Crocoparc
Kraj | |
Region |
Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne w Agadirze, Crocoparc na pewno spodoba się miłośnikom natury. Crocoparc to pierwszy park krokodyli w całym Maroku.
Crocoparc – lokalizacja
Crocoparc jest położony na obrzeżach Agadiru, na terenie jednostki administracyjnej Drarga. Park krokodyli odwiedzić mogą także turyści przebywający w Marrakeszu, a to ze względu na świetną trasę, którą można dojechać do Crocoparku w nieco ponad 2 godziny.
Crocoparc – wygląd
Już z zewnątrz Crocoparc robi ogromne wrażenie. Otoczony jest murem przypominającym fortyfikacje zamkowe, a bramą do tego kompleksu jest... rozwarta paszcza krokodyla. Przeszklone ściany i tunel pozwalają z bliska obserwować krokodyle z Crocoparku, które nie robią sobie wiele z obecności turystów i wygrzewają się tuż obok nich.
Crocoparc - idea
Crocoparc założyli dwaj członkowie rodzin z Agadiru z długimi tradycjami – Luc Fougeirol i Philippe Alléon, którzy od zawsze pasjonowali się gadami.
Ponieważ ideą Crocoparku jest odtworzenie życia krokodyli w warunkach naturalnych, odwiedzający mogą obserwować zachowanie tych zwierząt w czasie ich zwykłych, codziennych czynności, a tym samym poznać ich prawdziwą naturę. To wyróżnia Crocoparc spośród typowych ogrodów zoologicznych, gdzie zwierzęta są stłoczone na małej przestrzeni i pozbawione możliwości swobodnego poruszania się.
Celem Crocoparku jest zwiększanie wśród ludzi świadomości o krokodylach nilowych jako gatunku zagrożonym, a w związku z tym objętym ochroną. Crocoparc został bowiem utworzony w odpowiedzi na zanik tego gatunku krokodyli, spowodowany kłusownictwem i wzmożonym osiedlaniem się ludzi przy rzekach. Obecnie populacja krokodyla nilowego nie jest w aż tak dramatycznym stanie, lecz Crocoparc to wciąż jedno z niewielu miejsc, gdzie można zobaczyć te zwierzęta w tak znacznej liczbie.
W związku z tym w Crocoparku można skorzystać z usług przewodników, którzy posługują się wieloma językami obcymi. Na każdego odwiedzającego czekają także broszury informacyjne, które poruszają problematykę gatunku krokodyla nilowego. Miejscem Crocoparku, w którym turyści mogą dowiedzieć się więcej o krokodylach, jest amfiteatr, gdzie wyświetlane są m.in. filmy dokumentalne o tych zwierzętach.
Crocoparc - rośliny
W Crocoparku, oprócz krokodyli, można też podziwiać roślinność. Warte zobaczenia są zwłaszcza drzewa arganowe, charakterystyczne dla tego regionu Maroka. Poza tym w parku występują też jednak wszystkie inne typowe do regionu Souss-Massa rośliny. W Crocoparku istnieje np. alejka, przy której rośnie jedynie sansewieria cylindryczna. Jaśmin, gardenia, kaktus i inne sukulenty to również często występujące rośliny w Crocoparku.
Crocoparc - ogrody
Warto zaznaczyć, że w kwestii roślinności Crocoparc składa się z czterech różnych obszarów podzielonych tematycznie, a są to: niebieski ogród, tropiki, egzotyczny teren i wodny ogród, w którym roi się od lilii wodnych.
Osoby, które nasycą się widokiem krokodyli i roślin, mają także możliwość podziwiania gór Atlas, które rozciągają się w tle Crocoparku. Z kolei dzieci znajdą w Crocoparku plac zabaw, ze zjeżdżalnią i miejscem do wspinaczki.
Czas lotu / jazdy samochodem | lot: 7h, jazda samochodem: 42h |
Strefa czasowa | UTC±00:00 |
Godziny otwarcia | 10.00-21.00 (godziny często ulegają zmianie) |
Ceny biletów | Dorośli: 70 dirhamów (28 zł), Dzieci: 40 dirhamów (16 zł) |
Orientacyjna odległość | 4300 km |
Komentarze