Co kryje Jura Krakowsko-Częstochowska ?

Co kryje Jura Krakowsko-Częstochowska ?
Źródło zdjęć: © Piotr Krześlak/Shutterstock

21.09.2016 14:26, aktual.: 23.09.2016 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozciąga się ponad 100 kilometrowym łukiem pomiędzy Krakowem i Częstochową. Pełna jest jarów, dolinek krasowych, wąwozów, igieł, baszt i ścian skalnych z białych wapieni. Jura Krakowsko - Częstochowska to bajkowa kraina skalistych wzgórz i jaskiń, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, w którym z łatwością cofniemy się w czasie.

*Rozciąga się ponad 100-kilometrowym łukiem pomiędzy Krakowem i Częstochową. Pełna jest jarów, dolinek krasowych, wąwozów, igieł, baszt i ścian skalnych z białych wapieni. Jura Krakowsko-Częstochowska to bajkowa kraina skalistych wzgórz i jaskiń, unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i historycznym. Zdecydowanie jest jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, w którym z łatwością cofniemy się w czasie. *

Jura jest niezwykle atrakcyjna dla miłośników sportów ekstremalnych i wspinaczy, ale też wielbicieli pieszych, rowerowych i konnych wypraw. Amatorzy przygód z dreszczykiem znajdą tu około 150 jaskiń powstałych z jurajskich wapienni. Można w nich zobaczyć żyjące nietoperze i zadziwiające zjawiska krasowe. Są atrakcyjne do tego stopnia że służyły nawet za plenery filmowe. Jaskinia Nietoperzowa, znajdująca się w górnej części Doliny Będkowskiej, już dwukrotnie stanowiła scenografię filmów fabularnych. Po raz pierwszy ekipa filmowa zawitała tu w 1995 r., gdy kręcono _ "Legendę o Świętym Mikołaju" _. Dwa lata później Jerzy Hoffman nakręcił tu scenę do _ "Ogniem i Mieczem _". Jaskinię można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, tak jest najbezpieczniej. Warto dodać, że właśnie w jaskiniach w okolicach Ojcowa odkryto najstarsze, znane współczesnej nauce, szczątki ludzkie na terenie Polski. Pochodzą nawet sprzed 115 tys. lat. Tym samym region ten stanowi kolebkę ludzkości na ziemiach polskich.

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, potocznie nazywanej jurą, dużą rolę w kształtowaniu rzeźby odegrały procesy krasowe, w wyniku których powstały bajkowe jaskinie. Kilka z nich ma długość do 1 km, jednak nie wszystkie można zwiedzać. Najdłuższą trasę turystyczną, ze wszystkich jaskiń w Polsce, posiada Jaskinia Wierzchowska Górna, która została uznana za pomnik przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego "Dolinki Podkrakowskie". 1000 m podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe, w wystroju i ukształtowaniu, sale i korytarze odwiedza rocznie ponad 20 tys. turystów. Trasa prowadzi krętym Przesmykiem Długim przez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej - Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Wnętrze jest oświetlone elektrycznie, jednak trzeba się przygotować na panujący tu mikroklimat - temperatura wynosi ok. 7 st. C, a wilgotność powyżej 95 proc. Zwiedzanie zajmuje ok. godziny.

Równie interesująco jest w Grocie Łokietka, zwanej też Jaskinią Królewską czy Czajowską. To jedna z najbardziej znanych jaskiń w Polsce, która ponadto jest jednym z największych symboli Ojcowskiego Parku Narodowego. W roku 1927 uznana została za zabytek. Jeśli wierzyć legendzie, ok. 1300 roku uciekając przed pościgiem wojsk króla czeskiego Wacława II, schronił się w niej Władysław Łokietek. Dziś w to miejsce każdego roku zagląda 120 tys. osób. I choć jaskinia jest łatwa do zwiedzania, miejsce to można przemierzyć wyłącznie w towarzystwie przewodnika Ojcowskiego Parku Narodowego, z którym dotrzemy do Sali Rycerskiej, Sypialni i tzw. Kuchni. Wewnątrz jest chłodno - warto o tym pamiętać.

Niedaleko Bramy Krakowskiej, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, znajdziemy Jaskinię Ciemną, położoną ok. 65 m nad dnem Doliny Prądnika. Zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych na ziemiach Polski. Jak dowiodły badania, 120 tysięcy lat temu przebywała tu i polowała grupa Neandertalczyków, która pozostawiła po sobie wiele narzędzi. Jaskinia Ciemna składa się z obszernej komory, która przechodzi w zwężający się korytarz. Komora jest największą ze wszystkich znanych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W obszernych wnętrzach spotkać można hibernujące nietoperze, są też pająki jaskiniowe. Temperatura, podobnie jak w pozostałych jaskiniach, nie przekracza 8 st. C. Poza tym wewnątrz nie ma światła elektrycznego, więc aby wejść z przewodnikiem do jaskini, należy wyposażyć się w świeczki. Zwiedzanie przy delikatnym blasku świecy nadaje temu miejscu niezwykłego, czasami nieco mrocznego, klimatu.

ml

Źródło artykułu:WP Turystyka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (62)
Zobacz także