Cieszyn - renowacja renesansowej Kamienicy Konczakowskich
Kamienica Konczakowskich przy Rynku 19 w Cieszynie ma niezwykle bogatą i interesującą historię. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej oraz inicjatywie obecnych właścicieli restauracji, która mieści się w budynku, obiekt odzyskuje swój blask i odkrywa swoje tajemnice.
Prawdopodobnie w XVII wieku kamienica została scalona z dwóch budynków, kiedy to właściciele dokupili narożny dom u zbiegu rynku i ulicy Szersznika. Po pożarze Cieszyna w 1552 roku w miejscu drewnianego obiektu powstał renesansowy dom podcieniowy z sienią, z lokalem handlowym obok. Ten budynek jest jednym z niewielu renesansowych obiektów zachowanych w swojej pierwotnej strukturze.
Sień Kamienicy Konczakowskich przed renowacją
Według dr Wacława Gojniczka mieszkali tu m.in. Jerzy Ondrzejski, Henryk Gurecki z Kornic i Helena Bess z Krostiny. Podczas prac remontowych odnaleziono dobrze zachowany ślad po właścicielach nieruchomości. Niepozornie wyglądające elementy z kamienia najpierw zaintrygowały historyków, by później wprawić ich w zachwyt. To kamienne nadproża portali z tzw. _ gmerki _ - dzisiaj można by je nazwać czymś w rodzaju wizytówki. Jak zaznaczają historycy, odkrycie jest ewenementem na skalę Śląska, a być może nawet i Polski. Można już dziś podziwiać je w rozbudowanej sali restauracji Kamienicy Konczakowskich.
Odnaleziono również świetnie zachowany, *wczesnobarokowy flet *- unikat na skalę Polski. Instrument został znaleziony w wewnętrznej ścianie kamienicy i trafił do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jednak już niedługo w restauracji pojawi się jego replika.
Nieruchomość miała szczęście do prominentnych właścicieli. Swój ślad w historii budynku odcisnęła szczególnie rodzina Konczakowskich, która przejęła nieruchomość pod koniec XIX wieku. Słynne zbiory Bruno Konczakowskiego - głównie broń, ale i ceramika, książki czy stare meble - znajdowały się na pierwszym piętrze, w pomieszczeniach mieszkalnych. Po jego śmierci zbiory te podzielono, a do Muzeum Śląska Cieszyńskiego trafił zaledwie ułamek obszernej kolekcji. Najcenniejsza jej część powędrowała na krakowski Wawel.
Historyczne odkrycia w kamienicy przy Rynku 19 nie kończą się na nadprożach - zostały tu znalezione fragmenty prawdopodobnie renesansowej polichromii. Zabytkowe perełki odkryte w budynku będą wyeksponowane w wyremontowanej części Kamienicy Konczakowskich.
Renowacja budynku nadal trwa, obecnie prace są prowadzone na wewnętrznym dziedzińcu, który został zadaszony szkłem. W najbliższej przyszłości również tutaj będą znajdować się stoliki restauracyjne, tworząc z dziedzińca Kamienicy Konczakowskich jedną z najciekawszych sal restauracyjnych w Polsce.
Autor: Magdalena Misiarz we współpracy z Natalią Tomalską