Trwa ładowanie...
dpgohlh
15-09-2010 12:32

Baborówko. Pałac. Niezwykłe miejsce w Polsce

Baborówko to wieś położona w województwie wielkopolskim. Eklektyczny pałac wzniesiono pod koniec XIX stulecia dla rodziny von Hantelmann. Wówczas też zapewne założono park krajobrazowy, w którym można dziś podziwiać potężny dąb szypułkowy (obwód 370 cm) i sosnę wejmutkę (obwód 240 cm).

dpgohlh
dpgohlh

Eklektyczny pałac w Baborówku wzniesiono pod koniec XIX stulecia dla rodziny von Hantelmann. Wówczas też zapewne założono park krajobrazowy, w którym można dziś podziwiać potężny dąb szypułkowy (obwód 370 cm) i sosnę wejmutkę (obwód 240 cm).

Jednak o wcześniejszych, jak i późniejszych dziejach wsi i pałacu niewiele wiadomo. Kroniki podają jedynie, iż od XIV do XVI wieku wieś była własnością Baworowskich herbu Pomian. Jej dalsza historia czeka na swoich odkrywców.

*Pałac Baborówko *

Nocleg

Duży pałac i tylko cztery pokoje dla gości. Nie dziwmy się, w końcu właściciele dzielą się z nami swoim mieszkaniem. I to się daje odczuć. Wszystko jest tu zadbane, wypielęgnowane. Na pewno nie pałacowe, ale swojskie, pachnące domem zasiedziałym od pokoleń. Takie miejsca należy doceniać. Hol z kominkiem jest równocześnie małą salą klubową. Tu można przysiąść w głębokim fotelu i pogadać, czekając na obiad czy kolację. A jedzenie jest wyśmienite – domowe, urozmaicone. Porcje są w stanie zaspokoić apetyt każdego głodomora. No i ta atmosfera panująca przy stole – jakbyśmy się znali od lat, jakbyśmy byli najlepszymi przyjaciółmi.

dpgohlh

Jadalnia, hol, salonik na piętrze, a także pokoje – wszędzie jest jakaś dziwna zbieranina mebli, drobiazgów, które wbrew logice i dobremu smakowi pasują do siebie. Nie jest ich dużo i nie zagracają przestrzeni, ale ją organizują w sposób przyjazny dla oka. Wśród nich każdy czuje się dobrze, każdy może wypocząć.

Zza okien dobiega śpiew ptaków, w parku rżenie koni w pobliskich stajniach. W sezonie jest to bowiem miejsce wielu imprez jeździeckich – zawodów i pokazów. Każdy miłośnik jazdy konnej w Poznaniu i okolicach słyszał o Baborówku. W takie dni pełno gości znajduje się nie tylko w pałacu, ale też zajęte są wszystkie pokoje w oficynie i „gościnne boksy”. Polecane dania: kuchnia domowa.

Okolica

Bytyń – w położonej nad Jeziorem Bytyńskim miejscowości, 27 listopada 1806 roku witano jadącego do Poznania Napoleona. Tu też znaleziono unikatowy skarb miedziany z epoki kamiennej (2000-1750 p.n.e.). Jak niemal w każdej miejscowości Wielkopolski, tak i tu wznosi się dwór – klasycystyczna budowla z pierwszej połowy XIX wieku.

Gaj Mały – pałac Raczyńskich, powstały w wyniku rozbudowy dworu z 1803 roku. Jezioro Kierskie – największe jezioro w okolicach Poznania jest znakomitym miejscem do uprawiania żeglarstwa i windsurfingu. Nad jego brzegami powstały liczne ośrodki wypoczynkowe. Lusowo – neogotycki pałac wzniesiony w trzeciej ćwierci XIX wieku, po 1918 roku był rezydencją gen. Józefa Dowbór-Muśnickiego, dowódcy wojsk zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Nowa Wieś – piękny, neogotycki pałac z 1850 roku, rozbudowany w 1870 roku dla książąt Sachsen-Coburg-Gotha. Obrzycko – barokowy kościół z pierwszej połowy XVIII wieku projektu Pompeo Ferrariego.

dpgohlh

Puszcza Notecka – zwarty kompleks lasów sosnowych, położony między Wartą a Notecią. Ze względu na małe zaludnienie, jest to obszar mało skażony przez cywilizację, a tutejsze jeziora należą do najczystszych w Polsce – polecane wędkarzom. Przez puszczę poprowadzono liczne szlaki i ścieżki edukacyjne. Rogierówko – wiatrak holenderski z 1905 roku, z zachowanymi oryginalnymi urządzeniami do mielenia zboża.

Szamotuły – najciekawszy zabytek miasta to XVI-wieczny zamek Górków, gdzie znajduje się m.in. eksponowana kolekcja ikon ruskich. Interesujące jest też Muzeum Archeologii Gazociągu Tranzytowego, z kolekcją eksponatów archeologicznych odkrytych przy budowie gazociągu. Warta – trzecia rzeka Polski, unieśmiertelniona w hymnie narodowym. Płynąca meandrami, tworząca malownicze zakola, jest jednym z najdłuższych szlaków kajakowych. Spływ Wartą pozwala poznać niemal całą Wielkopolskę.

Pałac Baborówko

ul. Parkowa 1,

64-500 Szamotuły

(61) 291 40 27

Dojazd samochodem

Z drogi nr 184 Poznań–Szamotuły, w Kąsinowie skręt na Baborówko. W Baborówku kierować się tablicami ośrodka jeździeckiego.

Dojazd pociągiem

Z Poznania pociągiem można dojechać bezpośrednio do Baborówka.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

dpgohlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpgohlh