Trwa ładowanie...
d4m02ew

Baptysterium Ortodoksów (Rawenna)

Największe atrakcje
Baptysterium Ortodoksów (Rawenna)
Region
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Baptysterium Ortodoksów jest najstarszym budynkiem w Rawennie. W 1996 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Baptysterium Ortodoksów – informacje ogólne

Baptysterium Ortodoksów jest nazywane również baptysterium Neona lub baptysterium katedralnym (należało do katedry). Znajduje się przy wielokrotnie przebudowywanej katedrze i Muzeum Arcybiskupim. Przymiotnik "ortodoksów" został nadany dla odróżnienia drugiego baptysterium (ariańskiego), które zostało zbudowane w tym samym czasie.

Baptysterium Ortodoksów – historia

Baptysterium Ortodoksów zostało wzniesione na przełomie IV i V wieku w dawnej łaźni rzymskiej. Biskup Ursus zlecił budowę baptysterium, które ostatecznie zostało oddane do użytku publicznego w II połowie V wieku, kiedy w kościele sprawował władzę biskup Neon. Początkowo baptysterium stanowiło aneks do katedry, która została rozebrana w XVIII wieku i wzniesiono na jej miejscu nowy kościół. Baptysterium przetrwało w praktycznie nienaruszonym stanie. Poza katedrą i baptysterium, na placu stoi również kampanila (dzwonnica przylegająca do kościoła) z X wieku.

Baptysterium Ortodoksów – budowla

Baptysterium Ortodoksów zbudowano na planie ośmioboku nakrytego dachem w stylu namiotowym. W budynku znajduje się osiem okien, a ściany są zrobione z cegieł rudego koloru. Do baptysterium schodzi się schodami, trzy piętra poniżej poziomu ulicy. Wnętrze poddano renowacjom w XIX wieku.

Baptysterium Ortodoksów – mozaiki

W baptysterium Ortodoksów znajdują się piękne mozaiki. Pod kopułą w kole jest mozaika przedstawiająca chrzest Jezusa w Jordanie, obok którego stoi Jan Chrzciciel, a nad głową Jezusa unosi się gołębica. Wokół nich znajdują się wizerunki apostołów. Każdy ma indywidualne cechy (błogosławi lub trzyma w ręku określony przedmiot np. koronę). Na ścianach znajdują się mozaiki otwartych ksiąg i ołtarzy, a także tron z krzyżem (Etimasia), natomiast w niszach okiennych – płaskorzeźby 16 proroków ze Starego Testamentu. Centralnie pod kopułą stoi oktagonalna chrzcielnica, zrekonstruowana z oryginalnych elementów w XVI wieku. Z kolei ambona pochodząca z V wieku została wykonana z jednego kawałka marmuru.

Baptysterium Ortodoksów – inne baptysteria w Rawennie

W Rawennie znajduje się również baptysterium ariańskie wybudowane w V wieku na polecenie króla Ostrogotów Teodoryka. Dzięki jego tolerancji religijnej mogły istnieć w Rawennie dwie odrębne wspólnoty – arianie i ortodoksi.

Baptysterium ariańskie stanowiło część kompleksu, w którego centrum znajdowała się katedra Hagia Anastistis (obecnie jest to kościół Spirito Santo).

Najwspanialszą część baptysterium stanowi wspaniała mozaika na kopule przedstawiająca chrzest Jezusa w Jordanie, którego otaczają apostołowie. Każdy z nich trzyma w ręku koronę. Jedynie św. Piotr ma przy sobie klucze, a św. Paweł – zwój.

Baptysterium Ortodoksów (Rawenna)
Czas lotu / jazdy samochodem

13 h 26 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Godziny otwarcia

Baptysterium Ortodoksów:
10:00 – 17:00 - od listopada do lutego
9:30 – 17:30 - marzec
9:00 – 19:00 - od kwietnia do września
9:30 – 17:30 - październik
Baptysterium Arian:
8.30 - 19.30 - codziennie

Ceny biletów


9.50 euro (w cenie biletu jest wejście również do Bazyliki San Vitale, Mauzoleum Teodoryka, Bazyliki Sant' Apollinare in Cllase, Bazylika Sant'Apollinare Nuovo, Baptysterium Arian, Mauzoleum Galli Placydii)

Orientacyjna odległość

1472, 2 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m02ew
d4m02ew
d4m02ew
d4m02ew

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj