Trwa ładowanie...
d2i9155

Biała Wieża w Salonikach

Największe atrakcje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Biała Wieża w Salonikach to chyba najbardziej rozpoznawalna atrakcja turystyczna w tym greckim mieście. Ma 27 m wysokości i 23 m średnicy. Na jej szczycie znajduje się mniejsza wieża o wysokości 6 m stanowiąca punkt widokowy. Niegdyś wieża w Salonikach pełniła funkcję więzienia, w którym odbywały się egzekucje, a dziś jest miejscem mieszczącym różne ekspozycje związane z historią Salonik.

Biała Wieża w Salonikach – położenie

Biała Wieża położona jest w samym centrum Salonik, tuż przy Zatoce Salonickiej. Po wschodniej stronie tego zabytku mieści się Ogród Aleksandra, po północnej stronie, ok. 400 m w głąb miasta, znajduje się Centrum Kultury Saloniki.

Biała Wieża znajduje się ok. 15 km od lotniska Saloniki-Macedonia.

Biała Wieża w Salonikach – historia

Biała Wieża w Salonikach powstała w XVI wieku z polecenia sułtana Sulejmana Wspaniałego. Początkowo była elementem fortyfikacji miejskiej, a także więzieniem i miejscem, w którym wymordowano janczarów w 1826 roku i dlatego nazywano ją także Krwawą Wieżą.

W 1866 roku mury wokół Białej Wieży zostały rozebrane, natomiast w 1912 roku przemalowano ją na kolor biały jako symbol oczyszczenia podczas wojny bałkańskiej. Nazwa Biała Wieża pozostała do dziś, chociaż budowla ma kolor brązowy.

Białą Wieżę w Salonikach odbudowano w 1985 r. z okazji 2300-lecia miasta.

Biała Wieża w Salonikach – muzeum

Obecnie w Białej Wieży znajduje się Muzeum Kultury Bizantyjskiej i ekspozycja dotycząca historii miasta, którą zaprezentowano w formie filmów, starych map, zdjęć i dokumentów. Ponadto przygotowano również kąciki poświęcone salonickiej kuchni i różnym ważnym wydarzeniom w dziejach miasta. Ogromne wrażenie robi także wirtualna mapa, wyświetlana na piaszczystym, pofałdowanym podłożu.

Biała Wieża w Salonikach – jak dojechać?

Transfer z lotniska w Salonikach do centrum miasta nie jest skomplikowany, gdyż tuż przy Wieży znajduje się przystanek autobusowy, a spod lotniska, co ok. pół godziny, wyjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej, kierujące się do centrum. Wystarczy jedynie wsiąść na przystanku OASTH w autobus nr 78 lub 78A. Jazda trwa ok. 40 minut, a bilet normalny kosztuje ok. 2 euro (ok. 8 zł).

Do Białej Wieży możemy również dojechać taksówką bądź wynajętym samochodem. Najszybsza trasa, bez utrudnień, trwa ok. 20 minut.

d2i9155
Biała Wieża w Salonikach
Czas lotu / jazdy samochodem

czas lotu: ok. 2 godzin (plus czas dojazdu do centrum: ok. 20 min.)

Strefa czasowa

UTC+2

Waluta

1 euro (EUR) 1 euro = ok. 4,30 zł

Godziny otwarcia

Wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków: od 8.30 do 15.00

Orientacyjna odległość

ok. 1 800 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i9155
d2i9155
d2i9155