Trwa ładowanie...
d4jf8ht
14-09-2010 15:25

Brenna Spalona. Poznaj urokliwą polską miejscowość

Brenna to wieś w Polsce, położona w województwie śląskim. Co oferują te okolice? I co warto zwiedzić?

d4jf8ht
d4jf8ht

Drewniany dwór, a w zasadzie okazałą chatę w stylu zbliżonym do tyrolskiego wzniósł ok. 1924 roku Brunon Konczakowski. Wygląd domu nie jest przypadkowy: jego właściciel a zarazem projektant był pół Polakiem, pół Austriakiem. Właśnie z Alp austriackich i włoskich sprowadził użyte do jego budowy drewno limbowe i modrzewiowe. Natomiast budowniczowie byli tutejsi, ze Śląska Cieszyńskiego.

Dwór na kamiennej podmurówce, zbudowany z bali bez użycia gwoździ wyróżniał się w tutejszym krajobrazie. Charakterystyczne było także jego wnętrze, odzwierciedlające pasję myśliwską Konczakowskiego – znajdowały się tu trofea, sztychy myśliwskie i obrazy ze scenami polowań, różnorodna myśliwska broń. Gospodarz zadbał też o otoczenie: obsadził okoliczne wzgórza krzewami i drzewami, tworząc raj dla zwierzyny i dla... myśliwych. Na polowaniach bywali tu Habsburgowie, prezydent Ignacy Mościcki i marszałek III Rzeszy Herman Goering. Po 1945 roku dwór służył partyjnym bonzom i ich gościom. W 1989 roku, kiedy przeszedł pod zarząd Nadleśnictwa Ustroń, został udostępniony turystom.

Dworek Myśliwski

Nocleg

Mimo że najcenniejsze eksponaty z dworu w Brennej trafiły do muzeów na Wawelu, w Cieszynie, a także do warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego, to jednak wnętrza zachowały swój niezwykły charakter. Przetrwał też duch Konczakowskiego, dbającego o obejście i o gości. Przyciemnione światło w jadalni i ciepło bijące od secesyjnego pieca ożywiają wyobraźnię. Ekscytująca jest możliwość spania na łóżku Hermana Goerginga, które stoi w jednym z pokoi.

d4jf8ht

Spośród wielu dawnych dworków i pałacyków myśliwskich, które dziś pełnią funkcję hoteli, ten wydaje się dość skromny. Co prawda architektura jest okazała, ale wnętrza są wyposażone dość ubogo, w proste, drewniane meble. A jednak gdy wkracza się w progi dworu, nie ma wątpliwości, że tak tu powinno być – i surowo, i przytulnie jednocześnie. Liczy się bowiem atmosfera i ludzie, którzy ją tworzą.

Polecane dania: potrawy z dziczyzny, kuchnia regionalna: śląska i góralska.

Okolica

Okolica słynie ze znakomitych warunków narciarskich, a latem jest atrakcyjna dla miłośników pieszych i rowerowych wycieczek. Bielsko-Biała – skarbnica architektury drugiej połowy XIX wieku. Bystra Śląska – muzeum Jana Fałata – wybitnego pejzażysty i malarza scen myśliwskich. Cieszyn – najstarszy zabytek tego wielokulturowego miasta to zachowana przy zamku romańska kaplica św. Mikołaja. Góra Tuł – rezerwat storczyków. Koniaków – miejscowość słynie z pięknych koronek. Ochaby – stadnina koni angloarabskich. Szczyrk – wymarzone miejsce dla narciarzy.

Ustroń – uzdrowisko dziś słynące z takich atrakcji, jak park linowy, Leśny Park Niespodzianek, wyciąg na Czantorię. Wisła – rodzinne miasto Adama Małysza. Wśród willi i pensjonatów wyróżnia się zameczek Prezydenta RP zbudowany w latach 1929–1931. Żywiec – w dawnym mieście Habsburgów zachował się m.in. pałac i przebudowany dla nich gotycki zamek.

d4jf8ht

Dworek Myśliwski
ul. Głębiec 26, 43-438 Brenna
(33) 853 64 96
www.katowice.lasy.gov.pl
Dojazd samochodem Z drogi krajowej nr 1 (odcinek Bielsko-Biała-Cieszyn) skręt w lewo na Górki Wielkie, Brennę. Przy przystanku PKS Brenna Spalona drogą asfaltową w lewo, w kierunku kamieniołomu pod Czuplem.
Dojazd pociągiem Do Bielska-Białej lub Ustronia. Stamtąd PKS-em do przystanku Brenna Spalona. Dalej na piechotę.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tyruł: Wypoczynek w dworkach i pałacach
Autor: Robert Pasieczny

d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj