Trwa ładowanie...
d1tu81i

Międzyzdroje

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Wyspa Wolin, na północy Polski, na zachodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, nad Zalewem Szczecińskim

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Międzyzdroje są jedną z letnich stolic Polski nieprzerwanie od czasów PRLu. Miasto jest najbardziej oblegane przez turystów i celebrytów w lipcu podczas Europejskiego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, gdy staje się także stolicą kultury i sztuki. Prezentowane są wówczas spektakle teatralne, kultowe filmy, hity muzyczne.

Międzyzdroje – historia

Międzyzdroje leżą na największej polskiej wyspie Wolin o kształcie przypominającym trójkąt. Początek miejscowości to okres jeszcze sprzed XII wieku, kiedy istniały tu osady Żelazo oraz Kępieńce. Na przestrzeni kolejnych wieków powstała tu spora karczma, wyspę Wolin opanowali Szwedzi, następnie Prusacy, a wypoczynek nad Morzem Bałtyckim i uroki kąpieli w słonej wodzie rozsławili Anglicy w XVIII wieku. Przełom nastąpił w 1832 roku. Zaczęto wznosić obiekty kąpieliskowe, zakład solankowy, powstała promenada, park, molo. Po drugiej wojnie światowej Międzyzdroje przyłączono do Polski i nadano im prawa miejskie. Przez kilkanaście lat były one oficjalną częścią Świnoujścia.

Międzyzdroje – pogoda

Umiarkowanie ciepły klimat Międzyzdrojów łączy się z dość dużą roczną ilością dni deszczowych (najsuchszy jest na ogół luty). Najcieplejszym miesiącem jest lipiec ze średnią temperaturą wynoszącą 18,4°C, najchłodniejszy jest styczeń z przeciętnie -1,6°C. Perłę Bałtyku nawiedzają silne wiatry i częste sztormy, nawet do 10 stopni w skali Beauforta. Zimy są tutaj jednak dość łagodne i raczej bezśnieżne.

Międzyzdroje – tanie noclegi: domki, hotele, apartamenty, pokoje, SPA w Międzyzdrojach

Gdzie nocować w Międzyzdrojach?

 • Międzyzdroje – domki letniskowe w sezonie letnim kosztują przynajmniej 55 złotych za osobę za noc.
 • Międzyzdroje – hotele i wille można tu znaleźć już za 50 złotych za noc od osoby (jedynki są jednak znacznie droższe niż pokoje dwuosobowe).
 • Międzyzdroje – apartamenty z wygodną kuchnią niedaleko morza dla 2-3 osób to wydatek co najmniej 150 złotych za noc.
 • Międzyzdroje – pokoje w domach gościnnych lub pensjonatach dla dwóch osób znaleźliśmy za 80 złotych za dobę.
 • Międzyzdroje – SPA w czterogwiazdkowym hotelu to minimum 364 złotych za pokój (bez żadnych zabiegów, jedynie ze śniadaniem).

Międzyzdroje – atrakcje

Co warto zobaczyć w Międzyzdrojach i okolicach?

 • Molo z 2004 roku, o długości 395 metrów, pełniące również rolę przystani.
 • Aleję Gwiazd, spacerową promenadę z odciskami dłoni znanych Polaków, m.in. aktorów, piosenkarzy, karykaturzystów, tekściarzy. Znajduje się tu także ławeczka Gustawa Holoubka.
 • Woliński Park Narodowy, utworzony w 1960 roku. Występują tu bielik (to nie orzeł!), dawniej zagrożony wyginięciem oraz żubry, a szczególnie godne polecenia są najwyższe w naszym kraju klify, opadające na kamieniste plaże stromymi ścianami. To tu znajduje się Góra Gosań, z punktem widokowym na wysokości 93 metrów, z którego przy zadowalającej widoczności zobaczyć można nawet sąsiednią wyspę Uznam, w większości na terenie Niemiec.
 • Jezioro Turkusowe w Wapnicy, na terenie zalanego wyrobiska kopalni kredy.
 • Betonowe Stonogi w Zalesiu, pohitlerowskie budowle na skarpie, pozostałość po tajnych eksperymentach Trzeciej Rzeszy z czasów drugiej wojny światowej.
 • Gabinet Figur Woskowych.
 • Bałtycki Park Miniatur, z replikami zabytków z dziewięciu państw, wykonanymi w skali 1:25.
 • Pomniki Chopina, poświęcony ludziom, którzy nie wrócili z morza oraz Chwała Bohaterom.

Międzyzdroje – plaże

Główną atrakcją Międzyzdrojów jest piękna plaża, otoczona wspaniałymi krajobrazami, z dobrą infrastrukturą, cenionym zapleczem gastronomicznym, uznawana powszechnie za jedną z najlepszych pod każdym względem w Polsce. Ma opinię naprawdę bezpiecznej oraz bardzo czystej, nawet pomimo odwiedzających miasto w ciągu sezonu wakacyjnego kilkudziesięciu tysięcy turystów. Około 1/4 z nich to obywatele innych krajów.

Plażę otacza z jednej strony pasmo piaszczystych wydm, których objętość corocznie maleje m.in. wskutek działalności człowieka i erozji brzegowej. Drobny piasek, ładne molo i wzgórza klifowe wyróżniają plażę w Międzyzdrojach od pozostałych. Można tu także skorzystać z usług jednej z wypożyczalni sprzętu do uprawiania sportów wodnych – warunki zdecydowanie temu sprzyjają.

Na zachód od ścisłego centrum Międzyzdrojów (około 3 kilometry) znajdziemy natomiast malowniczy fragment bałtyckiego wybrzeża, gdzie opalają się naturyści. Kilkadziesiąt lat temu organizowano tu nawet wybory miss oraz mistera i całe imprezy bez ubrania.

Międzyzdroje – lokalne potrawy

Kuchnia Pomorza bazowała przede wszystkim na rybach słonowodnych oraz słodkowodnych i gęsinie z dodatkiem ziemniaków, chleba, warzyw. Na wakacjach nad polskim morzem koniecznie trzeba spróbować świeżych ryb z Bałtyku, smażonych w panierce na świeżym oleju, serwowanych najczęściej z przygotowywanymi na miejscu frytkami oraz bukietem surówek. Na deser najsmaczniejszy będzie gofr z bitą śmietaną i owocami, świeżymi bądź w żelu albo ochładzające lody.

Międzyzdroje
Przykładowe ceny

- Bilet do Gabinetu Figur Woskowych: normalny 18 zł, ulgowy 15 zł;
- bilet do Bałtyckiego Parku Miniatur: normalny 19 zł, ulgowy 16 zł;
- gałka lodów: od 3 zł;
- gofr z dodatkami: od 8 zł;
- piwo w restauracji: 10 zł;
- ryba z frytkami i surówką: od 24 zł.

Komunikacja

Linia autobusowa numer 10 ze Świnoujścia; jest tu przystanek kolejowy

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

Od Warszawy 642 km (prawie 6 godzin jazdy), od Krakowa 715 km (7 h 24 minuty jazdy), od Gdańska 337 km (4 h 42 minuty jazdy), od portu lotniczego Szczecin-Goleniów 60 km (45 minut jazdy)

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tu81i
d1tu81i
d1tu81i