Trwa ładowanie...
dijeojs

Bazylika św. Klary (Asyż)

Największe atrakcje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Bazylika św. Klary w Asyżu to ważny punkt na mapie miejsc poświęconych świętym we Włoszech. W kościele znajdują się bowiem szczątki założycielki zakonu klarysek oraz krzyż z San Damiano, który przemówił do św. Franciszka.

Bazylika św. Klary – informacje ogólne

Bazylika św. Klary znajduje się przy Piazza Santa Chiara 1. Gotycka budowla powstała na podwalinach kościoła pw. św. Jerzego znajdującego się pierwotnie poza murami miasta. W starym kościele zostało początkowo złożone ciało św. Franciszka, a następnie w 1230 roku przeniesione je do Bazyliki św. Franciszka.

Budowa Bazyliki św. Klary rozpoczęła się w 1257 roku, natomiast została ukończona w 1265 roku.

Bazylika św. Klary – historia św. Klary

Św. Klara urodziła się jako Chiarra Offreduccio w 1194 roku. Pochodziła z zamożnej rodzice, która mieszkała obok rodziny św. Franciszka. Klara zafascynowana Franciszkiem, w wieku młodzieńczym zaczęła nosić zgrzebne brunatne stroje. Kiedy rodzice chcieli ją wydać za mąż, poszła po pomoc do św. Franciszka, który doradził jej porzucić rodzinę i przyszłego męża. Klara ścięła głowę na łyso. Większość życia spędziła w kościele San Damiano w Asyżu. Przyłączyło się do niej wiele dziewcząt, w tym matka Klary, Ortolana, oraz św. Agnieszka. W 1215 roku została przełożoną klasztoru klarysek. Na jej działania bardzo przychylnie patrzył papież Innocenty IV, który udzielił klaryskom wiatyku (możliwości podawania komunii świętej). Św. Klara zmarła w 1255 roku, mając 61 lat. Dwa lata później została kanonizowana i uznana za świętą, a ciało złożono w bazylice.

Bazylika św. Klary – budowla

Bazylika św. Klary jest odwzorowaniem kościoła górnego z Bazyliki św. Franciszka. W trójnawowym kościele z transeptem znajduje się wieloboczna apsyda, obok której wybudowano dzwonnicę. W bazylice są dwie kaplice.

Pierwsza z nich to Kaplica Ukrzyżowania, w której znajduje się zabytkowy krzyż z XII wieku, z którego przemówił Jezus do św. Franciszka. Ikona napisana w stylu bizantyjskim przedstawia ukrzyżowanego Chrystusa, którego twarz okryta jest welonem. Za krzyżem stoi Maryja, św. Jan Apostoł, Maria Magdalena, matka Jakuba Maria oraz setnik (rzymski oficer). Nad ukrzyżowanym Jezusem w kole jest Jezus wstępujący do nieba.

Drugą kaplicą jest Kaplica Najświętszego Sakramentu, która została postawiona w miejscu starego kościoła. Kaplicę zdobią freski autorstwa szkoły Giotta.

W krypcie bazyliki z 1850 roku znajduje się kryształowa trumna, do której przeniesiono ciało św. Klary. Początkowo szczątki świętej znajdowały się w sarkofagu zlokalizowanym pod głównym ołtarzem.

W kościele znajduje się również obraz św. Klary otoczonej przez 8 scen z jej życia ujętych w małych kwadratach m.in. otrzymanie palmy od biskupa Asyżu, przyjęcie habitu od św. Franciszka, rozmnożenie chleba, ukazanie się Matki Bożej na łożu śmierci świętej oraz pogrzeb św. Klary, któremu przewodniczył papież Innocenty IV.

dijeojs
Bazylika św. Klary (Asyż)
Czas lotu / jazdy samochodem

16 h 16 min samochodem z Warszawy

Strefa czasowa

UTC +1:00

Waluta

EUR

Orientacyjna odległość

1667,9 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijeojs
dijeojs
dijeojs
dijeojs

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj