Trwa ładowanie...
d4j9h30

Saloniki

Największe atrakcje
Położenie:

Przy Zatoce Salonickiej (Morze Egejskie) w północno-wschodniej części Grecji.

Strefa czasowa:

UTC+2

Waluta:

1 euro (EUR) 1 euro = ok. 4,30 zł

Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Saloniki to miasto greckie, drugie co do wielkości po Atenach, i jednocześnie jednolity zespół miejski w jednostce administracyjnej Macedonia-Tracja, wprowadzonej w 2011 r. W tymże roku cały okręg Salonik liczył ok. 790 tys. mieszkańców. Nieoficjalnie Saloniki są nazywane przez Greków stolicą greckiej Macedonii.

Saloniki leżą tuż przy Zatoce Salonickiej (Morze Egejskie) w północno-wschodniej części Grecji.

Saloniki – kiedy lecieć?

Saloniki położone są w strefie klimatu podzwrotnikowego, a zatem w strefie nieco cieplejszej niż ta, w której leży Polska. Najprzyjemniejsza pogoda panuje tam wiosną i jesienią, dlatego osoby, które chcą aktywnie spędzić urlop bez smażenia się w słońcu, mogą odwiedzić Saloniki nie w sezonie letnim, ale właśnie w kwietniu, maju, czerwcu bądź we wrześniu czy październiku. Średnie temperatury w lipcu i sierpniu mogą przekraczać nawet 30 stopni.

Z Lotniska Chopina w Warszawie do lotniska w Salonikach dolecimy lotem bezpośrednim, który w od początku czerwca do końca września odbywa się w środy w samo południe. Z lotniska Warszawa-Modlin również dolecimy bezpośrednio do Salonik, loty odbywają się we wtorki i piątki.

Saloniki – atrakcje turystyczne

Zabytki Salonik to nośnik starożytnej kultury i historii, nie tylko antycznej Grecji, ale także chrześcijaństwa. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych tego greckiego miasta jest Biała Wieża, która niegdyś pełniła funkcję więzienia, a teraz jest to muzeum Salonik i ich historii.

Ponadto warto również zobaczyć Łuk Triumfalny, który wzniesiono po zwycięstwie Galeriusza nad Persami, a także przejść się po uliczkach Ladadiki, czyli dzielnicy, w której zachowały się tradycyjne, greckie domy i która stanowi centrum nocnego życia Greków.

Około 100 km od Salonik znajduje się również jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków antycznej Grecji – góra Olimp.

Saloniki – kuchnia

Bedąc w Salonikach, nie możemy nie spróbować lokalnej kuchni, która jest połączeniem smaków greckich, macedońskich i bułgarskich. Króluje tam mezedes, czyli małe przystawki, Ouozo, czyli anyżowa wódka oraz soutzoukakia, czyli danie główne w postaci klopsików w pikantnym sosie.

W Salonikach warto również spróbować dań z owoców morza, np. ośmiornicy lub musaki i tradycyjnej sałatki greckiej.

W Grecji posiłek traktuje się jak uroczyste spotkanie z najbliższymi, które powinno trwać jak najdłużej i powinno również zakończyć się sjestą, toteż w niektórych restauracjach w Salonikach, a zwłaszcza w tych znajdujących się w dzielnicy Ladadika, nadal praktykuje się taki sposób jadania posiłków.

A skoro już o restauracjach mowa, warto zajrzeć do jednej z najlepszych restauracji w Salonikach – Rougi – która serwuje dania kuchni lokalnej w cenach od 31 zł do 74 zł. Nie można pominąć również Zorby, w której za obiad zapłacimy również od ok. 30 zł do 50 zł.

Saloniki – zakwaterowanie

Za jedną noc w dobrze usytuowanych, czystych i gustownie urządzonych hotelach w Salonikach możemy zapłacić już od 100 zł po okazyjnej cenie (średnio ok. 40-50 euro, czyli ok. 160-200 zł). W niektórych miejscach oferowane są również tradycyjne posiłki greckie wliczone w cenę i liczne udogodnienia, np. sieć Wi-Fi oraz baseny.

Saloniki
Przykładowe ceny

- jednorazowy bilet komunikacji miejskiej: ok. 8 zł,
- grilowana ośmiornica podawana w restauracji: ok. 36 zł,
- najtańsze zakwaterowanie: od ok. 160 zł do 200 zł za noc,
- Ouzo w knajpie: od 8 zł do ok. 14 zł,
- pomidory na wagę: ok. 6 zł.

Komunikacja

Lotnisko Saloniki-Macedonia, taksowki, autobusy miejskie, wypożyczalnia samochodów

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

ok. 1800 km

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j9h30
d4j9h30
d4j9h30