Trwa ładowanie...
d3x3p59

Souss-Massa

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

UTC±00:00

Waluta:

dirham marokański (MAD) (1 PLN=2,5 MAD)

Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Dwa najbardziej znane miejsca w marokańskim regionie Souss-Massa to miasto Agadir i Park Narodowy Souss-Massa. Warto odwiedzić ten region także ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i bliskość Atlantyku.

Souss-Massa – położenie

Obszar administracyjny Souss-Massa położony jest w środkowej części kraju i łączy północne i południowe Maroko. Powierzchnia regionu Souss-Massa wynosi niecałe 52 tysiące metrów kwadratowych. Stolicą regionu Souss-Massa jest Agadir, czyli ósme pod względem wielkości miasto w Maroku. Na obszarze Souss-Massa mieszka w sumie ponad 2,6 mln osób.

Souss-Massa graniczy z regionami Marrakesz-Safi, Draa-Tafilalet i Guelmim-Oued Noun. Co ciekawe, zachodnia i wschodnia granica regionu Souss Massa są jednocześnie częściami granic Maroka. Z zachodu region Souss-Massa graniczy z Algierią, a jego wschodnia część wychodzi na Ocean Atlantycki. Znaczny fragment wybrzeża regionu Souss-Massa jest zarazem częścią Parku Narodowego Souss-Massa, który jest główną atrakcją tego obszaru.

Środkową część regionu Souss-Massa tworzy zrębowe pasmo górskie Antyatlas, będące częścią gór Atlas. Z kolei przez północną część regionu Souss-Massa, w dolinie pomiędzy Antyatlasem i Atlasem Wysokim, przepływa rzeka Souss.

Souss-Massa – podział administracyjny

Souss-Massa to jeden z dwunastu regionów w Maroku, który w dodatku jest stosunkowo nowym obszarem administracyjnym. Souss-Massa powstał we wrześniu 2015 r. z połączenia pięciu prowincji regionu Souss-Massa-Draa oraz prowincji o charakterystycznej nazwie Tata, należącej wcześniej do nieistniejącego już regionu Guelmim-Es Semara.

Region Souss-Massa składa się z dwóch prefektur, w tym z prefektury, którą tworzy Agadir, oraz czterech prowincji.

Agadir i inne miasta regionu Souss-Massa

Tym, co do regionu Souss-Massa przyciąga najwięcej turystów, jest jego stolica, Agadir. Turyści niemal przez cały rok odwiedzają Agadir ze względu na piękne piaszczyste plaże, promenadę i medynę. Ogromną atrakcję w Agadirze stanowi też targowisko Souk El Had d'Agadir, do którego na zakupy zjeżdżają nie tylko turyści z Europy, ale też mieszkańcy całego regionu Souss-Massa.

Poza Agadirem w regionie Souss-Massa znajdują się również inne spore miasta, takie jak Ajt Mallul oraz Inazkan, które nie kuszą jednak wieloma atrakcjami. Będąc w Souss-Massa, warto je jednak odwiedzić, zwłaszcza Inazkan, który słynie ze swojego targu i wyrobów rzemieślniczych, przede wszystkim ze srebra.

Sous-Massa – atrakcje

Jedną z największych atrakcji Souss-Massa jest wspomniany już Park Narodowy Souss-Massa. Ten rezerwat przyrody uchodzi za miejsce unikalne nie tylko w regionie Souss-Massa ze względu na liczne kolonie ibisa grzywiastego, który jest ptakiem objętym ochroną.

Souss-Massa
Komunikacja

Brak połączenia kolejowego. W regionie działa lotnisko Agadir-Al Massira. Pomiędzy miejscowościami kursują autobusy.

Co warto zjeść i wypić

- harira;
- tadżin;
- kuskus;
- marokańska herbata.

Co warto zobaczyć
Położenie

centralna część Maroka, graniczy od zachodu z Algierią, od wschodu z Oceanem Atlantyckim

Wiza/paszport

wymagany jest paszport, wizy nie obowiązują

Orientacyjna odległość

4300 km

Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 7h, jazda autem: 42h

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x3p59
d3x3p59
d3x3p59