Południowy Tyrol - 6 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć!

Południowy Tyrol - 6 miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć!
Źródło zdjęć: © Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Południowy Tyrol, najbardziej na północ wysunięta prowincja we Włoszech, należy do najpiękniejszych miejsc w Europie. To właśnie na jej terenie znajdują się wpisane na listę UNESCO Dolomity. Zachwycają olbrzymimi wapiennymi turniami, które zdają się sięgać nieba, dzikimi i skalistymi płaskowyżami oraz pełnymi słońca wioskami ukrytymi w zielonych dolinach. Południowy Tyrol jest regionem wyjątkowym. Choć znajduje się we Włoszech, większość mieszkańców mówi po niemiecku. Do 1919 roku stanowił on bowiem część austriackiego kraju koronnego Tyrol. Obecnie w prowincji język niemiecki i włoski są równorzędne, a wszelki napisy w miejscach publicznych podawane są w każdym z nich. Mieszkańcy pytani o to, kim się czują - Austriakami czy Włochami, odpowiadają... Południowymi Tyrolczykami. Czego nie można ominąć w tej niezwykłej części Europy?

Południowy Tyrol, najbardziej na północ wysunięta prowincja we Włoszech, należy do najpiękniejszych miejsc w Europie. Polacy wybierają się tutaj głównie zimą, żeby poszusować po setkach kilometrów tras narciarskich. A szkoda, bo także w sezonie letnim jest tu masa atrakcji. To właśnie na jej terenie znajdują się wpisane na listę UNESCO Dolomity. Zachwycają olbrzymimi wapiennymi turniami, które zdają się sięgać nieba, dzikimi i skalistymi płaskowyżami oraz pełnymi słońca wioskami ukrytymi w zielonych dolinach. Południowy Tyrol jest regionem wyjątkowym. Choć znajduje się we Włoszech, większość mieszkańców mówi po niemiecku. Do 1919 roku stanowił on bowiem część austriackiego kraju koronnego Tyrol. Obecnie w prowincji język niemiecki i włoski są równorzędne, a wszystkie napisy w miejscach publicznych podawane są w każdym z nich. Kim czują się więc mieszkańcy? Austriakami czy Włochami? Najczęściej odpowiadają... Południowymi Tyrolczykami. Czego nie można ominąć w tej niezwykłej części Europy?

if/pw

1 / 6

Lago di Resia/Reschensee, Południowy Tyrol

Obraz
© LianeM - Shutterstock

Sztuczny zbiornik Lago di Resia/Reschensee to jeden z symboli regionu Val Venosta. Choć plany stworzenia w tej okolicy jeziora sięgają lat 20-tych XX wieku, doszły do skutku dopiero po II wojnie światowej. Zalano wówczas 523 ha powierzchni, m.in. wioskę Graun. Szczyt wieży jej XIV-wiecznego kościoła jest do dziś widoczny znad tafli wody. Gdy w zimie jezioro zamarza, można do niej dojść po lodzie. Legenda mówi, że w zimowych miesiącach można też usłyszeć bicie dzwonów, które zostały usunięte w 1950 roku, tydzień przed utworzeniem zbiornika.

2 / 6

Tre Cime di Lavaredo, Południowy Tyrol

Obraz
© gorillaimages - Shutterstock

Dolina Alta Pusteria/Hochpustertal znajduje się na wschodnim skraju Południowego Tyrolu. Można tu zobaczyć jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych widoków w Europie - Tre Cime di Lavaredo. Charakterystyczny masyw górski składa się z trzech szczytów: Ovest, Grande i Piccola oraz dwóch turni: Piccolissima i Punta di Frida. Na wierzchołki prowadzą jedynie drogi wspinaczkowe, ale wokół niesamowitych masywów znajduje się wiele szlaków o różnym stopniu trudności, które pozwalają podziwiać Tre Cime z najlepszej perspektywy.

3 / 6

Bolzano/Bozen, Południowy Tyrol

Obraz
© Licencja CC by Xavier, flickr.com

Niewątpliwie warto zajrzeć do Bolzano/Bozen, stolicy autonomicznej prowincji, położonej na południowym krańcu regionu. Jego historia sięga aż XII wieku i do dziś można tu podziwiać wiele zabytków, m.in. kościół romański czy gotycką katedrę. Warto zobaczyć dwa średniowieczne zamki: położony w otoczeniu winnic Mareccio i słynący z XIV-wiecznych fresków Runkelstein.

4 / 6

Lago di Carezza/Karersee, Południowy Tyrol

Obraz
© Gaspar Janos - Shutterstock

25 km od Bolzano, na wysokości 1520 m n.p.m. znajduje się rajskie jezioro Carezza/Karersee. Leży na terenie regionu Val d'Ega/Eggental, który słynie z najgęstszej sieci szlaków wędrownych w Południowym Tyrolu. Oczko ma 300 m długości i 140 m szerokości, a kolor wody i przepiękne położenie sprawiają, że jest jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Z jeziorem wiąże się wiele legend i jest częstym motywem wybieranym przez artystów - przewija się zarówno w literaturze, jak i malarstwie.

5 / 6

Val di Funes/Villnoesser Tal, Południowy Tyrol

Obraz
© Pawel Kazmierczak - Shutterstock

Val di Funes/Villnoesser Tal to jedna z najbardziej malowniczych dolin w Dolomitach, o długości 24 km. Do największych atrakcji należy kościół św. Magdaleny, z którym wiąże się wiele legend. Nad jego wieżą góruje masyw Odle/Geisler z charakterystycznymi jasnymi szczytami. Ciekawostka dla fanów wspinaczki i górskich wędrówek - to właśnie z Funes pochodzi słynny himalaista Reinhold Messner, który na okolicznych trasach zdobywał pierwsze górskie doświadczenia.

6 / 6

Lago di Braies/Pragser Wildsee, Południowy Tyrol

Obraz
© Rene Hartmann

Nasze zestawienie kończy "perła dolomickich jezior", czyli Lago do Braies/Pragser Wildsee. Znajduje się na południe od doliny Alta Pusteria, na wysokości 1494 m n.p.m. Jest to najczęściej odwiedzane przez turystów jezioro Południowego Tyrolu. Popularność zdobyło m.in. dzięki włoskiemu serialowi "_ Un passo dal cielo _", który kręcono właśnie nad brzegiem Lago di Braies. Jest to doskonały punkt wypadowy w otaczające je Dolomity, jednak największym powodzeniem wśród turystów cieszy się wycieczka statkiem wokół jeziora.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)