Czego nie robić w Nowym Jorku? Oto kilka rad
Przepełniony kontrastami, neonami, dźwiękami i kolorami. Taki właśnie jest Nowy Jork, który tętni życiem przez całą dobę. To miasto, o którego odwiedzeniu chociaż raz w życiu, marzą tłumy turystów. Przed podróżą warto dowiedzieć się, czego lepiej tam nie robić.
Raper, freestylowiec, znany z artystycznego pseudonimu Edzio, to popularny w internetowej przestrzeni twórca. Często w mediach społecznościowych zamieszcza nagrania z innymi znanymi osobami, które wybierają dla niego trzy dowolne słowa, a ten rapuje z nimi autorskie kawałki. W jednym z ostatnio zamieszczonych na Instagramie materiałów wystąpił z Aleksandrą Hromian, przewodniczką po Nowym Jorku i autorką książek. Tematem przewodnim stało się to, czego lepiej unikać w tym słynnym mieście.
Czego nie robić w Nowym Jorku?
Nowy Jork bez względu na porę roku wypełniony jest po brzegi turystami. To sprawia, że niemalże wszędzie pasuje tłok. Z tego powodu powolne chodzenie i zatrzymywanie się na chodniku na Manhattanie nie jest dobrym pomysłem, szczególnie w godzinach szczytu.
Po drugie pod żadnym pozorem nie powinniśmy przeskakiwać przez bramki w metrze. Takie zachowanie może skończyć się uszczupleniem portfela o mandat karny. - Ja mandatu nie dostałem, ale wam tego nie radzę - zarapował Edzio.
"Halo Polacy". O tym mieście marzy pół świata. "Niektórych może przerażać"
O tym musisz pamiętać
Przed wyjazdem do Nowe Jorku warto wiedzieć o kulturze związanej z zostawianiem tam napiwków. Nie należy wychodzić się z restauracji bez pozostawienia go. Zazwyczaj przyjmuje się, że powinien wynosić kilkanaście proc - ok. 15-18.
Przewodniczka zwróciła także uwagę na kwestie bezpieczeństwa oraz bezdomności. Jeśli widok osób śpiących w metrze wzbudza w nas strach lepiej nie wsiadać do pierwszych wagonów. Warto także pomijać te, które są puste.
Przypomnijmy także o konieczności pilnowania swoich rzeczy osobistych, takich jak portfel, dokumenty czy telefon. Drobne kradzieże kieszonkowców zdarzają się w każdym większym mieście.
Źródło: Instagram @edzioo/@aleksjaah