Trwa ładowanie...
dklwfbp

Ustroń

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Południowa Polska, województwo ślaskie, powiat cieszyński. 14 kilometrów od Cieszyna.

Strefa czasowa:

UTC+1 godz.

Waluta:

PLN

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ustroń – lokalizacja i dojazd

Ustroń leży w nad Wisłą w regionie historycznym Śląska Cieszyńskiego, w Beskidzie Śląskim. Dotrzemy tam, zjeżdżając w Skoczowie z trasy S52. Łatwo dostać się na miejsce z Cieszyna, skąd mamy tylko nieco ponad 10 kilometrów. Jeśli chcemy dotrzeć do Ustroni z północy Polski, warto rozważyć lot samolotem z Gdańska do Katowic lub Krakowa, a później dotrzeć na miejsce autobusem lub pociągiem. Lot na trasie Gdańsk – Kraków trwa nieco ponad godzinę.

To miejsce, gdzie łączyły się wpływy czeskie i polskie. Mamy do dyspozycji *spokojny klimat Ustroni *o niewielkim zaludnieniu i ciekawe atrakcje przez cały rok. Na miejscu znajduje się wiele ośrodków sportowych.

Równica i Czantoria Wielka to najwyższe szczyty Ustroni, których różnica wysokości w stosunku do centrum Ustroni wynosi ponad 500 m.

Ustroń – walory uzdrowiskowe

Miasto wypoczynkowo-uzdrowiskowe położone 35 kilometrów na południowy-wschód od Bielska-Białej, 55 kilometrów od Żywca i 14 kilometrów od malowniczego Cieszyna. Położenie na granicy Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego oraz w miejscu ujęć wód mineralnych: bromkowej, żelazistej, jodkowej, borowej i chlorkowo-sodowo-wapniowej, stworzyło tu doskonałe warunki dla turystyki leczniczo-rekreacyjnej. Znajdą się tutaj atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Ustroń to jedyne w Beskidzie Śląskim miasto uzdrowiskowe. To malownicze podgórskie uzdrowisko o łagodnym klimacie.* Ośrodki uzdrowiskowe w Ustroni* są skupione w dzielnicy Zawodzie, gdzie możemy skorzystać z całorocznych kąpieli solankowych, wielu zabiegów rehabilitacyjnych oraz szerokiej oferty SPA i odnowy biologicznej w Ustroni. Schorzenia, które leczy się w Ustroni to głównie choroby układu ruchu, dróg oddechowych oraz układu nerwowego i oddechowego.

Ustroń – atrakcje

Ustroń zawiera w sobie cały urok okolic Cieszyna i Beskidu Śląskiego. Charakterystyczne, łagodne wzniesienia, liściaste drzewa i położone między nimi kręte ścieżki z charakterystycznymi, trójkątnymi schroniskami i uzdrowiskami – oto Ustroń.

Warto skorzystać z licznych szlaków pieszych i rowerowych, aby osobiście zobaczyć, jak piękne krajobrazy ma do zaoferowania Beskid Śląski. Atrakcją edukacyjno-przyrodniczą jest też Leśny Park Niespodzianek, gdzie w wyodrębnionym z bukowego lasu terenie swobodnie biegają jelenie, sarny i muflony. Organizowane są tam lekcje edukacyjne z dziedziny przyrody i geografii. Możemy tam także zobaczyć różnego rodzaju zwierzęta, które trudno byłoby nam znaleźć w okolicy samodzielnie, na przykład orła bielika.

W okolicy zainteresuje nas też oferta Muzeum Regionalnego i Izb regionalnych, prezentujących kulturę materialną okolicznej ludności. Dla zwolenników aktywnego wypoczynku w Ustroni funkcjonuje park linowy, staw kajakowy i miejsca zabaw dla dzieci, gdzie mogą one zostać pod profesjonalną opieką. Cały rok są w Ustroni organizowane białe i zielone kuligi.

Ustroń – latem i zimą

Ustroń to kurort turystyczny oferujący atrakcje przez cały rok. Latem warto wybrać się do uzdrowiska oraz na szlaki piesze i rowerowe. Szlaki turystyczne pokrywają gęsto cały masyw Beskidu, więc wybór jest ogromny. Wybrane szlaki turystyczne zaczynające się w Ustroni to: Ustroń-Wielka Czantoria, Skoczów-Równica, Ustroń Zdrój-Czantoria Mała, Ustroń Polana-Orłowa.

Zimą zaś okolica kusi turystów ofertą dla entuzjastów narciarstwa, snowboardu i innych sportów zimowych. Wyciągiem krzesełkowym możemy wjechać wtedy na Wielką Czantorię albo skorzystać z dwóch mniejszych ośrodków narciarskich: Palenicy lub Poniwca.

Ustroń – co zjemy?

Ustroń pod kątem turystycznym ma doskonale opracowaną bazę zarówno hoteli i pensjonatów, jak i restauracji. Na portalu miejskim Ustroni znajdziemy regularnie aktualizowane i dokładne informacja na temat restauracji. W lokalnych góralskich karczmach na pewno zjemy charakterystyczne dla regionu okolic Cieszyna gałuszki, czyli gotowane kluski. Odświętnie gotowano kluski na parze i napełniano powidłami śliwkowymi. Warto też spróbować wybornej lokalnej golonki.

Charakterystyczne są tu potrawy kuchni góralskiej, często z wykorzystaniem ziemniaków, które na dobre zagościły w lokalnej kuchni nieco później. Placki z tartych ziemniaków nazywa się tutaj plackami z tarcizny, a poleśniki to ziemniaczane placki z dodatkiem gotowanego mleka, pieczone w piecu między dwoma listkami kapusty. Obydwa rodzaje podaje się ze skwarkami i śmietaną. Obowiązkowy punkt menu to żywiecka kwaśnica – z soku z kapusty zabielanego mlekiem.

Ustroń
Przykładowe ceny

Kotlet z plackiem ziemniaczanym i surówką - 32 zł.
Godzina w basenie solankowym kosztuje od 15 zł.
Leśny Park Niespodzianek:
- dorośli - 28 zł
- dzieci - 22 zł

Komunikacja

Na miejscu możemy poruszać się pieszo.

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

396 km od Warszawy, 86 km od Katowic

Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklwfbp
dklwfbp
dklwfbp