Trwa ładowanie...

Ależ "połów"! W pobliżu wybrzeża Meksyku nurkowie natknęli się na wyjątkowe znaleziska

Wrak holenderskiego okrętu wojennego z XVIII w., brytyjski parowiec z XIX w. oraz stara latarnia morska. Takie skarby odnalezione zostały w okolicy Sisalu – portowego miasta na półwyspie Jukatan. Robią wrażenie!

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Ależ "połów"! W pobliżu wybrzeża Meksyku nurkowie natknęli się na wyjątkowe znaleziskaŹródło: Youtube.com
d171q90
d171q90

Choć dziś Sisal jest niewielkim miasteczkiem, przed laty był głównym portem Jukatanu (z czasem stracił znaczenie na rzecz Progreso, wybudowanego na wschodzie). Można więc było się spodziewać, że dno morskie jego niedalekiej okolicy skrywa liczne tajemnice. Ale chyba nikt nie miał pojęcia, że pozostałości po świetlanej przeszłości będą tak imponujące.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Jak podał "Yucatan Times", ok. 40 km na północny zachód od Sisalu, w obszarze nazywanym obecnie Madagascar Canyons, nurkowie odkryli wrak holenderskiego statku. Meksykańscy archeolodzy szacują, że mógł przeleżeć na dnie nawet 300 lat. Z konstrukcji najlepiej zachowało się dwanaście działek o długości 2,5 m – według ekspertów przypominają artylerię używaną przez holenderskie okręty wojenne, które żeglowały do Indii Zachodnich w XIX w.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

O stulecie młodszy może być natomiast brytyjski parowiec, który nurkowie odnaleźli ok. 2 km na północ od Sisalu, w Adalio. To parowiec typu Mississippi, najprawdopodobniej zbudowany między 1807 a 1870 r.

Z kolei 4 km od miasteczka natrafiono na starą latarnię morską, zniszczoną prawdopodobnie przez burzę tropikalną. Choć nie zachowała się w jednym kawałku, wiadomo, że miała ok. 8 m wysokości i średnicę 3,5 metra. Specjaliści sądzą, że została wybudowana podczas rządów byłego prezydenta Meksyku, Porfiria Diaza. A to pewnie nie dopiero początek rewelacyjnych znalezisk w pobliżu Sisalu.

Zobacz też: Spektakularne znalezisko archeologów w Peru

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d171q90
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d171q90

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj