Trwa ładowanie...

Bezpieczne Grzybobranie. Jak odróżnić kurkę od lisówki?

Las pełen jest różnorodności. Wybierając się na grzyby, warto wiedzieć które gatunki grzybów są do siebie łudząco podobne. Jedną z takich par jest np. pieprznik jadalny i lisówka pomarańczowa. Jak je odróżnić?

Kurki mają zazwyczaj żółty kolor Kurki mają zazwyczaj żółty kolor Źródło: 123RF
dfqehev
dfqehev

Na profilu Lasy Państwowe na Facebooku pojawił się post, w którym jednostka zwraca uwagę na to, jak ważne jest bezpieczne grzybobranie. Każdy świadomy grzybiarz powinien dbać o to, aby do jego koszyka trafiały wyłącznie grzyby, które dobrze zna. Pomyłka może kosztować zdrowie.

"Z naszej strony ściągniecie przewodnik do oznaczania grzybów, który możecie mieć na telefonie - przyda się w lesie, bo porównuje gatunki jadalne i trujące, które są do nich łudząco podobne" - czytamy w poście udostępnionym przez Lasy Państwowe.

dfqehev

Bezpieczne grzybobranie - jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych?

Do posta dołączono grafikę, z której dowiemy się, jak odróżnić pieprznika jadalnego (znanego jako kurka) od lisówki pomarańczowej. "Kurkę wystarczy powąchać, jak ktoś ma wątpliwości" - czytamy w komentarzach. Istnienie jednak więcej cech różniących te gatunki grzybów.

"Nie niszczcie tych [grzybów, przyp. red], których nie zbieracie" - zwracają uwagę przedstawiciele Lasów Państwowych - "są potrzebne w lesie m.in. dlatego, że zjedzą je dzikie zwierzęta" - czytamy w udostępnionym poście. Przewodnik po grzybach można poprać ze strony lasy.gov.pl.

Remont w prezencie - odc. 3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dfqehev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfqehev