ycipk-21di1p
ycipk-21di1p

Emilia-Romania - Najnowsze informacje

Widok na region Emilia-Romania jest naprawdę malowniczy Pixabay.com
Podziel się

Emilia-Romania to region północnych Włoch usytuowany nad Adriatykiem. Można tu i pozwiedzać średniowieczne miasteczka, i przepysznie zjeść. Zima to dobry czas na spokojną wizytę w Emilia-Romania, choć zdarzają się miesiące mokre i dość mgliste, co utrudnia swobodne podróżowanie i oglądanie zabytków.

ycipk-21di1p

Emilia-Romania – pogoda i temperatury

W regionie Emilia-Romania dominuje klimat morski. Najwyższa wilgotność powietrza występuje pomiędzy październikiem a styczniem, a najwięcej deszczu można się spodziewać jesienią. W lipcu i sierpniu temperatury oscylują w granicach 40° Celsjusza. Chłodniejsze i przyjemniejsze dla mieszkańców północnej Europy są natomiast maj, czerwień i wrzesień, kiedy warto udać się na północ Włoch i nie tylko plażować, ale również zwiedzać okolicę, dodatkowo unikając nawet o połowę wyższych cen, kolejek i tłumów turystów.

Emilia-Romania – miasta i zabytki

Przez region Emilia-Romania przebiega jedna z głównych włoskich dróg, łącząca Mediolan z wybrzeżem. Leżą przy niej najważniejsze miasta:

  • Bolonia, z własnym lotniskiem w Bolonii, zwana Czerwonym Miastem oraz średniowiecznym Nowym Jorkiem. Koniecznie trzeba tam zobaczyć Dwie Wieże (Due Torri), Fontannę Neptuna, Bazylikę Świętego Petroniusza (San Petronio) i Santo Stefano, budynki najstarszego na świecie Uniwersytetu Bolońskiego oraz Muzea Archeologiczne, Historii Bolonii i Średniowiecza.
  • Modena, położona w dolinie Padu, słynąca z szynki modeńskiej i mortadeli. Obowiązkowe punkty wycieczki to główny plac miejski, katedra oraz dzwonnica, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także Pałac Książęcy.
  • Parma z licznymi kościołami, pałacami, teatrem, fortecą, ogrodem botanicznym, muzeami.
  • Rimini z Mostem Tyberiusza, Tempio Malatestiano (Leona Batista Alberti) i Łukiem Augusta oraz popularnymi kurortami turystycznymi.
ycipk-21di1p

Emilia-Romania – plaże

Region Emilia-Romania obfituje w malownicze, piaszczyste plaże, wyróżnione certyfikatem Błękitnej Flagi, przypominające niewielkie wioski turystyczne. Temperatura wody morskiej latem jest idealna do długich kąpieli, poza sezonem efekt może być zbyt orzeźwiający. Warto udać się chociażby na Cesenatico, Gatteo, Cattolica, Playa del Sol, Lido delle Sirene czy Beach Egisto.

Żyzne, nizinne ziemie regionu Emilia-Romania sprzyjają rolnictwu. Turyści uwielbiają lokalne wyroby, takie jak szynka parmeńska i parmezan, których można spróbować również w uroczych knajpkach usytuowanych bezpośrednio przy plażach, popijając pyszną kawę czy regionalne alkohole.

Czas lotu / jazdy samochodem

2h 41 min/ 14 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Najpopularniejsze lotniska
Wiza/paszport

nie są wymagane

Waluta

Euro (1 euro = 4,23 zł)

Co warto zobaczyć
Przykładowe ceny

- Kawa espresso: od 8 zł;
- kawa cappuccino: od 10 zł;
- napój w restauracji: od 10 zł;
- kieliszek wina: od 17 zł
- drink Aperol Spritz: 25 zł;
- makaron (jako przystawka): od 35 zł;
- głowne danie w restauracji: powyżej 40 zł;
- cała pizza: od 25 zł; kawałek pizzy na wynos: od 7 zł;
- gorące panini: od 15 zł.

Komunikacja

Poza lotniskami region Emilia-Romania posiada sprawną sieć kolejową

Położenie

Włochy północne

Co warto zjeść i wypić

- szynka parmeńska;
- parmezan;
- ocet balsamiczny;
- makaron jajeczny;
- tortellini;
- gorąca czekolada;
- pizza;
- panini.
- Kanapki tramezzini
- Tagliatelle z ragu w stylu bolońskim
- Lody (gelato)
- Lokalne piwa (Peroni, Moretti, Dreher)
- Regionalna wódka grappa
- Brandy Stock
- Anyżówka Sambuca
- Likier Strega

Orientacyjna odległość

1 118 km w linii prostej, 1 424 km samochodem, 1 564 km pociągiem

ycipk-21di1p
ycipk-21di1p