Jaskinia Mylna. Nowe ulubione miejsce instagramerów w Tatrach
Położona w Dolinie Kościeliskiej Jaskinia Mylna została w tegorocznym sezonie letnim mocno wypromowana. To za sprawą m.in. instagramerów, którzy w ostatnich miesiącach opublikowali w mediach społecznościowych mnóstwo zdjęć z tego miejsca. Co warto wiedzieć o jaskini, której wielu turystów nie miało jeszcze okazji odwiedzić?
09.09.2020 15:52
Wiosną br., kiedy granice były wciąż zamknięte, a turyści poszukiwali ciekawych miejsc wartych odwiedzenia w różnych częściach Polski, zrobiło się głośno o Jaskini Mylnej, a konkretnie o "Oknach Pawlikowskiego", które znajdują się w jaskini. To za sprawą rankingów, według których to jedno z najlepszych miejsc w Tatrach do robienia instagramowych zdjęć. Niedługo później zaczęło tam przybywać coraz więcej turystów, a popularny fotograficzny serwis społecznościowy zasypało wiele ujęć z "okna".
Jaskinia Mylna – jak ją znaleźć i co warto o niej wiedzieć?
Jaskinia znajduje się w Dolinie Kościeliskiej, niedaleko Lodowego Źródełka. Jej długość to 1630 m, ale składa się wielu odnóg, więc nieuważny turysta może bardzo łatwo się tam zgubić. Jaskinię można zwiedzać samodzielnie – trzeba zaopatrzyć się we własne źródło światła oraz odpowiednie ubranie i sprzęt. Ze względu na skomplikowany układ korytarzy należy trzymać się wytyczonego szlaku.
Samo przejście trasą turystyczną jest ciekawym przeżyciem. Osoby, które spodziewają się ciekawych nacieków, na pewno ich tutaj nie znajdą. Ale mając taką możliwość, nie warto rezygnować z wycieczki.
Na trasie prowadzącej przez Jaskinię Mylną znajduje się kilka komór – w tym pierwsza Obłazowa Jama z "Oknami Pawlikowskiego" (widać przez nie Bystrą oraz Błyszcz). Tutaj znajdziemy ostatnie źródło dziennego światła przed zagłębieniem się w system korytarzy. Niektóre są tak niskie i ciasne, że wymagają czołgania się. W miejscach, gdzie krzyżują się korytarze, powstają komory, np. Wielka Izba i Chóry.
Niektóre miejsca w jaskini są śliskie, a zimą również oblodzone. Warto więc mieć ze sobą nakładki antypoślizgowe lub raki.
Źródło: Nocowanie.pl