8 wyjątkowych miejsc w Polsce, które warto zobaczyć
Przedstawiamy zestawienie nietypowych zakątków Polski, w których tworzeniu udział brała wyłącznie natura. Oto 8 miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć w naszym kraju!
Przedstawiamy zestawienie nietypowych zakątków Polski, w których tworzeniu udział brała natura. Oto 8 niepowtarzalnych miejsc, które zdecydowanie trzeba zobaczyć w naszym kraju!
Sosnowy bór o zdumiewających kształtach kryje się pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Jak doszło do powstania będącego pod ochroną lasu do dziś nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba. Aby zobaczyć to osobliwe miejsce, należy dotrzeć do wsi Nowe Czarnowo, skąd szlakiem pieszym można dojść do tego wyjątkowego pomnika przyrody.
if/udm
Cuda przyrody - Biakło
Między Krakowem i Częstochową znajduje się kraina skalnych ostańców, tajemniczych jaskiń i wyjątkowych zamków nazywanych Orlimi Gniazdami. Jura Krakowsko-Częstochowska *kryje w sobie masę atrakcji, do których należy także *góra Biakło, położona pomiędzy Olsztynem a Biskupicami. Z racji uderzającego podobieństwa do tatrzańskiego Śpiącego Rycerza nazywana jest także Małym Giewontem. Wzniesienie zwieńczone jest krzyżem, który upamiętnia 15-lecie pontyfikatu Jana Pawła II. Ukochany przez wspinaczy szczyt ma 340 metrów wysokości.
Cuda przyrody - Klif Orłowski
*Klif Orłowski *to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Zbudowany z gliny morenowej brzeg Kępy Redłowskiej rozciąga się na długości 650 metrów. Ponieważ wciąż znajduje się pod wpływem działania wiatru i morskich fal, zmienia wygląd co roku. *Klif *można podziwiać zarówno z plaży - piękna trasa spacerowa prowadzi z Gdyni do Sopotu, jak i z jego szczytu, skąd rozpościera się niesamowity widok na osuwiska, molo orłowskie i Bałtyk, który widziany z tej wysokości nabiera niespotykanej barwy.
Cuda przyrody - Pielgrzymy
Niesamowite formy skalne znajdują się także m.in. na terenie Karkonoszy. Jeżeli wyruszymy z Karpacza, po około godzinnej wędrówce, dotrzemy do Pielgrzymów. Te położone na wysokości ponad 1200 m n.p.m. formacje skalne składają się z granitu, a ich wysokość dochodzi nawet do 25 metrów! Umiejscowione wśród karkonoskiej roślinności, tworzą jeden z najpiękniejszych krajobrazów w Polsce.
Cuda przyrody - Maczuga Herkulesa
*Maczuga Herkulesa *to 25-metrowa skała o zadziwiającym kształcie zbudowana z wapieni skalistych, które były poddawane działalności wody i wiatru. Na szczycie Maczugi znajduje się mały krzyż, a z nią samą wiążą się liczne legendy, m.in. o księciu Kraku, czy czarnoksiężniku Twardowskim.
Cuda przyrody - Błędne Skały
Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych, na wysokości 852 m n.p.m., i obejmuje obszar 21 ha. Zespół najróżniejszych form skalnych, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze, tworzy prawdziwe skalne miasto. W stworzonym przez naturę labiryncie natrafimy na maczugi czy grzybki o zabawnych nazwach, takich jak Kuchnia albo Kurza Stopka.
Cuda przyrody - Kolorowe Jeziorka
Kolorowe Jeziorka znajdują się w pobliżu wsi Wieściszowice, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Cztery różnobarwne stawy powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni. Jeziorko Purpurowe to długa na 400 m jama, wypełniona wodą o zabarwieniu silnie czerwonym. Jest to pozostałość po rozpoczętej tu w XVIII w. eksploatacji złoża łupków serycytowych. Zawierały one 26 proc. pirytu.
Cuda przyrody - Ostrzyca
Sudety *- dziś pełne spokoju, kiedyś wręcz przeciwnie - charakteryzowały się wybuchowym temperamentem. Na terenie tego górskiego pasma znajdowały się bowiem wulkany. Dziś żaden z nich nie jest już czynny, ale wciąż możemy podziwiać ich charakterystyczny kształt. Największym z nich jest *Ostrzyca - nieczynna od 4 mln lat - której stożek sięga 501 m n.p.m. i stanowi tym samym najwyższe wzniesienie całego Pogórza Kaczawskiego.
if/udm