Trwa ładowanie...
27-11-2009 12:39

Cotygodniowy raport śniegowy

Whistler w British Columbia informuje o 2 m śniegu i ostrzega o zagrożeniu lawinowym

Cotygodniowy raport śniegowyFot: Skiinfo
d3o6m93
d3o6m93

www.Skiinfo.pl donosi: duże opady śniegu na wschodzie Kanady doprowadziły do zagrożenia lawinowego w Whistler. Zaledwie po paru dniach od otwarcia ośrodka biała pokrywa wzrosła tam do 2 m.

Gorsze wiadomości napływają z Mont St Anne w Quebec w Kanadzie. Cieplejsza pogoda była powodem odłożenia zaplanowanego na ubiegły weekend otwarcia ośrodka. Alta w Utah zostanie otwarta tylko w przypadku, kiedy dzięki spodziewanym w nadchodzący piątek burzowym opadom, warunki rzeczywiście się polepszą. Również w Europie Wschodniej nie obyło się bez opóźnień. Z problemem niewielkiej ilości śniegu boryka się bułgarski ośrodek Bansko.

Poza Ameryką Północną i Skandynawią, świeżego śniegu jest niewiele. Po wczesnych, listopadowych śnieżycach, sytuacja się uspokoiła. W Alpach grubość białej powłoki zmieniła się nieznacznie. Przykładowo - w Szwajcarii wczoraj rano spadło 6 cm śniegu w Gstaad, 4 cm w Davos. Sölden w Austrii pokryła jego 4-centymetrowa warstwa.

Francuski Val Thorens dołączył do czynnego wcześniej Tignes, jako drugi otwarty ośrodek w tym kraju.

Mnóstwo śniegu znajduje się na lodowcach w Austrii. Jeden z największych obszarów narciarskich tego kraju – Hintertux – odnotowuje warstwę białego puchu wynoszącą 170 cm. Czynnych jest tam 16 z 22 wszystkich wyciągów narciarskich. Tyle samo śniegu jest w na lodowcu Mölltal. Na lodowcu Kaunertal jest go nieco mniej - 135 cm. Lodowce Stubai oraz Dachstein pokryte są nieco ponad metrową warstwą śniegu. W Sölden łączna jej grubość nie przekracza 77 cm. Czynnych jest tam 16 z 34 wszystkich wyciągów.

d3o6m93

Czynne są już ośrodki Kitzbuhel, Schladming oraz Obergurgl, a Obertauern zostanie otwarty 19 listopada. Znajduje się tam 30 cm śniegu w dolinie i 50 cm śniegu na wyżej położonych częściach tras narciarskich.

Najgrubszą na świecie, 4-metrową pokrywą śnieżną, szczyci się w tej chwili szwajcarski ośrodek Zermatt. W ubiegły weekend ograniczony obszar udostępniły turystom Davos oraz Laax. Podczas gdy Verbier czynny jest jedynie w weekendy, lodowiec Saas Fee pozostaje otwarty przez cały tydzień.

W Zugspitze (Garmisch) grubość śnieżnej powłoki wynosi 105 cm, czynnych jest 6 wyciągów. W innych ośrodkach Allgäu, takich jak Oberstdorf i Fellhorn, znajduje się obecnie 20 cm śniegu.

Po ostatnich opadach śniegu, na lodowcu Presena we Włoszech, grubość białej powłoki przekroczyła 3 m. Obecnie jest tam 3,2 m śniegu. Na dwóch czynnych trasach narciarskich jest go nieco mniej – 1,2 m.

d3o6m93

Czynnych jest też kilka innych głównych ośrodkach narciarskich we Włoszech. Zawdzięczamy ten fakt wczesnym, październikowym i listopadowym, opadom śniegu. W Cervinia czynne są 3 wyciągi narciarskie. Kilka tygodni temu ośrodek Bormio jako pierwszy udostępnił zbocza znajdujące się powyżej 2,560 m. Z kolei w Cortina dostępnych jest już 5 km tras narciarskich.

Niespodziewanie, w ubiegły piątek, pierwszą (darmową!) trasę udostępnił ośrodek Livigno. Minister turystyki regionu Piedmont powiedział ostatnio w wywiadzie dla La Stampa: „Nasze tereny górskie pokryte są już śniegiem. Wszystkie ośrodki narciarskie oczekują pierwszych turystów. Oferują wiele nowych atrakcji. Wszystkie wspierają nowe zasady bezpieczeństwa, związane z połączeniami lotniczymi z naszym regionem. Najważniejszymi partnerami tego programu są Alitalia oraz Ryanair.”

W ubiegłym roku odwiedziło ten region 1,5 miliona gości. W tym roku Piedmont planuje uruchomić kampanię promocyjną, która zaowocuje specjalnymi ofertami dla rodzin, grup młodzieży, a także niepełnosprawnych, opartymi o ich indywidualne potrzeby.

d3o6m93

W miniony weekend sezon został inaugurowany w największym obszarze narciarskim Norwegii, Lillehammer Ski Region. Używając tych samych skipassów, możemy skorzystać z obiektów narciarskich na całym obszarze.

