Trwa ładowanie...

Atrakcje Doliny Kościeliskiej. Tatry dla każdego

Turyści często zapominają, że o uroku Tatr można przekonać się nie tylko podczas wysokogórskich wędrówek. Spacer szlakami biegnącymi przez doliny również dostarczy okazji do zachwytów nad mijanymi krajobrazami.

Dolina KościeliskaDolina KościeliskaŹródło: Adobe Stock, fot: ©Cyfrowe_cuda - stock.adobe.com
d3xd1c6
d3xd1c6

Dolina Kościeliska jest jedną z największych i najpiękniejszych dolin po polskiej stronie Tatr. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, ma około 9 km długości i rozciąga się na przestrzeni 35 km kwadratowych. Powierzchnią ustępuje jedynie Dolinie Chochołowskiej, która również stanowi tatrzańską atrakcję.

Jak dojechać do Doliny Kościeliskiej?

Wejście do Doliny Kościeliskiej znajduje się w przysiółku Kiry, będącym częścią Kościeliska. Wieś może pochwalić się sporą bazą noclegową - na portalach takich jak Nocowanie.pl pełno jest ofert wypoczynku w tym miejscu. Większość kwater ma widoki na Tatry, co szczególnie kusi turystów.

Również dojazd z Zakopanego nie stanowi problemu. Można tam przyjechać własnym samochodem, zostawiając go na parkingu przy wejściu na szlak, lub za kilka złotych dojechać busem z centrum Zakopanego.

Dolina Kościeliska Adobe Stock
Dolina Kościeliska Źródło: Adobe Stock, fot: BARTOSZ MARIUSZ OlaiEryk; Mariusz BARTOSZ

Na co zwrócić uwagę w Dolinie Kościeliskiej?

Dolina Kościeliska jest wybierana zarówno przez doświadczonych turystów, jak i osoby, które szukają miejsca na rodzinny spacer. Niektórzy twierdzą, że jest "dobra na rozruszanie się przed wejściem na wyższe trasy". Największą trudność może sprawić długość szlaku, jednak podziwiając malownicze widoki i szukając atrakcji, mało kto zwraca uwagę na odległości.

d3xd1c6

Jednym z ciekawszych zabytków w Dolinie Kościeliskiej jest Zbójnicka Kapliczka. Znajduje się przy polanie Stare Kościeliska i wbrew nazwie nie jest wotum wystawionym przez tatrzańskich rabusiów.

Kapliczka powstała prawdopodobnie na początku XIX wieku i została ufundowana przez górników i hutników z miejscowej huty żelaza. W dolinie rozwijał się bowiem przemysł hutniczy, a ludność zajmowała się m.in. wydobyciem metali szlachetnych. O tym, kto tak naprawdę ufundował tę kapliczkę, świadczy symbol umieszczony na dachu nad wejściem. Są to dwa skrzyżowane młoty, będące górniczymi emblematami.

Zbójecka Kapliczka Wikimedia Commons
Zbójecka Kapliczka Źródło: Wikimedia Commons, fot: Maksym Kozlenko

Jaskinie w Dolinie Kościeliskiej

Aż czterysta z ośmiuset tatrzańskich jaskiń znajduje się na terenie Doliny Kościeliskiej. Z tego turystom udostępniono ledwie kilka z nich. Można je zwiedzić w ciągu jednego dnia, trzeba tylko zaopatrzyć się w latarkę czołową, a najlepiej również w ubranie na zmianę.

d3xd1c6

Najsłynniejszą jaskinią w Dolinie Kościeliskiej jest Mroźna, najlepiej przygotowana dla ruchu turystycznego. Zamontowano w niej sztuczne oświetlenie, a trasę zabezpieczono poręczami. Są w niej również schody czy stalowe płyty chroniące przed wodą. W tej chwili jaskinia zamknięta jest do odwołania. Tatrzański Park Narodowy informuje, że trwają prace przygotowawcze do remontu instalacji oświetleniowej.

Smocza Jama to inna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej, którą warto polecić turystom. Dostępna jest przez cały rok, a wejście do niej znajduje się w Wąwozie Kraków. Aby wejść do Smoczej Jamy, trzeba się najpierw wspiąć po drabince, a później skorzystać z łańcuchów. Wewnątrz nie zainstalowano oświetlenia - należy więc mieć własne źródło światła.

Inne jaskinie, które można zwiedzać w Dolinie Kościeliskiej to: Mylna, Raptawicka oraz Obłazkowa.

Jaskinia Smocza Jama w Dolinie Kościeliskiej Adobe Stock
Jaskinia Smocza Jama w Dolinie Kościeliskiej Źródło: Adobe Stock, fot: unknown

Dolina Kościeliska - tu są najpiękniejsze widoki

Widok z Doliny Kościeliskiej pozwala przekonać się o wspaniałości Tatr. Znakomity punkt widokowy stanowi Polana Pisana, skąd doskonale widać m.in. Raptawicką i Zbójnicką Turnię, Organy, Saturn i Stoły. Wiedzie tędy ścieżka, która prowadzi do Wąwozu Kraków.

d3xd1c6

Przepiękne widoki można podziwiać też spod schroniska PTTK na Hali Ornak. Znajduje się tu węzeł szlaków prowadzących między innymi na Czerwone Wierchy, Starorobociański Wierch czy przez Przełęcz Iwaniacką do Doliny Chochołowskiej. Schronisko może być punktem docelowym wycieczki lub przystankiem przed kolejnymi etapami wędrówki.

Kulturowy wypas owiec w Dolinie Kościeliskiej

Dolina Kościeliska jest jednym z miejsc na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, w którym odbywa się kulturowy wypas owiec. Po utworzeniu TPN pasterze zostali wyrugowani z chronionych terenów, co okazało się jednak zgubne dla przyrody. Piękne polany zaczęły zarastać, co zmieniało środowisko.

Zezwolono więc na powrót stad – jednak wypas obwarowany jest licznymi nakazami. Jedną z ważnych zasad jest zachowanie dawnych zwyczajów, dlatego pasterze noszą tradycyjne stroje i mówią gwarą. Na halach znajdujących się w obrębie parku narodowego mogą paść się tylko owce miejscowej rasy górskiej.

d3xd1c6

Kulturowy wypas owiec w Dolinie Kościeliskiej można oglądać od końca kwietnia do końca września. Odbywa się na polanie Wyżna Kira Miętusia. W tym czasie warto też odwiedzić miejscowe bacówki, by zaopatrzyć się w świeże lokalne sery.

Wilki złapane na fotopułapce. Nagranie z polskich Tatr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xd1c6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xd1c6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj