Trwa ładowanie...
d1l9vjb

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy

Największe atrakcje
Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy
Kraj
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy jest rzymskokatolicką bazyliką mniejszą w stylu neoklasycystycznym na początku XX wieku.

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy – informacje ogólne

Autorem projektu Bazyliki św. Wincentego à Paulo jest Adam Ballenstaedt, a prace związane z budową kościoła rozpoczęły się w 1924 roku. Ukończona w 1938 roku bazylika wyróżnia się architekturą wzorowaną na znajdującym się w Rzymie Panteonie.

Bydgoska Bazylika otrzymała honorowy tytuł bazyliki mniejszej w 1997 roku – nadał go Jan Paweł II. Bazylika św. Wincentego à Paulo znajduje się w rejestrze zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy – historia

Budowa Bazyliki św. Wincentego à Paulo rozpoczęła się w 1924 roku – w 1927 roku powstało prezbiterium, w 1933 roku zostały wzniesione mury rotundy, a dwa lata później nakryto je charakterystyczną kopułą. Prace budowlane zakończono w 1935 roku.

W 1939 roku Bazylikę św. Wincentego à Paulo przejęły wojska niemieckie, przeznaczając Dom Zgromadzenia na sztab wojskowy, a kościół na magazyn. W styczniu 1945 roku wycofujący się Niemcy podpalili bazylikę, która płonęła trzy dni. Msze ponownie zaczęto odprawiać pod koniec maja, a kościół stopniowo odbudowywano.

W latach 50. odbudowano ołtarze boczne, a pod koniec lat 60. zajęto się kopułą, którą pokryto blachą, a na szczycie umieszczono latarnię z krzyżem – pracami kierował architekt i profesor Wiktor Zin, który zaprojektował znajdujące się wewnątrz kościoła marmurowe pilastry, chór, lustra odblaskowe i mozaiki.

W 1997 roku podczas mszy w Gnieźnie papież Jan Paweł II ogłosił kościół św. Wincentego à Paulo bazyliką mniejszą.

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy – wnętrze świątyni

We wnętrzu Bazyliki św. Wincentego à Paulo można wyraźne zaobserwować odniesienia do rzymskiego Panteonu. Wokół rotundy znajduje się osiem ołtarzy bocznych z korynckimi kolumnami, wewnątrz których umieszczono posągi świętych. Ołtarz główny (projekt Zina) mozaikę, na której tle znajduje się krzyż.

Charakterystyczna dla Bazyliki kopuła prezentuje się imponująco nie tylko z zewnątrz – na jej wewnętrznej części znajdują się rozety przedstawiające motywy kwiatowe. Kolejnymi efektownymi elementami Bazyliki św. Wincentego à Paulo są abstrakcyjna mozaika „Stworzenie Świata” i drzwi z brązu przedstawiające 16 płaskorzeźb.

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy – msze

Msze niedzielne w Bazylice św. Wincentego à Paulo odbywają się o 6:00, 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 (dla dzieci), 13:00 i 18:00 (dla młodzieży), między październikiem a kwietniem dodatkowo o 16:00, a majem a wrześniem o 20:00. W dni powszechne można uczestniczyć w mszach o 6:00, 7:00, 8:00, 9:00 i 18:00.

Bazylika św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 10 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Orientacyjna odległość

245 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l9vjb
d1l9vjb
d1l9vjb