Trwa ładowanie...
d45ep42

Karkonosze

Najnowsze informacje
iStock
Źródło: iStock

Karkonosze to pasmo górskie, które leży na terytorium dwóch państw: Czech (71,36%) oraz Polski (28,64%). Należy do łańcucha Sudetów. Na terenie zajmowanym przez to pasmo znajduje się Karkonoski Park Narodowy (a po stronie czeskiej Krkonošský Národní Park).

Karkonosze – miejscowości

Karkonosze zajmują centralną część Sudetów Zachodnich. Wchodzą w skład bloku karkonosko-izerskiego (razem z Górami i Pogórzem Izerskim, Rudawami Janowickimi i Kotliną Jeleniogórską). Masyw zbudowany jest ze skał granitowych.

Największe miasto w Karkonoszach polskich to Jelenia Góra, która ma nieco ponad 80 tys. mieszkańców. Tu mieści się zarząd Karkonoskiego Parku Narodowego. Jelenia Góra jest nie tylko siedzibą powiatu jeleniogórskiego, ale również stolicą euroregionu Nysa. Wyznacza centrum aglomeracji jeleniogórskiej.

Na terenie tej aglomeracji leży również inne, znacznie popularniejsze wśród turystów miasto Sudetów – Karpacz. Tutejsza baza noclegowa pozwala na przyjęcie 11 tys. osób dziennie. Karpacz znajduje się w dolinie rzeki Łomnicy. Zaporę na Łomnicy zalicza się do głównych atrakcji miasta, tak samo jak tzw. magiczną górkę, czyli anomalię grawitacyjną na ul. Strażackiej. Karpacz słynie także z sosnowej Świątyni Wang, która została tutaj przeniesiona z miejscowości Vang w Norwegii. Na cmentarzu przy tym kościele pochowany jest Tadeusz Różewicz.

Drugie chętnie odwiedzane miejsce w Karkonoszach to Szklarska Poręba – ośrodek sportów zimowych. Panują tu idealne warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Szklarska Poręba jest znana jako miasto legendarnego Ducha Gór. Można tutaj oglądać wiele rzeźb i rysunków przedstawiających tę tajemniczą postać. Ze Szklarskiej Poręby wychodzą trasy do Wodospadu Kamieńczyka, który ma status pomnika przyrody.

Pozostałe miejscowości w polskich Karkonoszach to m.in.:
– Świeradów Zdrój,
– Kowary,
– Mysłakowice,
– Staniszów,
– Wojanów,
– Bukowiec,
– Łomnica.

Po stronie czeskiej Karkonoszy warto odwiedzić takie ośrodki turystyczne jak:
– Rokytnice nad Jizerou,
– Harrachov,
– Janské Làzně,
– Pec pod Sněžkou,
– Špindlerův Mlýn,
– Malá Úpa.

Na uwagę w Karkonoszach zasługują liczne zamki i pałace, m.in. Łomnica, Paulinum, Chojnik, Staniszów i Wojanów. Miłośnicy zieleni powinni zapuścić się w rejony Puszczy Rychorskiej, Wodospadu Panczawskiego, Piekielnej Doliny oraz Czarciego Oka.

Karkonosze – szczyty w Polsce i Czechach

Najwyższym szczytem Karkonoszy jest leżąca na granicy polsko-czeskiej Śnieżka, która ma wysokość 1603 m n.p.m. Na szczycie Śnieżki po stronie polskiej wzniesiono zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa. Kaplica św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną budowlą barokową w Polsce. Ciągle pozostaje czynnym obiektem sakralnym. Po stronie czeskiej na szczycie Śnieżki można znaleźć pocztę. To jedyna tak położona placówka w kraju naszych sąsiadów.

Drugie pod względem wysokości wzniesienie w Karkonoszach – Luční Hora (Łączna Góra) – leży już w całości w Czechach. Jest niższe od Śnieżki o niecałe 50 m. Niestety, na jego wierzchołek nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Zbocza tej góry zimą stwarzają poważne zagrożenie lawinowe. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szczytu Studniční Hora (Studzienna Góra), notowanego jako trzeci w Karkonoszach.

Wśród polskich i polsko-czeskich gór w Karkonoszach wysokość 1400 m n.p.m. przekraczają jeszcze Wielki Szyszak (1509), Smogronia (1490), Łabski Szczyt (1472), Mały Szyszak (1440), Śmielec (1424), Czeskie Kamienie (1417), Śląskie Kamienie (1413) i Czarna Kopa (1411).

Karkonosze – szlaki turystyczne

W Karkonoszach miłośnicy górskich wypraw mogą wyruszyć na wiele szlaków turystycznych. Najbardziej uczęszczane spośród nich to:

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej (czerwony): Hala Szrenicka – Przełęcz Karkonoska – Śląski Dom – Śnieżka – Przełęcz Okraj

Główny Szlak Sudecki (czerwony): Hala Szrenicka – Przełęcz Karkonoska – Śląski Dom – Kocioł Łomniczki – Karpacz

Ścieżka nad Reglami (zielony): Hala Szrenicka – Czarny Kocioł Jagniątkowski – Przełęcz Karkonoska – Pielgrzymy

d45ep42
Karkonosze
Przykładowe ceny

Opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego
– bilet jednodniowy indywidualny: 8 zł (normalny) lub 4 zł (ulgowy),
– bilet jednodniowy dla uczestników z przewodnikiem sudeckim: 7 zł (normalny) lub 3,50 zł (ulgowy),
– bilet trzydniowy indywidualny: 20 zł (normalny) lub 10 zł (ulgowy).
_________________________
Kościółek Wang
– bilet normalny: 10 zł,
– bilet ulgowy: 5 zł,
– wstęp na plac kościelny: 2 zł.
_________________________
Wyciągi narciarskie w Szklarskiej Porębie
– karnety dwugodzinne: 49 zł (dla dorosłych), 30 zł (dla dzieci), 41 zł (dla młodzieży i seniorów),
– karnety wielodniowe: od 161 zł za dwudniowy do 493 zł za siedmiodniowy.

Co warto zjeść i wypić

– kucmochy (placki z ciasta ziemniaczanego z makiem i cukrem pudrem),
– sikorki karkonoskie (placki ziemniaczane z czosnkiem i majerankiem),
– zupa kyselo na bazie kwasu chlebowego,
– kopytka z golonką i sosem śliwkowym,
– ziemniaki z twarogiem w mundurkach,
– pierogi karkonoskie z zasmażaną kapustą,
– kwaszona kapusta roprachticka,
– makowe leniuszki z syropem.

Co warto zobaczyć
Położenie

Sudety Zachodnie

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45ep42
d45ep42
d45ep42