Trwa ładowanie...
Newseria
15-02-2016 11:32

Chorwacja stawia na dobre hotele i podwyższenie jakości obsługi

Chorwacja jest coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. W 2015 roku kraj odwiedziło blisko 15 mln turystów - większość podróżuje na własną rękę. Aby przyciągnąć nowych, Chorwacja planuje podnieść standard usług turystycznych i postawić na ochronę środowiska.

Chorwacja stawia na dobre hotele i podwyższenie jakości obsługiŹródło: xbrchx Shutterstock
d34nnlz
d34nnlz

Chorwacja jest coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów. Turystyka stanowi ponad 17 proc. tamtejszego PKB. W 2015 roku kraj odwiedziło blisko 15 mln turystów - większość podróżuje na własną rękę. Aby przyciągnąć nowych, Chorwacja planuje podnieść standard usług turystycznych i postawić na ochronę środowiska.

- Szacujemy, że około 80 proc. polskich turystów wyjeżdża do Chorwacji na własną rękę. Polacy lubią improwizować, to tańszy sposób spędzania i organizowania wakacji. Zachęca ich do tego również dobra infrastruktura drogowa. Wydaje mi się, że taki trend będzie kontynuowany - ocenia Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji w Polsce.

W 2015 roku Chorwację odwiedziło o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej (liczba noclegów wzrosła o 6,9 proc.). Najczęściej ten kraj wybierają Niemcy, Słoweńcy i Austriacy. Polacy są w pierwszej dziesiątce.

d34nnlz

– Polscy turyści są bardzo wysoko w rankingu tych, którzy zwiedzają zabytki kultury. Chorwacja jest kilkukrotnie mniejsza niż Polska, ale jest tu dużo zabytków, w tym siedem wpisanych na listę UNESCO – mówi Baketa.

Turystów przyciąga przede wszystkim Dalmacja, m.in. ze względu na położenie na wybrzeżu Adriatyku i liczne wyspy. Na wybrzeże Chorwacji przybyło 13,1 mln turystów (wzrost o 8 proc.). Jak wskazuje ekspert, Polacy znajdują się na drugim miejscu wśród nacji najczęściej odwiedzających ten rejon Chorwacji. W ostatnich latach zmienił się Split, który z miasta portowego stał się centrum życia nocnego.

Turystów przyciąga też północna część Chorwacji. – Półwysep *Istria *jest najbardziej rozwinięty ze względu na hotele i campingi. Wedle różnych badań to jeden z najbardziej wyposażonych w campingi regionów w Europie – podkreśla dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej.

W minionym sezonie hitem wśród turystów okazały się loty hydroplanami. Mieszczą one do 10 osób i błyskawicznie pozwalają się przenieść z wyspy na wyspę. Chorwacja przyciąga też miłośników żeglowania i aktywnego wypoczynku.

d34nnlz

Jak wskazuje Baketa, w Chorwacji znajduje się obecnie ok. 650 hoteli, przede wszystkim 3-gwiazdkowych. Branża stawia jednak na podwyższenie standardu bazy noclegowej. – Hoteli 5-gwiazdkowych jest obecnie ok. 10–15. Staramy się podwyższyć kategorie hoteli, bardziej stawiamy na 4- i 5-gwiazdkowe – mówi.

Aby przyciągnąć turystów, dobry klimat i piękne widoki to za mało. Dlatego władze Chorwacji chcą podwyższyć standard obsługi turystów. – Przede wszystkim będziemy się starali chronić nasze środowisko, naturę, bo to przyciąga turystów. Chcemy też *podwyższyć standard usług *gastronomicznych i wypoczynkowych. Z roku na rok można tu zauważyć duże postępy – zaznacza Bojan Baketa.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w lipcu 2015 roku przez Reputation Leaders, na zlecenie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, na 11 rynkach europejskich i w USA, 82 proc. turystów, którzy odwiedzili Chorwację, ma o niej pozytywną opinię. Przyznali jej 8 na 10 punktów w skali satysfakcji. 93 proc. Polaków przyznało najwyższe noty. – Udział turystyki w PKB Chorwacji wynosi ok. 17,2 proc. Można więc powiedzieć, że to ważna gałąź gospodarki – podkreśla Baketa.

d34nnlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34nnlz