Trwa ładowanie...
d40g8gu

COS Szczyrk - Skrzyczne

Największe atrakcje
COS Szczyrk - Skrzyczne
Kraj
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

COS Szczyrk Skrzyczne to ceniony na świecie Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu, wchodzący w skład Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku. Średnie dobowe temperatury w okolicy w ciągu roku nie przekraczają 7°C.

COS Szczyrk Skrzyczne – warunki narciarskie i pogoda

COS Szczyrk Skrzyczne usytuowany jest malowniczo na północnym zboczu Skrzycznego, najwyższego wzniesienia Beskidu Śląskiego (1257 metrów n.p.m.). To część Korony Gór Polski. Panuje tam klimat umiarkowany zimny z najchłodniejszym styczniem (-5°C). Dobre warunki narciarskie w COS Szczyrk Skrzyczne przypadają na ogół na okres pomiędzy grudniem a marcem.

Przy utrzymujących się niskich temperaturach sezon narciarski rozpoczyna się czasami już pod koniec października dzięki sztucznemu dośnieżaniu i doświetlaniu tras zjazdowych. Od stycznia do marca na terenie COS w Szczyrku występują słabe opady, co sprzyja miłośnikom narciarstwa i snowboardu.

COS Szczyrk Skrzyczne – narty

Początki Ośrodka Narciarskiego COS w Szczyrku sięgają roku 1954, kiedy rozpoczęto wznoszenie pierwszego wyciągu krzesełkowego na terenie szczytu Skrzyczne. Obecnie główne szczyrkowskie ośrodki narciarskie – COS oraz Czyrna-Solisko z trasami Golgota oraz Bieńkula – dysponują wspólnymi karnetami dla narciarzy.

COS w Szczyrku posiada następujące trasy narciarskie:

  • FIS - najdłuższą w Polsce czarną trasę, o długości około 3 kilometrów, sztucznie dośnieżaną; odbywają się tutaj zawody w narciarstwie alpejskim.
  • Kaskada - czerwoną trasę, trudną, a odcinkami bardzo trudną, o długości 3,1 kilometra.
  • Widokowa - z Hali Jaworzyna, o długości 2,3 kilometra.
  • Ondraszek - z górnej na dolną stację wyciągu krzesełkowego, najłatwiejsza, o długości 5,2 kilometra.

W przypadku planowanej wycieczki do Szczyrku polecamy sprawdzanie strony internetowej COS Skrzyczne. Czasowo przeprowadzane są bowiem modernizacje którejś ze stacji kolejki, co skutkuje jej całkowitym wyłączeniem z ruchu.

COS Skrzyczne – basen

14 kilometrów tras narciarskich na różnym poziomie zaawansowania to nie jedyna atrakcja COS Skrzyczne. Turyści doceniają również szereg atrakcji dla dzieci, jak np. ściankę wspinaczkową i ośle łączki do nauki jazdy na nartach, a także strzelnicę biathlonową, zaplecze paralotniarskie, boisko sportowe czy liczne szlaki dla rowerzystów.

Na Szczycie Skrzycznego w COS w Szczyrku znajdziemy też schronisko PTTK i basen z 5 torami do 1,8 metra głębokości oraz jednym sztucznie spłyconym i wyjątkowo czystą wodą, unikalnie uzdatnianą promieniowaniem UV. Otwarty jest on codziennie od 10 do 21 (wejście jedynie o pełnych godzinach).

Cennik korzystania z krytej pływalni na terenie COS Skrzyczne w Szczyrku:

  • Bilety normalne na 45 minut (jacuzzi w cenie): do godziny 16. - 8 zł, po 16. - 9 zł, w weekendy – 10 zł.
  • Bilety ulgowe (z ważną legitymacją uczniowską bądź studencką) na 45 minut: do godziny 16. - 6 zł, po 16. i w weekendy – 7 zł.

Można również kupić karnet na 10 wejść na basen w cenie 80 lub 60 złotych, ważny przez dwa miesiące od daty zakupu.

COS Szczyrk - Skrzyczne
Czas lotu / jazdy samochodem

Od Warszawy: 4 h 9 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 1 h 31 min jazdy, od międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 1 h 4 min jazdy

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

- Karnet całodzienny (na 8 h) na COS w sezonie narciarskim (do początku marca): 85 i 60 zł;
- karnet 3-godzinny: 50 i 35 zł;
- karnet sześciodniowy na COS: 318 i 220 zł

Orientacyjna odległość

Od Warszawy: 366 km, od międzynarodowego portu lotniczego Kraków-Balice: 131 km, od międzynarodowego portu lotniczego Katowice: 78 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40g8gu
d40g8gu
d40g8gu