Trwa ładowanie...
d5ifko9

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

Największe atrakcje
Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach, zwana także Promenadą Gwiazd, to miejsce, gdzie od 1996 roku znani Polacy ze świata kultury odciskają na pamiątkę prawe bądź lewe dłonie.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – historia Festiwalu Gwiazd

W 2017 roku po raz dwudziesty drugi odbywa się Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, którego dyrektorem artystycznym jest Olaf Lubaszenko. Coroczna, lipcowa impreza rozsławiła miasto, znane dotąd przede wszystkim ze wspaniałej, czystej i bezpiecznej plaży. W ramach festiwalu można uczestniczyć w specjalnych pokazach filmów, przedstawieniach teatralnych, spektaklach, ciekawie zaaranżowanych koncertach, spotkaniach ze znanymi osobami czy oglądać mecze piłkarskie pomiędzy rodzimymi gwiazdami ekranu.

Promenada Gwiazd to chodnik usytuowany przy jednym z hoteli w Międzyzdrojach. Wmurowano tutaj pamiątkowe płyty z odciskami dłoni i podpisami największych polskich gwiazd. Dodatkowo od 2016 roku specjalna tablica na alei wędruje do zwycięzcy internetowego plebiscytu „Idol publiczności” z nagrodami dla głosujących. To kategoria dla młodych twórców. Na promenadzie znajdziemy także pomniki, poświęcone Andrzejowi Wajdzie, Krzysztofowi Zanussiemu czy Jeremiemu Przyborze, pomnik przedstawiający Jana Machulskiego, ławeczkę serialu „Kryminalni” oraz monumenty, upamiętniające Krzysztofa Kieślowskiego, Zbigniewa Preisnera i Krzysztofa Piesiewicza oraz Gustawa Holoubka, Andrzeja Łapickiego i Tadeusza Konwickiego.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach – jakie gwiazdy upamiętnia

Najsłynniejsza polska promenada wzorowana jest na podobnych miejscach w innych krajach, a przede wszystkim na Alei Sławy w Hollywood oraz Alei Gwiazd w Cannes. W Polsce znajdują się także zbliżone charakterem obiekty, np. Bursztynowa Promenada Gwiazd w Gdańsku, Aleja Gwiazd Sportu we Władysławowie czy Aleja Stóp w Tczewie, z odciskami stóp 102 mieszkańców Tczewa (to autorski projekt „Moja Stopa Mojej Ziemi”).

Najbardziej znane polskie osobistości kina i teatru, które upamiętniono odciskiem dłoni w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach już w pierwszym roku trwania imprezy, to m.in.:

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach
Czas lotu / jazdy samochodem

Z Warszawy 1 h 9 min/ 6 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

Od Warszawy 642 km (prawie 6 godzin jazdy), od Krakowa 715 km (7 h 24 minuty jazdy), od Gdańska 337 km (4 h 42 minuty jazdy), od portu lotniczego Szczecin-Goleniów 60 km (45 minut jazdy)

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5ifko9
d5ifko9
d5ifko9