Trwa ładowanie...
d1iep6m

Bruksela - zamachy bombowe w stolicy UE

Belgijskie media poinformowały o dwóch eksplozjach na międzynarodowym lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchów miało dojść krótko przed 8:00. Według lokalnych mediów w wybuchach zginęło co najmniej 27 osób, a kilkadziesiąt zostało jest rannych. Do kolejnej eksplozji doszło na stacji metra Maelbeek w Brukseli, niedaleko budynków instytucji Unii Europejskiej. Liczba ofiar wynosi co najmniej 15 osób - podała telewizja RTBF, powołując się na zarząd metra. Władze Belgii mówią o zamachu samobójczym.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bruksela - zamachy bombowe w stolicy UE
(screen)
d1iep6m

Belgijskie media poinformowały o dwóch eksplozjach na międzynarodowym lotnisku *Zaventem *w Brukseli. Do wybuchów miało dojść krótko przed 8:00. Według lokalnych mediów w wybuchach zginęło co najmniej 14 osób, a kilkadziesiąt zostało jest rannych. Do kolejnej eksplozji doszło na stacji metra *Maelbeek *w Brukseli, niedaleko budynków instytucji Unii Europejskiej. Liczba ofiar tego ataku wynosi 20 osób. Za zamachem stoi tzw. Państwo Islamskie.

Podziel się

W Brukseli ogłoszono czwarty, najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Miasto jest sparaliżowane. Nie funkcjonuje nie tylko główne lotnisko, ale też metro i autobusy.

Podziel się

Lotnisko, na którym miał miejsce atak, znajduje się w Zavantem na północny wschód od Brukseli. Jest największym w kraj i 20. pod względem wielkości w Europie. Obsługuje 23 mln pasażerów rocznie, 64 tys. dziennie, prawie 5 tys. co godzinę. Zostało natychmiast zamknięte, a wszystkie samoloty, które zmierzały w kierunku Brukseli zostały zawrócone, bądź przekierowane do innych portów lotniczych krajów Beneluksu, bądź Francji i Niemiec.

Podziel się

Do Brukseli latają z Warszawy samoloty linii Swiss, Lufthansa oraz LOT. Z Krakowa do stolicy Belgii wykonuje połączenia Brussels Airlines. O godzinie 16:00 we wtorek jest planowany lot, jednak nie ma w chwili obecnej informacji, czy został on odwołany.

d1iep6m

Biuro prasowe LOT poinformowało Wirtualną Polskę, że w związku z zamknięciem lotniska Zaventem w Brukseli poranny rejs z Warszawy LO 235 został przekierowany do Dusseldorfu, gdzie wylądował ok. 10:00. Rejs powrotny z Brukseli do Warszawy LO 236 został odwołany. Decyzje o ewentualnym odwołaniu kolejnych lotów będą podejmowane na bieżąco na podstawie informacji od władz lotniska oraz belgijskich służb.

Podziel się

Przemysław Przybylski, rzecznik Lotniska Chopina przekazał informacje Wirtualnej Polsce, że warszawski port nie wprowadza żadnych nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa, wszystko odbywa się zgodnie ze standardową procedurą. Na razie nie ma informacji jak długo loty do i z Brukseli będą wstrzymane. Jeśli chodzi o odwołane połączenia, pasażerom informacji udzielają przewoźnicy.

wg/ik

d1iep6m

Podziel się opinią

Share

d1iep6m

d1iep6m