Trwa ładowanie...
18-11-2013 09:18

Czechy - raj dla narciarzy biegowych

Wyruszmy na wycieczkę po świetnie przygotowanych trasach biegowych. Dzięki znakomitym oznaczeniom tras wykonanym przez Klub Turystów Czeskich, z pewnością nie musimy się obawiać się, że zabłądzimy.

Czechy - raj dla narciarzy biegowychFot: lipolen - Fotolia.com
danmg7c
danmg7c

W Karkonoszach znajdziemy ponad 665 kilometrów regularnie utrzymywanych tras biegowych. Słynna Magistrala Karkonoska o długości 71 km przecina całe Karkonosze. Na turystów czeka także najdłuższa trasa wiądąca grzbietami górskimi. Szlak o długości 150 kilometrów łączy pasmo Karkonoszy, Gór Izerskich, Grzbiet Jeszczedzki i Góry Żytawskie. Idealne miejsca na aktywny wypoczynek znajdą tu zarówno narciarze biegowi, jak i miłośnicy turystyki rowerowej i pieszej.

Góry Orlickie i Pogórze to ulubione miejsce miłośników biegówek. Oferują spokój, piękną przyrodę i 250 kilometrów świetnie przygotowanych tras. Perełką wśród nich jest mierząca 30 km trasa Jiráska wiodąca grzbietami górskimi. W piękną pogodę na narciarzy czekają malownicze widoki na kotlinę czeską i polskie Kłodzko. Ośrodki narciarskie w Górach Orlickich zapraszają zimą na ciekawe imprezy. Jedną z nich jest odbywający się w styczniu wyścig psich zaprzęgów Šediváčkův long w miejscowości Deštné. Zawodnicy pokonują trasę o długości 240 km po grzbietach górskich z jednym noclegiem – biwakiem na śniegu. Šediváčkův long jest najdłuższym wyścigiem psich zaprzęgów w Czechach i jednym z najtrudniejszych w Europie.

Region turystyczny Králický Śnieżnik (czes. Sněžník) jest prawdziwym zimowym królestwem. Na miłośników narciarstwa zjazdowego i snowboardingu czekają dobrze wyposażone ośrodki, snowparki, trasy zjazdowe z homologacją Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i piękna przyroda. Również narciarze biegowi będą usatysfakcjonowani – znajdą tu około 60 km utrzymywanych tras. Głównymi terenami dla narciarzy biegowych są kompleksy: Buková hora – Suchý vrch, Jeřáb i Králický Sněžník. Najdłuższą trasą o długości około 20 km jest trasa Štíty – Buková hora – Červenovodské sedlo – Suchý vrch – Grupa Warowna Bouda – Mladkov w kierunku Gór Orlickich.

Zaawansowanych narciarzy biegowych zapraszamy do pokonania tras Magistrali Łysogórskiej w Beskidach. Są to najwyżej położone trasy w Beskidzie Śląsko-Morawskim. Na biegówkach dotrzemy aż na Łysą Górę. Całkowita długość tras magistrali wynosi 28,5 km. Łączą się one z trasami w okolicy ośrodka narciarskiego Bílá o całkowitej długości około 85 km.

danmg7c

Piękne miejsca czekają na turystów, którzy wyruszą trasami biegowymi w okolicach Pusteven. Łatwa trasa zaprowadzi nas na górę Radhošť (1129 m n.p.m.). Pustevny to najsłynniejszy ośrodek górski w Beskidach. Znajdziemy tu cenne zabytki architektury drewnianej – malowniczo wkomponowane w krainę budynki zaprojektowane przez architekta Dušana Jurkoviča pod koniec XIX wieku. Na szczycie Radhošť zwiedzimy kaplicę świętych Cyryla i Metodego z 1898 roku i rzeźbę pogańskiego boga Radegasta. Narciarzom biegowym polecamy także okolice Mostów u Jablunkova na pograniczu posko-czesko-słowackim. Znajdziemy tu około 44 km świetnie oznaczonych, malowniczych tras.

Jesioniki oferują zimą ponad 380 km tras biegowych. Miłośnikom pięknych widoków polecamy na przykład trasy okrężne w okolicach Koutów nad Desnou. Dzięki usytuowaniu na wysokości 1330 m n.p.m. panują tam świetne warunki śniegowe. Jedna z najciekawszych tras biegnie wokół górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně. Kouty nad Desnou to nowy ośrodkek narciarski, największy na Morawach. Oferuje cztery trasy zjazdowe, z których dwie mają długość ponad 2 km i szerokość ponad 50 m.

Wyjątkowe widoki na grzbiety Karkonoszy, Beskidów i na Pradziada możemy podziwiać z trasy biegowej o długości 15 km wiodącej z Červenohorskiego sedla do Ramzovej. Niektóre odcinki są bardzo trudne, trasa jest więc polecana dla zaawansowanych narciarzy. Łatwiejsza, ciekawa trasa o długości 13 km wiedzie z Ovčárny do Červenohorskiego sedla. Po drodze możemy podziwiać widok na szczyt Pradziad, miniemy grupę skał Petrovy kameny, osnutą wieloma legendami z mrocznych czasów inkwizycji i procesów czarownic i zabytkowe schronisko Švycarna.

W okolicy Vrbna pod Pradědem znajdziemy 50 km tras turystycznych. Polecamy na przykład piękną trasę z Vrbna w stronę Karlovej Studanki. W ośrodku narciarskim Klínovec w Rudawach (czes. Krušné hory) na miłośników biegówek czeka 50 kilometrów przygotowywanych tras biegowych o wszystkich stopniach trudności.

danmg7c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
danmg7c