Trwa ładowanie...
szczecin
25-04-2017 16:23

Atrakcje. Szczecin, czyli Paryż Północy

Wbrew powszechnie panującej opinii Szczecin nie ma połączenia z morzem. Zaskoczony? Wokół Paryża Północy pojawiło się też kilka innych stereotypów. Na szczęście nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością, ponieważ miasto nie jest ani nudne, ani brzydkie. Poznaj atrakcje tego miejsca. Szczecin ma się czym pochwalić.

Atrakcje. Szczecin, czyli Paryż PółnocyŹródło: Materiały prasowe
d3qzjdb
d3qzjdb

Skąd wzięło się określenie „Paryż Północy”? Szczecin zawdzięcza je paryskiemu XIX-wiecznemu układowi urbanistycznemu, na podstawie którego zbudowane miasto. Mimo że nie ma tu wieży Eiffela, miasto oferuje atrakcje, których nie znajdziesz gdzie indziej.

Zobacz zestawienie 10 najciekawszych miejsc w Szczecinie, które przygotował AccorHotels.

1. Filharmonia Szczecińska

Jeden z najbardziej oryginalnych budynków w mieście to właśnie siedziba filharmonii, która wygląda jak połączone ze sobą olbrzymie sople lodu. Oprócz niezwykłej architektury, której kunszt potwierdziły liczne nagrody, filharmonię warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na repertuar muzyczny – koncerty symfoniczne Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, jazzowe warsztaty, zajęcia muzyczne dla dzieci i inne atrakcje. Jeśli nie jesteś melomanem, za 5 zł możesz kupić bilet i zwiedzić ten niezwykły obiekt.

2. Jezioro Szmaragdowe

Ten niecodziennej urody akwen to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców Szczecina, zwłaszcza wiosną i latem. Jezioro Szmaragdowe zawdzięcza swój wyjątkowy kolor temu, że powstało na terenie kopalni kredy. Znajdujące się tam złoża wapnia nadały wodzie zielone, czyli szmaragdowe zabarwienie. Jeśli szukasz oddechu od miejskiego gwaru, odwiedź osiedle Szczecina – Zdroje, tam w Parku Krajobrazowym Puszcza Bukowa czeka na Ciebie Jezioro Szmaragdowe.

d3qzjdb

3. Kino Pionier

Czy wiesz, że właśnie w Szczecinie znajduje się najstarsze kino na świecie? Potwierdza to nawet oficjalny wpis do Księgi Rekordów Guinessa. Kino Pionier założono w 1907 roku i działa ono do dziś. W 2002 przeszło kompleksową renowację. W repertuarze, jak przystało na studyjne kino z ambicjami, znajdują się przede wszystkim produkcje filmowe z Europy, Azji i Ameryki Południowej.

4. Wały Chrobrego

Rzut oka na Odrę i port? Tylko z tarasów widokowych na Wałach Chrobrego. To obowiązkowy punkt wizyty w Szczecinie. Warto tu przyjść i podziwiać widoki nie tylko za dnia, lecz także wieczorem. Na wałach znajduje się zabytkowy budynek Akademii Morskiej z początków XX wieku, Teatr Współczesny i Oddział Morski Muzeum Narodowego. Blisko stąd także do innej szczecińskiej atrakcji – Zamku Książąt Pomorskich.

5. Zamek Książąt Pomorskich

Dawna siedziba książąt z dynastii Gryfitów, którzy władali ziemiami Pomorza przez pięć wieków, to jedna z bardziej znanych atrakcji Szczecina. Na terenie zamku organizowane są koncerty, pokazy filmowe, imprezy i inne wydarzenia kulturalne, a w grudniu – jarmark bożonarodzeniowy. Mieści się tu również Muzeum Zamkowe, a w nim m.in. tajemnicza Cela Czarownic.

6. Pasztecik szczeciński

To nie paprykarz, ale właśnie pasztecik szczeciński stał się kulinarnym symbolem miasta. Spróbujesz go tylko w Szczecinie. Te najlepsze są ponoć sprzedawane w barze przy al. Wojska Polskiego. Właścicielka lokalu – Bogumiła Polańska produkuje je od 40 lat według tradycyjnej receptury. Lokal urzeka nie tylko miłą obsługą, lecz także dawnym wystrojem.

d3qzjdb

7. Plac Jasne Błonia

Na północ od Urzędu Miejskiego w Szczecinie znajduje się wyjątkowy zielony zakątek. To plac Jasne Błonia, wpisany na listę zabytków. Spacer wśród dwóch pięknych platanowych alei (największe skupisko tych drzew w Polsce), kwiatowych rabat, pomników oraz fontanny to okazja do relaksu.

8. Bazylika archikatedralna św. Jakuba

Nawet jeśli nie przepadasz za zabytkami sakralnymi, odwiedź jest jedną z najwyższych w Polsce katedr. Z wieży kościoła, na którą wjeżdża się tylko windą, rozpościera się widok na panoramę miasta. Wieża dostępna jest dla zwiedzających przez cały rok, a bilet wstępu kosztuje 10 zł.

9. Centrum Dialogu Przełomy

To druga perła architektoniczna po szczecińskiej filharmonii. Centrum Dialogu Przełomy należy do Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obejrzysz tu wystawy poświęcone najnowszej historii regionu i przełomowym wydarzeniom dla miasta, oraz weźmiesz udział w debatach.

d3qzjdb

10. Gubałówka

Nie musisz jechać do Zakopanego, żeby zobaczyć Gubałówkę. Drugą znajdziesz w Szczecinie. Dwie trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, oświetlone stoki, lodowisko, wypożyczalnia sprzętu, bacówka, igloo bar – Szczecińska Gubałówka to gwarancja doskonałej zabawy dla całej rodziny.

Czy już wiesz, która atrakcja najbardziej przypadła Ci do gustu? Wybierz jeden z hoteli w Szczecinie i odwiedź największe miasto województwa zachodniopomorskiego.

Artykuł sponsorowany

d3qzjdb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qzjdb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj