Ustroń
Kraj: | |
Położenie: | Południowa Polska, województwo ślaskie, powiat cieszyński. 14 kilometrów od Cieszyna. |
Strefa czasowa: | UTC+1 godz. |
Waluta: | PLN |
Ustroń – lokalizacja i dojazd
Ustroń leży w nad Wisłą w regionie historycznym Śląska Cieszyńskiego, w Beskidzie Śląskim. Dotrzemy tam, zjeżdżając w Skoczowie z trasy S52. Łatwo dostać się na miejsce z Cieszyna, skąd mamy tylko nieco ponad 10 kilometrów. Jeśli chcemy dotrzeć do Ustroni z północy Polski, warto rozważyć lot samolotem z Gdańska do Katowic lub Krakowa, a później dotrzeć na miejsce autobusem lub pociągiem. Lot na trasie Gdańsk – Kraków trwa nieco ponad godzinę.
To miejsce, gdzie łączyły się wpływy czeskie i polskie. Mamy do dyspozycji *spokojny klimat Ustroni *o niewielkim zaludnieniu i ciekawe atrakcje przez cały rok. Na miejscu znajduje się wiele ośrodków sportowych.
Równica i Czantoria Wielka to najwyższe szczyty Ustroni, których różnica wysokości w stosunku do centrum Ustroni wynosi ponad 500 m.
Ustroń – walory uzdrowiskowe
Miasto wypoczynkowo-uzdrowiskowe położone 35 kilometrów na południowy-wschód od Bielska-Białej, 55 kilometrów od Żywca i 14 kilometrów od malowniczego Cieszyna. Położenie na granicy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz w miejscu ujęć wód mineralnych: bromkowej, żelazistej, jodkowej, borowej i chlorkowo-sodowo-wapniowej, stworzyło tu doskonałe warunki dla turystyki leczniczo-rekreacyjnej. Znajdą się tutaj atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Ustroń to jedyne w Beskidzie Śląskim miasto uzdrowiskowe. To malownicze podgórskie uzdrowisko o łagodnym klimacie.* Ośrodki uzdrowiskowe w Ustroni* są skupione w dzielnicy Zawodzie, gdzie możemy skorzystać z całorocznych kąpieli solankowych, wielu zabiegów rehabilitacyjnych oraz szerokiej oferty SPA i odnowy biologicznej w Ustroni. Schorzenia, które leczy się w Ustroni to głównie choroby układu ruchu, dróg oddechowych oraz układu nerwowego i oddechowego.
Ustroń – atrakcje
Ustroń zawiera w sobie cały urok okolic Cieszyna i Beskidu Śląskiego. Charakterystyczne, łagodne wzniesienia, liściaste drzewa i położone między nimi kręte ścieżki z charakterystycznymi, trójkątnymi schroniskami i uzdrowiskami – oto Ustroń.
Warto skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, aby osobiście zobaczyć, jak piękne krajobrazy ma do zaoferowania Beskid Śląski. Atrakcją edukacyjno-przyrodniczą jest też Leśny Park Niespodzianek, gdzie w wyodrębnionym z bukowego lasu terenie swobodnie biegają jelenie, sarny i muflony. Organizowane są tam lekcje edukacyjne z dziedziny przyrody i geografii. Możemy tam także zobaczyć różnego rodzaju zwierzęta, które trudno byłoby nam znaleźć w okolicy samodzielnie, na przykład orła bielika.
W okolicy zainteresuje nas też oferta Muzeum Regionalnego i Izb regionalnych, prezentujących kulturę materialną okolicznej ludności. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku w Ustroni funkcjonuje park linowy, staw kajakowy i miejsca zabaw dla dzieci, gdzie mogą one zostać pod profesjonalną opieką. Cały rok są w Ustroni organizowane białe i zielone kuligi.
Ustroń – latem i zimą
Ustroń to kurort turystyczny oferujący atrakcje przez cały rok. Latem warto wybrać się do uzdrowiska oraz na szlaki piesze i rowerowe. Szlaki turystyczne pokrywają gęsto cały masyw Beskidu, więc wybór jest ogromny. Wybrane szlaki turystyczne zaczynające się w Ustroni to: Ustroń-Wielka Czantoria, Skoczów-Równica, Ustroń Zdrój-Czantoria Mała, Ustroń Polana-Orłowa.
Zimą zaś okolica kusi turystów ofertą dla entuzjastów narciarstwa, snowboardu i innych sportów zimowych. Wyciągiem krzesełkowym możemy wjechać wtedy na Wielką Czantorię albo skorzystać z dwóch mniejszych ośrodków narciarskich: Palenicy lub Poniwca.
Ustroń – co zjemy?
Ustroń pod kątem turystycznym ma doskonale opracowaną bazę zarówno hoteli i pensjonatów, jak i restauracji. Na portalu miejskim Ustroni znajdziemy regularnie aktualizowane i dokładne informacja na temat restauracji. W lokalnych góralskich karczmach na pewno zjemy charakterystyczne dla regionu okolic Cieszyna gałuszki, czyli gotowane kluski. Odświętnie gotowano kluski na parze i napełniano powidłami śliwkowymi. Warto też spróbować wybornej lokalnej golonki.
Charakterystyczne są tu potrawy kuchni góralskiej, często z wykorzystaniem ziemniaków, które na dobre zagościły w lokalnej kuchni nieco później. Placki z tartych ziemniaków nazywa się tutaj plackami z tarcizny, a poleśniki to ziemniaczane placki z dodatkiem gotowanego mleka, pieczone w piecu między dwoma listkami kapusty. Obydwa rodzaje podaje się ze skwarkami i śmietaną. Obowiązkowy punkt menu to żywiecka kwaśnica – z soku z kapusty zabielanego mlekiem.
Przykładowe ceny | Kotlet z plackiem ziemniaczanym i surówką - 32 zł. |
Komunikacja | Na miejscu możemy poruszać się pieszo. |
Co warto zobaczyć | |
Wiza/paszport | nie |
Orientacyjna odległość | 396 km od Warszawy, 86 km od Katowic |
Noclegi |
Komentarze