Cieplice Śląskie-Zdrój
Kraj | |
Region |
Cieplice Śląskie-Zdrój są nazywane również Cieplicami lub Cieplicami Śląskimi. Funkcjonuje również niemiecka nazwa Bar Warmbrunn. Cieplice Śląskie-Zdrój były samodzielną wsią w latach 1935-1976. Od 1976 roku to dzielnica Jeleniej Góry. Cieplice Śląskie-Zdrój jako uzdrowisko są znane nie tylko w województwie dolnośląskim, ale również w innych częściach kraju.
Cieplice Śląskie-Zdrój – położenie
Cieplice Śląskie-Zdrój są zlokalizowane w środkowej części miasta wzdłuż rzeki Kamiennej, która przepływa przez Jelenią Górę. Znajdują się na obniżeniu Jeleniej Góry (280 m.n.p.m.), który stanowi mikroregion dla kotliny jeleniogórskiej.
Klimat w obniżeniu śródgórskim jest wyjątkowo łagodny. Średnia temperatura w styczniu, lutym i marcu nie spada poniżej -3 stopni. Ciekawostkę może stanowić fakt, że wrzesień jest cieplejszy od czerwca. Jesienią dni są bardziej słoneczne niż wiosną, w trakcie której temperatura gwałtownie rośnie (nawet w ciągu kilku dni).
Cieplice Śląskie-Zdrój – historia
Pierwsze wzmianki o Cieplicach Śląskich-Zdroju pochodzą z XIII wieku, choć legenda głosi, że źródła wód termalnych zostały odkryte przez księcia Bolesława Wysokiego w 1175 roku.
Między XIV a XX wiekiem Cieplice Śląskie-Zdrój stanowiły własność rodziny Schaffgotschów. Głównymi zarządcami klasztoru oraz wód termalnych od 1403 do 1810 roku był zakon cystersów sprowadzony do Krzeszyna przez Gotscho II.
W XIX wieku z Jeleniej Góry do Cieplic Śląskich-Zdrój jeździły karetki pocztowe, dyliżanse, kolej, a w 1897 roku na tej trasie zaczął kursować pierwszy tramwaj.
Cieplice Śląskie-Zdrój otrzymały prawa miejskie w 1935 roku, a w 1946 roku ówczesna nazwa miasta „Bad Warmbrunn” została przemianowana na Cieplice Śląskie-Zdrój. W czasie II wojny światowej w uzdrowisku znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.
Cieplice Śląskie-Zdrój – sanatoria
Cieplice Śląskie-Zdrój są najstarszym kurortem wypoczynkowo – sanatoryjnym w Polsce. W źródłach wody termalnej dochodzącej do 90 stopni, znajduje się krzem, siarka oraz fluor. Kuracjusze przyjeżdżają leczyć różne rodzaje schorzeń:
- reumatyczne;
- schorzenia narządów ruchu;
- urazy ortopedyczne;
- choroby nerek;
- choroby oczu;
- choroby układu nerwowego.
W Cieplicach Śląskich-Zdrój jest zlokalizowanych pięć ujęć wód, które są słabozmineralizowane, termalne lub fluorkowo-krzemowe:
- Marysieńka;
- Sobieski;
- Nowe;
- Cieplice-2;
- Cieplice-1.
W Cieplicach Śląskich-Zdrój jest 12 sanatoriów, 4 szpitale uzdrowiskowe oraz 2 zakłady przyrodolecznicze. W 2014 roku zostały udostępnione kuracjuszom termy w Cieplicach Śląskich-Zdroju, które stanowią kompleks basenów, które wykorzystują źródła wody termalnej. Termy podzielone są na trzy strefy: baseny zewnętrzne (otwarte latem), baseny wewnętrzne oraz SPA.
Cieplice Śląskie-Zdrój – atrakcje
W Cieplicach Śląskich-Zdroju znajduje się murowany pałac Schaffgotsów wybudowany w latach 1784-1788. Budynek posiada trzy skrzydła. Frontalne jest zwrócone w stornu placu, zaś boczne w stronę ogrodu. Pałac posiada również trzy kondygnacje. Nad wejściem znajdują się dwa kartusze herbowe świadczące o przynależności budynku do rodu Schaffgotsów.
Pałac Schaffgotsów w Cieplicach Śląskich-Zdroju znajduje się w centrum uzdrowiska. Od 1975 roku w budynku znajduje się filia Politechniki Wrocławskiej.
Poza tym, Cieplicach Śląskich-Zdroju można zwiedzić:
- Kościół św. Jana Chrzciciela – znajduje się przy ulicy Cieplickiej 9. Został wybudowany przez cystersów w XVIII wieku (1712-1714). Kościół reprezentuje styl barokowy;
- Muzeum Przyrodnicze – znajduje się przy ulicy Cieplickiej 11A. Początkowo był częścią Parku Norweskiego. Od 2013 roku funkcjonuje w części zabudowań klasztornych;
- Długi Dom – znajduje się przy ulicy P. Ściegiennego 5. Po budowie w latach 1689-1693 stanowił bazę noclegową dla kuracjuszy. Obecnie w budynku mieści się luksusowy hotel.
Cieplice Śląskie-Zdrój – parki zdrojowe
W Cieplicach Śląskich-Zdroju znajdują się dwa parki:
- Park Zdrojowy w Cieplicach – usytuowany w centrum Cieplic, jest najważniejszym elementem architektury miejskiej. Został zaprojektowany w 1796 roku, jednak w 1838 roku został przebudowany na styl angielski. W 2010 roku Park Zdrojowy przeszedł renowację, podczas której postawiono nowe ławki i stylizowane latarnie, wybudowano 3 fontanny oraz pojawiła się nowa sieć żwirowych alejek. W Parku Zdrojowym znajduje się Galeria i Teatr Zdrojowy;
- Park Norweski w Cieplicach – został zaprojektowany na wzór restauracji w okolicach Oslo. Nazwa pochodzi od centralnego punktu parku – Pawilonu Norweskiego. W parku znajduje się również staw z podświetlaną pływającą fontanną.
Cieplice-Śląskie Zdrój – noclegi
- pensjonaty – od 30 złotych za noc;
- apartamenty – od 35 złotych za noc;
- domy gościnne – od 29 złotych za noc;
- schroniska – od 25 złotych za noc;
- domki letniskowe – od 40 złotych za noc.
Cieplice Śląskie-Zdrój – ciekawostki
Do uzdrowiska przyjeżdżało się leczyć wiele znanych osób: John Quincy Adams, Johann Wolfgang von Goethe, polska królowa Marysieńka, Izabela Czartoryska, Józef Wybicki, Wincenty Pol i Hugo Kołłątaj.
Czas lotu / jazdy samochodem | 4 h 44 min |
Strefa czasowa | UTC±01:00 |
Waluta | PLN |
Orientacyjna odległość | 470 km od Warszawy |
Komentarze