Trwa ładowanie...
dy6bca4

Coffee shop

Największe atrakcje
Coffee shop
Region
Relacje WP
Źródło: Relacje WP, fot: Rose Braverman

Coffee Shopy umożliwiają władzom Holandii kontrolę nad obrotem marihuaną i haszyszem. Kraj zyskuje na legalnej sprzedaży narkotyków w postaci wpływów z podatków. Holendrzy natomiast nie muszą ryzykować własnym zdrowiem i kupować używek niewiadomego pochodzenia na ulicy. Rząd aktywnie dąży do ograniczenia młodzieży dostępu do marihuany, zamykając coffee shopy w pobliżu 250 metrów od szkół (przepis Weed Pass).

Coffee shop Amsterdam – co to jest

Coffee shopy to miejsca już niemal legendarne - niezwykle popularne w krajobrazie Amsterdamu odpowiedniki barów i pubów. Jedyna różnica polega na oferowanym klientom asortymencie. W coffee shopach można bowiem całkowicie legalnie kupić jednorazowo na własny użytek do 5 gramów tak zwanych „lekkich narkotyków”. Wystarczy wylegitymować się dokumentem potwierdzającym skończone 18 lat. Nabyte marihuanę bądź haszysz spala się na miejscu lub zabiera ze sobą na wynos i konsumuje przykładowo w domu (palenie na ulicy jest zabronione). Prawnie coffee shopy to kawiarnie, dysponują więc także menu z napojami - tradycja nakazuje coś zamówić.

Ciekawostką są również holenderskie smart shopy – sklepy z akcesoriami do palenia czy samodzielnej uprawy narkotyków. Dostępne są tam także różnego rodzaju dopalacze, a także grzybki.

Coffee shop - menu

Do Amsterdamu przyjeżdża nawet 20 milionów turystów rocznie, większość zza granicy. Co najmniej 1/4 z nich przyznaje się do wizyty w tego typu miejscu. Coffee shopy odgrywają więc dość istotną rolę w przemyśle turystycznym stolicy Holandii oraz całego kraju.

Menu coffee shopów prezentuje się podobnie, jak karta potraw i napoi w restauracji. Wypisane są dostępne aktualnie rodzaje narkotyków, ich poszczególne właściwości oraz sposoby hodowli różnych odmian. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – wybór jest dość duży. W coffee shopie można znaleźć czyste narkotyki, poporcjowane w woreczki strunowe, już skręcone jointy (skręty w bibułkach) oraz coś do zjedzenia, np. pieczone ciasteczka oraz muffinki z marihuaną. Największy wybór i najwyższe ceny spotyka się zwykle w coffee shopach w ścisłym centrum Amsterdamu. Dużo coffee shopów znajduje sie w popularnej Dzielnicy czerwonych latarni.

Coffee shop Holandia – ceny

Asortyment coffee shopów jest dość różnorodny. Z najmniejszym wydatkiem wiąże się zakup lekkich narkotyków o dość słabej mocy działania, pochodzących z upraw pod dachem, rosnących bezpośrednio pod lampami, nawożonych środkami przyspieszającymi ich wzrost. Ich cena zaczyna się od około 35 złotych za gram. Najdroższe „zioła”, często z naturalnych plantacji na powietrzu, o silnych właściwościach psychoaktywnych, bywają nawet dwukrotnie droższe. Gotowe jointy kosztują mniej więcej 35 złotych za 3 sztuki.

Aby legalnie być klientem coffee shopu na południu Holandii, należy wyrobić w gminie kartę potwierdzającą zamieszkanie na terenie kraju. W Amsterdamie polityka władz jest zdecydowanie mniej restrykcyjna.

Coffee shop
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 2 h (bezpośredni)/ jazda samochodem: 20 h

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Euro (1 Euro = 4,27 zł)

Przykładowe ceny

marihuana lub haszysz: 35-70 zł/g

Godziny otwarcia

Od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych

Orientacyjna odległość

1100 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy6bca4
dy6bca4
dy6bca4