Antalya - serce Riwiery Tureckiej

Antalya - serce Riwiery Tureckiej
Źródło zdjęć: © © oxanatravel - Fotolia.com

Licząca ponad 1 mln mieszkańców, Antalya jest największym tureckim miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego i jednocześnie bardzo popularnym wśród zachodnich turystów ośrodkiem wypoczynkowym. Tradycja tego portowego miasta, otoczonego z trzech stron wysokimi górami, sięga 2000 lat wstecz, a dzisiaj jest ono wręcz synonimem tureckiej riwiery. Na zachodzie i wschodzie miasta ciągną się rozległe plaże, przy których powstają coraz to nowe hotele. Na szczęście stara część Antalyi, z równie wiekowym niewielkim portem, ukryła się przed zakusami masowej turystyki i wciąż jeszcze jest to przyjemny zakątek z krętymi zaułkami, pomiędzy którymi ulokowało się kilka ciekawych zabytków.

*Licząca ponad 1 mln mieszkańców, Antalya jest największym tureckim miastem na wybrzeżu Morza Śródziemnego i jednocześnie bardzo popularnym wśród zachodnich turystów ośrodkiem wypoczynkowym. Tradycja tego portowego miasta, otoczonego z trzech stron wysokimi górami, sięga 2000 lat wstecz, a dzisiaj jest ono wręcz synonimem tureckiej riwiery. * Na zachodzie i wschodzie miasta ciągną się rozległe plaże, przy których powstają coraz to nowe hotele. Na szczęście stara część Antalyi, z równie wiekowym niewielkim portem, ukryła się przed zakusami masowej turystyki i wciąż jeszcze jest to przyjemny zakątek z krętymi zaułkami, pomiędzy którymi ulokowało się kilka ciekawych zabytków.

Źródło: [

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 5

Kaleici

Obraz
© © waj - Fotolia.com

Kaleici to nazwa cytadeli wznoszącej się nad portem jachtowym, której mury po odrestaurowaniu zamieniły się w skupisko restauracji z owocami morza, kawiarenek i sklepów oferujących turystom pamiątki. W porcie można wciąż spotkać rybaków, którzy niespiesznie reperują swoje sieci lub zapraszają na rejsy po morzu.

Po drugiej stronie fortyfikacji rozciąga się Stare Miasto. Rozpoczynając zwiedzanie warto zatrzymać się na chwilę przy pomniku Ataturka (Ataturka Heykeli), pierwszego prezydenta Republiki Turcji, który przyczynił się do uzyskania przez kraj niepodległości w 1922 roku. Z tego miejsca widać też świetnie całe miasto.

2 / 5

Stare Miasto

Obraz
© © jokerpro - Fotolia.com

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zauważamy wchodząc na Stare Miasto jest Saat Kulesi (Wieża Zegarowa), która jako jedyna zachowała się z XIII-wiecznych fortyfikacji. Obok wieży wznosi się meczet *Tekeli Mahmet Pasa Camii *z ciekawymi arabskimi inskrypcjami na kolorowych płytkach ponad drzwiami i oknami.

Jednym z najbardziej rozpoznawanych zabytków w Antalyi jest wznoszący się na 38 metrów Yivli Minare (Minaret Żłobiony), seldżucka ceglana budowla z czasów sułtana Alaeddina Keykobada I (1219-37). Zdobią go przepiękne zielone i niebieskie płytki ceramiczne. Tuż obok znajduje się biały meczet Ulu Camii, przykryty trzema parami kopuł wspartymi na 12 kolumnach. Kilka z nich pochodzi z antycznych budowli albo dawnego kościoła, co widać po jońskich i korynckich kapitelach. Warto zwrócić uwagę na drzewo oliwne o ciekawym kształcie, które wyrosło przy budynku nad grobem mędrca muezina.

Nieopodal wznosi się ośmiokątny grobowiec (turbe) z piramidalnym zadaszeniem, w którym spoczywać ma najstarszy syn emira Mehmed Beya (1377). Drugi grobowiec, powstały w 1502 r., należy do Nigar Hatun, żony osmańskiego sułtana Bejazyda II. Na północny wschód od meczetu, stoi Mevlevihane ("dom derwiszów") lub _ tekke _ (klasztor) pochodzący z XV w. Należał do zakonu wirujących derwiszów, a dzisiaj mieści się tu Galeria Sztuk Pięknych. Z zabytkami tymi sąsiaduje niedawno odnowiona *Selcuklu Medrese *(seldżucka medresa - teologiczna szkoła muzułmańska) z 1. poł. XIII w. Samotny portal obok niej należał do drugiej, nieco młodszej medresy, wybudowanej przez syna sułtana Alaeddina. Zarówno na tym, jak i na portalu Selcuklu Medrese widnieją arabskie inskrypcje.

