Trwa ładowanie...
d2mpk87

Oslo

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

południowo-wschodnia Norwegia, środkowa część regionu Østlandet, przy zatoce Oslofjord

Strefa czasowa:

UTC+01:00/(letni) UTC+02:00

Waluta:

Korona norweska (NOK) = ok. 0,45 zł

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Viliam Perugini

Oslo jest stolicą i największym miastem Norwegii, w którym mieszka więcej niż jedna czwarta ludności kraju. Oslo leży na południowym wschodzie państwa, u ujścia czterech dużych rzek – Akerselvy, Lysakerelven, Alny i Gjersjø – które wpadają do zatoki Oslofjord. Uznawane jest za miejsce o najwyższej jakości życie w Europie, a jednocześnie jedno z najdroższych miast na świecie.

Oslo – informacje ogólne

Oslo jest centrum ekonomicznym Norwegii, to w nim mieści się większość przemysłu, jednostek biznesowych i bankowych. Oslo to bardzo ważny ośrodek europejskiego handlu morskiego. Uznawane jest za metropolię globalną dzięki jego międzynarodowemu oddziaływaniu kulturalnemu, ekonomicznemu i politycznemu.

Oslo – historia

Oslo zostało założone w 1048 roku i uznane za stolicę Norwegii już w 1070 roku. Miasto musiało się zmierzyć z kryzysem w postaci dżumy i osłabienia ekonomicznego w XIV wieku, dlatego zostało podporządkowane Danii i straciło status stolicy. Znane było pod nazwą Christiania (później też Kristiania) między 1624 a 1924 rokiem, a dopiero w 1814 roku ponownie zostało stolicą Norwegii. W XIX wieku w Oslo powstało wiele znanych do dziś budowli, między innymi Pałac Królewski, Galeria Narodowa, pierwszy publiczny teatr Christiania i skocznia narciarska Holmenkollbakken.

Oslo – położenie i klimat

Oslo ma niezwykle malownicze położenie – leży w regionie Østlandet na Półwyspie Skandynawskim, nad brzegiem jednego z największych norweskich fiordów o nazwie Oslofjord. Dodatkowo Oslo otoczone jest górami i lasami, a centrum miasta znajduje się nad samym fiordem. W związku z tym, że Oslo leży na wschód od gór, występuje w nim łagodniejszy klimat z mniejszymi opadami i cieplejszymi latami niż w wielu innych regionach.

Oslo – kiedy lecieć?

Oslo najkorzystniejsze dla turystów warunki może zaproponować w miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i sierpniu, kiedy niziny Oslofjordu są najcieplejsze, średnia temperatura dobowa sięga 17 stopni Celsjusza, a opady są niewielkie. Między czerwcem a lipcem trwa sezon wakacyjny, dlatego właśnie wtedy intensywnie działa baza noclegowa, galerie i muzea są otwarte dłużej, można udać się na spływy kajakowe, wycieczki promem po fiordach, a także wyprawy na lodowce.

Norwegia to kraj, który ma nieodparty urok przez cały rok, dlatego wielu turystów może być zainteresowanych zwiedzaniem Oslo również w innych porach roku. Poza sezonem można liczyć na niższe ceny i mniejszy ruch, jednak wiele atrakcji w Oslo może być nieczynnych, a wiosenna i jesienna pogoda bywa zmienna. Plusem wyjazdów zimowych jest możliwość zobaczenia zorzy polarnej, a także skorzystania z norweskich stoków narciarskich, szczególnie między marcem a kwietniem, gdy temperatury nie spadają już tak bardzo jak w miesiącach zimowych.

Oslo – komunikacja miejska i międzynarodowa

Komunikacja miejska w Oslo należy do najbardziej rozwiniętych w Norwegii. W jej skład wchodzi sześć linii metra, sześć linii tramwajowych, osiem linii kolei aglomeracyjnej, a także wielu linii autobusowych i busów regionalnych. Głównym węzłem komunikacyjnym jest Oslo Sentralstasjon (Dworzec Centralny w Oslo), największy dworzec w Norwegii. Można z niego dotrzeć koleją do większości dużych miast południowej Norwegii, a także do Sztokholmu czy Göteborga.

Dostępne są kursy promem do Kopenhagi, Frederikshavn i Kilonii. Głównym międzynarodowym lotniskiem Oslo, a także całej Norwegii, jest Port Lotniczy Oslo-Gardermoen położony 47 kilometrów od centrum miasta. Jest on szóstym co do wielkości lotniskiem w Europie, z którego można szybko dostać się do centrum Oslo. Drugą opcją jest oddalony od miasta o 110 kilometrów międzynatodowy Port Lotniczy Sandefjord-Torp, który obsługują miedzy innymi tanie linie lotnicze Ryanair i Wizz Air.

Oslo – kuchnia

Norwegia znana jest jako kraj smakoszy kawy i wyróżnia się bardzo wysokim wskaźnikiem jej spożycia, dlatego można liczyć na dobrą jakość tego napoju i warto udać się do jednej z palarni kawy w Oslo (np. Solberg&Hansen czy Tim Wendelboe) albo do sieci najbardziej znanych kawiarni jak Kaffebrenneriet. Jeśli chodzi o dania, których trzeba spróbować w Oslo, to należą do nich:

  • norweski brązowy ser brunost – ser wytwarzany z serwatki i koziego mleka (czasem krowiego) lub śmietany o raczej słodkim smaku;
  • naleśniki lompe – parówka zawinięta w naleśnik, typowe jedzenie serwowane w ulicznych budkach, podobnie jak hot-dogi;
  • lefse – tradycyjne norweskie pieczywo;
  • kiełbasa z łososia lub renifera;
  • słodycze marki Freia – znanego norweskiego producenta.

Oslo – zabytki i atrakcje

Oslo jest bardzo atrakcyjnym miastem ze względu na swoje położenie, dlatego warto podziwiać piękny Oslofjord i udać się tramwajem wodnym na położone na nim wyspy, np. Hovedøya, Lindøya czy Nakholmen. W samym mieście można zobaczyć:

  • Twierdzę Akershus – zamek obronny, którego początki sięgają 1290 roku; twierdzę można odwiedzać cały rok, znajdują się w niej muzea militarne;
  • Pałac królewski;
  • Ratusz;
  • Park Frogner;
  • Skocznię narciarską Holmenkollbakken (znaną też jako Holmenkollen);
  • Galerię Narodową;
  • Muzea: Muncha, Henryka Ibsena, Kon-Tiki, Vigelanda, Łodzi Wikingów, statku polarnego Fram, Norweskie Muzeum Ludowe.
Oslo
Przykładowe ceny

– chleb – 13 zł;
– pomidory – 9 zł/kg;
– ser brunost – 18 zł/250g;
– sok 1,5l – 15 zł;
– mała kawa – ok. 9 zł;
– bilet jednorazowy – 16 zł.

Komunikacja

metro, pociągi, tramwaje, autobusy

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

1 060 km (w linii prostej)

Lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mpk87
d2mpk87
d2mpk87