Chelosiowa Jama. Ma szansę stać się wielką atrakcją turystyczną regionu
Jest drugą pod względem długości jaskinią w Polsce – liczy aż 3670 m. Mimo to Chelosiowa Jama jest wciąż mało znana wielu turystom w naszym kraju. Jednak już za kilka miesięcy może się to zmienić. Właśnie trwają prace mające przystosowywanie unikatowego terenu dla zwiedzających.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Najdłuższy w regionie system jaskiniowy oraz druga największa jaskinia w Polsce (za Jaskinią Niedźwiedzią w Sudetach) mają szanse stać się ważną turystyczną atrakcją gminy Piekoszów oraz całego regionu.
- Mamy piękne tereny turystyczne i historyczne. Uważam, że warto je pokazać. W ramach tego projektu, poprzez ścieżki dydaktyczne, pokażemy sztolnie, które pozostały po wydobyciu rudy ołowiu – powiedział w rozmowie z "TVP" Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Chelosiowa Jama – niebawem turyści zobaczą to miejsce w nowej odsłonie
Do połowy grudnia na terenie rezerwatów Moczydło i Chelosiowa Jama, czyli tam, gdzie znajduje się druga największa jaskinia w Polsce, powstaną 4 km ścieżek dydaktycznych ze stoiskami edukacyjnymi, taras widokowy, a także budynek do prelekcji. Inwestycja pochłonęła 1,8 mln zł. Aż 85 proc. tej sumy to środki przekazane przez Unię Europejską.
Chelosiowa Jama - jak się do niej dostać?
Wejścia do Chelosiowej Jamy znajdują się na Górze Kopaczowej, na terenie nieczynnych kamieniołomów w Jaworzni. Z otworu głównego korytarz prowadzi, przez niewielką pochyłą salkę, do Komory Wstępnej. Stąd czterema różnymi korytarzykami można dostać się do Komór Bernatowicza. Są to trzy sale: Sopli Kalcytowych, Debat i Trzech Węży. Z tej ostatniej dwa ciasne korytarzyki prowadzą do trzech dużych sal: Dolnej Sali, Wielkobiwakowej i Górnej. Z Sali Wielkobiwakowej odchodzą cztery ciągi.
W pobliżu Chelosiowej Jamy – Jaskini Jaworznickiej (oficjalna nazwa) znajdują się także dwie inne jaskinie: Pajęcza i Gazownia, które w przeszłości były jej częścią. Tworzą one rezerwat przyrody Chelosiowa Jama i są niedostępne dla turystów.
Źródło: TVP
Zdjęcia niedawno odkrytego systemu tuneli pod Zamkiem w Olsztynie
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.