3 / 5

Brama Hadriana

Obraz
© flickr.com by Forrestal_PL Creative commons 3.0

Budowla powstała w 130 r. za cesarza Hadriana jako łuk triumfalny wzniesiony na pamiątkę pobytu władcy w Attalei. Została wbudowana w ciąg murów, a flankują ją dwie wieże, z epoko hellenistycznej. Brama Hadriana składa się z trzech tej samej wysokości łuków oraz czterech jońskich kolumn stojących na wysokich piedestałach przed filarami dźwigającymi łuki.

Dzięki odkopaniu tej części starożytnego miasta można sobie uświadomić, jak grubą warstwą ziemi zostało ono w ciągu stuleci przykryte. We fragmencie antycznej ulicy widać wyżłobione kołami głębokie ślady wozów kupców czy podróżnych sprzed wielu wieków.

Przez bramę można opuścić Stare Miasto i powrócić do nowoczesnego świata. Wyjdziemy na Ataturk Caddesi, którą to ulicą można dotrzeć do Parku Karaalioglu położonego na szczycie klifu po wschodniej stronie portu. Po drodze do parku warto zatrzymać się przy Kesik Minare (Ucięty Minaret) - ruinach bizantyńskiej trzynawowej bazyliki. Z parku widać stare mury obronne wzniesione przez Greków i wysoką na 13,5 metra latarnię morską z II w. Hidirlik Kulesi. U podnóża latarni znajdziemy strome schodki, które prowadzą na niewielką plażę Marmerli Banyo.

4 / 5

Antalya Arkeoloji Muzesi

Obraz
© flickr.com by DigitalLeica Creative commons 3.0

Jedno z najważniejszych muzeów w Turcji. Ciekawie zaprezentowane eksponaty to zbiory obejmujące obszar południowej Anatolii *(Pamfilia, Licja, Pizydia) począwszy od prehistorii, aż do XIX w. Najstarsze eksponaty, datowane na epokę brązu (XV w. p.n.e.) pochodzą z *jaskini Karain i z okolic miasta Elmal (w środku Półwyspu Licyjskiego). Z czasów greckich można obejrzeć geometrycznie zdobioną ceramikę z epoki archaicznej, wazy z epoki klasycznej oraz hellenistycznej. Obejrzeć też można marmurowe rzeźby z Perge, posągi cesarzy Hadriana, Trajana i Septymiusza Sewera, pięknie zdobione reliefami sarkofagi czy interesujące zbiory przedmiotów codziennego użytku.

Część etnograficzna muzeum jest wprawdzie niewielka, ale również arcyciekawa. Obejrzymy tam m.in. ceramikę seldżucką i osmańską, przykłady sztuki kaligraficznej, a także namioty nomadów.

Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godz. 8.00-17.00, opłata za wstęp wynosi 10 EUR. Usytuowane jest w zachodniej części miasta, przy pętli tramwajowej. Najłatwiej się do niego dostać, w zaledwie kilka minut, wsiadając do tramwaju niedaleko wieży zegarowej (bilet kosztuje 0,5 EUR).

5 / 5

Plaże Konyaalti i Lara

Obraz
© flickr.com by astique Creative commons 3.0

Dwa główne miejsca, gdzie można wybrać się na plażę będąc w Antalyi to Lara i Konyaalti.

Konyaalti (na zdjęciu) to najpopularniejsza plaża miejska, położona w zachodniej części miasta, blisko muzeum. Można dostać się na nią tramwajem z centrum. Jest to plaża żwirowo - kamienista, z dodatkową infrastrukturą w postaci barów, wypożyczalni leżaków, itp.

Natomiast w Larze, dzielnicy położonej 11 kilometrów na wschód od centrum, znajdziemy piaszczyste, szerokie i dobrze zagospodarowane plaże. Jest to główne skupisko infrastruktury hotelowej. Przy samej plaży usytuowane są wielkie, nowoczesne i luksusowe kompleksy, większość z nich z prywatnymi, zamkniętymi kąpieliskami. W drugiej linii od morza znajdują się obiekty niższej klasy oraz apartamentowce. Do ogólnodostępnych kąpielisk Lary można dostać się _ dolmusem _. Warto odwiedzić plaże Buyuk i Kucuk.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)