Trwa ładowanie...

Brexit. Wielka Brytania ustaliła, do kiedy można wjeżdżać na teren kraju z dowodem osobistym

W przyszłym roku w Wielkiej Brytanii zmienią się przepisy dotyczące dokumentów, jakie muszą posiadać przy sobie obywatele większości europejskich krajów podczas wjazdu do UK. Rząd w Londynie potwierdził datę, od kiedy nowe regulacje będą obowiązywać także Polaków.

Londyn, Wielka BrytaniaLondyn, Wielka BrytaniaŹródło: Getty Images
d1bodxj
d1bodxj

1 stycznia 2021 r. zakończy się okres przejściowy dla wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Tym samym niemal wszystkie dotychczasowe regulacje przestaną obowiązywać. Zgodnie z postulatami polskiej służby konsularnej, wydłużono okres wejścia w życie przepisów związanych z wjazdem na teren kraju.

Wielka Brytania - jaki dokument potrzebny?

Aktualnie, aby móc wjechać do Zjednoczonego Królestwa, podobnie jak w przypadku każdego kraju znajdującego się w UE i strefie Schengen, wystarczy dowód osobisty. Jednak w czwartek brytyjski rząd opublikował Brexit Border Operating Model, z którego wynika, że na dowód do Wielkiej Brytanii wjedziemy nie do końca tego roku, a do 1 października 2021 r. Później będzie trzeba mieć przy sobie paszport.

Jak wyjaśnia Money.pl., zasada dotyczy obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Wyjątkami od tej reguły będą posiadacze statusu osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii lub dołączające do rodzin osiedlonych, lub tymczasowo osiedlonych. W tych przypadkach na dowód będzie można wjechać do Zjednoczonego Królestwa do 2025 r.

d1bodxj

– Wciąż jednak kluczowe jest dla nas zapewnienie, by Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii posiadali ważne paszporty. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 zwiększamy liczbę dostępnych wizyt, uruchomiliśmy specjalny dyżur konsularny w Birmingham oraz rodzinne wizyty paszportowe w POSK w Londynie – informuje Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie na swoim profilu na Facebooku.

Na razie nie wiadomo jeszcze, co z wizami. Jak oświadczył brytyjski premier, rząd chce, by obywatele UE, EOG czy Szwajcarii, przyjeżdżający w celach turystycznych lub na krótko, nie musieli się o nie starać.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad wjazdu na teren Wielkiej Brytanii, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. znajdują się na stronie internetowej brytyjskiego rządu https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-from-1-january-2021. O zmianach informuje też polska placówka dyplomatyczna w Londynie.

d1bodxj

Źródło: gov.pl, Money.pl

Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bodxj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bodxj