WyspyBłękitna Laguna - największa atrakcja maltańskich wysp

Błękitna Laguna - największa atrakcja maltańskich wysp

Błękitna Laguna - największa atrakcja maltańskich wysp
Źródło zdjęć: © science photo/Shutterstock

Niemalże na środku Morza Śródziemnego, 93 km na południe od Sycylii, w odległości ok. 300 km na wschód od tunezyjskiego wybrzeża znajdują się Wyspy Maltańskie. W skład archipelagu wchodzi kilka małych bezludnych wysepek oraz trzy zamieszkałe: Malta, Gozo i Comino. Choć ta ostatnia jest najmniejszą, to właśnie tu znajduje się jedna z największych atrakcji tego wyspiarskiego kraju - Blue Lagoon.

Niemalże na środku Morza Śródziemnego, 93 km na południe od Sycylii, w odległości ok. 300 km na wschód od tunezyjskiego wybrzeża znajdują się Wyspy Maltańskie. Ich powierzchnia to łącznie 316 km kw., a zamieszkuje je ok. 460 tys. osób. Biorąc pod uwagę gęstość zaludnienia (1409 os./km kw.), to trzeci wynik w Europie i jeden z najwyższych na świecie. W skład archipelagu wchodzi kilka małych bezludnych wysepek oraz trzy zamieszkane: Malta, Gozo i Comino. Choć ostatnia jest najmniejsza, to właśnie tu znajduje się jedna z największych atrakcji tego wyspiarskiego kraju - Blue Lagoon.
Urszula Drukort-Matiaszuk

1 / 4

Atrakcje Malty - Blue Lagoon, Comino

Obraz
© Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Comino jest najmniejszą z zamieszkanych wysp archipelagu maltańskiego - jej powierzchnia wynosi jedyne 3,5 km kw. Nazwa wyspy pochodzi od słowa _ cumin _, czyli kminu rzymskiego, który kiedyś porastał maltańskie wyspy. Na stałe mieszka tu tylko jedna rodzina - przez cały rok są to jedynie cztery osoby, a w sezonie wakacyjnym liczba ta powiększa się do 7-8 osób. Natomiast liczbę turystów, którzy w ciągu roku odwiedzają to miejsce, liczy się w setkach tysięcy - przyciąga ich przepiękna zatoka, usytuowana pomiędzy Comino a małą skalistą Cominotto. Niektórzy z nich zostają na noc w jedynym z dwóch 4-gwiazdkowych hoteli.

2 / 4

Atrakcje Malty - Blue Lagoon, Comino

Obraz
© John Crux/Shutterstock

Błękitna Laguna pojawia się w każdym folderze, katalogu czy przewodniku o Malcie. To jedna z pereł w koronie archipelagu. Mierzącą ok. 250 m długości i do 100 m szerokości płytką zatokę znajdziemy przy zachodnim wybrzeżu wyspy. Z odległości można ją podziwiać z promu, pływającego pomiędzy Maltą (Cirkewwa) a Gozo (Mgarr) lub z punktów widokowych na południu Gozo. Jest również możliwość dotarcia w to rajskie miejsce o nierealnie wyglądającym odcieniu wody łódką lub małym stateczkiem. Wypłynąć można z Mgarr i Cirkewwy, rejs trwa ok. 25-30 min., a kosztuje od 10 euro. Przy Blue Lagoon znajduje się urokliwa plaża z białym, miałkim piaskiem, a pod wodą kwitnie życie. To jedno z najczęściej wybieranych miejsc przez miłośników nurkowania - także ze względu na zatopione wokoło wraki statków.

3 / 4

Atrakcje Malty - Blue Lagoon, Comino

Obraz
© Jaroslav Moravcik/Shutterstock

Najmniejsza zamieszkana wyspa Malty to także raj dla filmowców. Na wyspie kręcono sceny do takich hitów, jak _ Hrabia Monte Cristo _ Kevina Reynoldsa, _ Troja _ Wolfganga Petersena czy _ Rejs w nieznane _ Guya Ritchiego. Na Comino znajdziemy także zabytki: wieżę znaną pod nazwą Santa Marija Tower, wybudowaną w 1618 roku jako część systemu fortyfikacji oraz wojskowe baraki, które na początku XX wieku wykorzystywane były jako szpital zakaźny.

4 / 4

Atrakcje Malty - Blue Lagoon, Comino

Obraz
© Jaroslav Moravcik / Shutterstock.com

Ze względu na fakt, że Comino jest rezerwatem przyrody i azylem dla rzadkich gatunków ptaków, wchodzącym w skład programu Natura 2000, planowane jest ograniczenie i usystematyzowanie ruchu turystycznego na wyspie, zwłaszcza przy Blue Lagoon. Tegoroczny raport dotyczący zarządzania wyspą zakłada *wprowadzenie limitów osób odwiedzających, liczby łódek przywożących turystów, a nawet wprowadzenie opłaty za odwiedzenie *popularnej atrakcji. Władze chcą także uporządkować zagospodarowanie wybrzeża w okolicy Błękitnej Laguny - w tej chwili wiele ze znajdujących się tam budek, leżaków czy parasoli zostało postawionych bez zezwolenia, na dodatek na prywatnym terenie. Należy mieć nadzieję, że planowane zmiany szybko wejdą w życie, co pozwoli ochronić przed wyniszczeniem zarówno zamieszkujące wyspę zwierzęta, jak i wyjątkowej urody zatokę.
Urszula Drukort-Matiaszuk/WP Turystyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)