Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Chelosiowa Jama. Ma szansę stać się wielką atrakcją turystyczną regionu

Jest drugą pod względem długości jaskinią w Polsce – liczy aż 3670 m. Mimo to Chelosiowa Jama jest wciąż mało znana wielu turystom w naszym kraju. Jednak już za kilka miesięcy może się to zmienić. Właśnie trwają prace mające przystosowywanie unikatowego terenu dla zwiedzających.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rezerwat Chelosiowa Jama
Rezerwat Chelosiowa Jama

Najdłuższy w regionie system jaskiniowy oraz druga największa jaskinia w Polsce (za Jaskinią Niedźwiedzią w Sudetach) mają szanse stać się ważną turystyczną atrakcją gminy Piekoszów oraz całego regionu.

- Mamy piękne tereny turystyczne i historyczne. Uważam, że warto je pokazać. W ramach tego projektu, poprzez ścieżki dydaktyczne, pokażemy sztolnie, które pozostały po wydobyciu rudy ołowiu – powiedział w rozmowie z "TVP" Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

Chelosiowa Jama – niebawem turyści zobaczą to miejsce w nowej odsłonie

Do połowy grudnia na terenie rezerwatów Moczydło i Chelosiowa Jama, czyli tam, gdzie znajduje się druga największa jaskinia w Polsce, powstaną 4 km ścieżek dydaktycznych ze stoiskami edukacyjnymi, taras widokowy, a także budynek do prelekcji. Inwestycja pochłonęła 1,8 mln zł. Aż 85 proc. tej sumy to środki przekazane przez Unię Europejską.

Chelosiowa Jama - jak się do niej dostać?

Wejścia do Chelosiowej Jamy znajdują się na Górze Kopaczowej, na terenie nieczynnych kamieniołomów w Jaworzni. Z otworu głównego korytarz prowadzi, przez niewielką pochyłą salkę, do Komory Wstępnej. Stąd czterema różnymi korytarzykami można dostać się do Komór Bernatowicza. Są to trzy sale: Sopli Kalcytowych, Debat i Trzech Węży. Z tej ostatniej dwa ciasne korytarzyki prowadzą do trzech dużych sal: Dolnej Sali, Wielkobiwakowej i Górnej. Z Sali Wielkobiwakowej odchodzą cztery ciągi.

Slot

W pobliżu Chelosiowej Jamy – Jaskini Jaworznickiej (oficjalna nazwa) znajdują się także dwie inne jaskinie: Pajęcza i Gazownia, które w przeszłości były jej częścią. Tworzą one rezerwat przyrody Chelosiowa Jama i są niedostępne dla turystów.

Źródło: TVP

Zdjęcia niedawno odkrytego systemu tuneli pod Zamkiem w Olsztynie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share
Slot