“Każdy z naszych obszarów narciarskich oferuje odmienne możliwości. Współpraca pomiędzy nimi zaowocowała tym, że każdy będzie mógł odwiedzić przynajmniej parę z nich, uiszczając opłatę jednorazowo. Kupując jeden skipass w jednym z 5 centrów narciarskich, otrzymujemy możliwość korzystania z 92 tras narciarskich o łącznej długości 116 km, obsługiwanych przez 44 wyciągi, a także 6 tras do uprawiania narciarstwa biegowego.” – powiedział Eskil Kolberg. Więcej informacji znajduje się pod adresem http://www.lsr.no/en/index.php

W nadchodzący weekend ma zostać otwartych ponad 25 ośrodków narciarskich.

Dwa pozostałe główne ośrodki narciarskie Europy nie mają jeszcze odpowiednich warunków pogodowych do rozpoczęcia sezonu. Sytuacja w bułgarskim Bansko doprowadziła do przesunięcia zaplanowanej na ubiegły weekend inauguracji sezonu. Powtórki z zeszłorocznego, wczesnego otwarcia stoków, nie będzie również w Szkocji. Opady śniegu są tam bardzo ograniczone a temperatura dodatnia.

d3o6m93

Wiele ośrodków narciarskich w Ameryce Północnej zostało otwartych w ubiegły weekend. Jeszcze więcej planuje udostępnić stoki narciarskie w tym tygodniu. W ten sposób przygotowują się do długiego weekendu, podczas którego przypada Święto Dziękczynienia (26-29 listopada).

Wspaniałe warunki pogodowe panowały podczas otwarcia stoków British Columbia w ubiegły weekend. W szczególności w Whistler pogoda była sprzyjająca. Otwarte są również inne ośrodki narciarski w British Columbia: Big White, Sun Peaks oraz Cypress Mountain.

Ośrodek Sun Peaks został otwarty w tę sobotę. Dzięki pielęgnacji stoków latem, wczesnym opadom śniegu oraz systemowi zaśnieżania, ośrodek ten został otwarty wcześniej niż planowano. Wyciąg krzesełkowy Sunburst Chairlift uruchomiony został w sobotę, dokładnie 14 minut przed godziną 9.00. Świętowano 14. i jednocześnie jedno z najwcześniejszych, otwarcie ośrodka Sun Peaks.

d3o6m93

17 listopada do Sun Peaks dotarł Narodowy Zespół Narciarski Austrii. Turyści mogą więc zobaczyć olimpijczyków w akcji. Ciekawi tego widowiska powinni odwiedzić Nancy Greene International Race Centre.

Jednak duże opady śniegu to również złe wiadomości. W poniedziałek (16 października) ośrodek Whistler ogłosił zagrożenie lawinowe.

Wiele ośrodków narciarskich w Stanach Zjednoczonych jest już otwartych. Otwarcie sezonu Salta w Utah być może nie będzie miało miejsca, jak to wcześniej zakładano, w ten weekend, w piątek. Zapowiadana burza nie przyniosła spodziewanej ilości śniegu. Pomimo tego, że w średnich partiach gór znajduje się 60 cm śniegu, na terenie ośrodka jego ilość jest niewystarczająca.

d3o6m93

Tymczasem na kontynencie azjatyckim, w Chinach, w wielu regionach kraju od listopada prószy śnieg. W szczególności ma to miejsce w okolicach Pekinu oraz w głównym regionie narciarskim, na północnym wschodzie Chin. Inauguracja sezonu nastąpiła tutaj w listopadzie - miesiąc wcześniej, niż pierwotnie zakładano.

Najbardziej znany ośrodek w tym kraju, Yabuli, został otwarty w ubiegłym tygodniu. Kolejne centra narciarskie będą czynne już za parę dni.

Ośrodek narciarski Nanshan, zlokalizowany niedaleko Pekinu, ogłosił, że wydłużył i poszerzył teren narciarski dla początkujących, a także dodał skocznię z tyłu góry, na końcu trasy dla zaawansowanych. Kolejną nowością jest ściana służąca do wspinaczki lodowej.

Podobnie sytuacja przedstawia się w Japonii. Ośrodek Nisko planuje rozpocząć sezon na przełomie listopada i grudnia. Jako pierwsze otwarte zostaną 21 listopada ośrodki Grand Hirafu oraz Annupuri.

Już niedługo, bo 28 listopada, zostanie otwarte Niseko Village. Ośrodkiem, który najpóźniej rozpocznie sezon, jest Hanazono. Wg planów nastąpi to 5 grudnia.

[

SKI INFO
SKI INFO

]( http://www.skiinfo.pl )

d3o6m93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o6m93