Stare Miasto
Jedną z pierwszych rzeczy, którą zauważamy wchodząc na Stare Miasto jest Saat Kulesi (Wieża Zegarowa), która jako jedyna zachowała się z XIII-wiecznych fortyfikacji. Obok wieży wznosi się meczet *Tekeli Mahmet Pasa Camii *z ciekawymi arabskimi inskrypcjami na kolorowych płytkach ponad drzwiami i oknami.
Jednym z najbardziej rozpoznawanych zabytków w Antalyi jest wznoszący się na 38 metrów Yivli Minare (Minaret Żłobiony), seldżucka ceglana budowla z czasów sułtana Alaeddina Keykobada I (1219-37). Zdobią go przepiękne zielone i niebieskie płytki ceramiczne. Tuż obok znajduje się biały meczet Ulu Camii, przykryty trzema parami kopuł wspartymi na 12 kolumnach. Kilka z nich pochodzi z antycznych budowli albo dawnego kościoła, co widać po jońskich i korynckich kapitelach. Warto zwrócić uwagę na drzewo oliwne o ciekawym kształcie, które wyrosło przy budynku nad grobem mędrca muezina.
Nieopodal wznosi się ośmiokątny grobowiec (turbe) z piramidalnym zadaszeniem, w którym spoczywać ma najstarszy syn emira Mehmed Beya (1377). Drugi grobowiec, powstały w 1502 r., należy do Nigar Hatun, żony osmańskiego sułtana Bejazyda II. Na północny wschód od meczetu, stoi Mevlevihane ("dom derwiszów") lub _ tekke _ (klasztor) pochodzący z XV w. Należał do zakonu wirujących derwiszów, a dzisiaj mieści się tu Galeria Sztuk Pięknych. Z zabytkami tymi sąsiaduje niedawno odnowiona *Selcuklu Medrese *(seldżucka medresa - teologiczna szkoła muzułmańska) z 1. poł. XIII w. Samotny portal obok niej należał do drugiej, nieco młodszej medresy, wybudowanej przez syna sułtana Alaeddina. Zarówno na tym, jak i na portalu Selcuklu Medrese widnieją arabskie inskrypcje.