Bułgaria - miejsca, których mogłeś nie znać
Bułgaria od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez naszych rodaków krajów na wakacje. Zazwyczaj udajemy się do najpopularniejszych miejsc, jak Złote Piaski czy Warna. Jednak Bułgaria to nie tylko położone nad morzem popularne kurorty. Poznajcie mniej znane atrakcje i miasteczka, które mają wiele do zaoferowania.
Bułgaria od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez naszych rodaków krajów na wakacje. Zazwyczaj udajemy się do najpopularniejszych miejsc, jak Złote Piaski czy Warna. Jednak Bułgaria to nie tylko położone nad morzem popularne kurorty. Poznajcie mniej znane atrakcje i miasteczka, które mają wiele do zaoferowania.
Melnik, Bułgaria
Usytuowany w południowo-zachodniej części kraju, w południowej części pasma górskiego Prin Melnik, to najmniejsze miasto Bułgarii. Wyróżnia się niesamowitym położeniem - z każdej strony otoczone jest przez przez niezwykłe piaskowcowe skały, którym erozja nadała nietypowy wygląd. Okolice miasta od wieków słyną z produkcji wybornych win, które również często serwowane są w Polsce. Kilka kilometrów od Melnika znajduje się Monaster Rożeński - największy prawosławny monaster w górach Piryn.
wg
Zobacz też: Bułgaria - jeden z najtańszych kierunków wakacyjnych
Wielkie Tyrnowo, Bułgaria
Wielkie Tyrnowo położone jest w północno-centralnej Bułgarii nad rzeką Jantrą, u północnych podnóży pasma górskiego Stara Płanina. Usytuowane jest na kilku wzgórzach, z których najważniejsze to Sweta Gora, Carewec i Trapezica. Lokalizacja miasta wymusiła wyjątkowo ciasną zabudowę, sprawiając wrażenie, że domy stoją jeden na drugim. W odróżnieniu od Melnika, jest to jedno z najstarszych miast w kraju. Ponadto to historycznie trzecia stolica państwa, a także symbol bułgarskiej niepodległości i państwowości. Najsłynniejszymi zabytkami miasta są ruiny zamku pochodzące z XII i XIV w. i cerkwie z XII, XIV oraz XVII wieku.
Plaża Irakli, Bułgaria
Rezerwat Irakli *to jedno z niewielu ocalałych w stanie naturalnym miejsc w *Bułgarii. Znajduje się pomiędzy Burgasem a Warną. Natomiast z miejscowości Bania prowadzi bezpośrednia trasa do Irakli. To teren całkowicie chroniony - zabroniona jest budowa hoteli, dlatego chętnie przyjeżdżają tu osoby pod namiot. Znajdująca się tam dzika plaża ma 3 km długości i jest częściowo skalista. Zobaczymy tam, jak grzbiet Starej Płaniny stromą, wysoką skałą opada ku morzu. Kilka kilometrów od Irakli znajduje się przylądek Emona. W czasach sprzed okupacji tureckiej znajdował się tu ważny port, a obecnie swoją siedzibę ma tu jednostka wojskowa. Dotarcie do Emony utrudnia wyboista droga, jednak warto wybrać się do tego miejsca, nazywanego przez miejscowych "końcem świata".
Siedem Jezior Rilskich, Bułgaria
To wspaniałe i malowniczo położone jeziora polodowcowe w północno-zachodniej części pasma górskiego Riła. Można się tu dostać wytyczonymi szlakami z Saparewa Bani lub z Monastyru Rylskiego. Akweny usytuowane na wysokości od 2100 do 2500 m n.p.m. W ich skład wchodzą jeziora: Łza, Oko, Nerka, Bliźniak, Botaniczne, Rybne oraz Dolne. Połączone są potokami i strumykami, na których tworzą się wodospady.
Cudowne Mosty, Bułgaria
To istny skalny fenomen oraz pomnik przyrody, u podnóża piramidalnego szczytu Golam Persenk, położony w krasowej dolinie rzeki Erkjuprii *w *Rodopach Zachodnich na wysokości 1450 m n.p.m. Mosty powstały w wyniku działalności erozji wodnej dawnej rzeki, która wyrzeźbiła pęknięcia w marmurze, tworząc głębokie jaskinie wodne. W rezultacie powstały dwa marmurowe mosty - Wielki Most, który ma 15 m szerokości i 100 m długości, a także Małkija Most - ma 60 m długości i ulokowany jest 50 m nad ziemią. W pobliżu znajdują się liczne jaskinie, które jednak nie są dostępne dla turystów.
Gorące źródła termalne, Bułgaria
Na terenie Bułgarii znajduje się wiele źródeł mineralnych. Temperatura w nich waha się między 30 a 103 st. C. Tutejsze błota, o wysokiej zawartości minerałów, mają właściwości przeciwzapalne, ale również opóźniające starzenie. Ciepłe źródła występują na terenie kraju, ale najlepsze znajdują się w Rodopach oraz pasmach Riły i Pirinu. Wśród turystów tam przyjeżdżających szczególne popularne są kąpielne błotne, okłady z glinki i torfu oraz talasoterapia. Polega na wykorzystywaniu w trakcie terapii m.in. wodorostów, glonów, mułu i innych substancji pochodzących z morza.
wg