Czy wiesz, ile może kosztować Cię choroba za granicą?

Decyzja o wyjeździe na egzotyczne wakacje często wiąże się poważnymi wyzwaniami – trzeba podjąć decyzję o destynacji, zarezerwować pokój, wybrać środek transportu i kupić bilety… W ferworze przygotowań czasem zapominamy jednak o czyhających na nas niebezpieczeństwach. Tymczasem jest prosty sposób, by uchronić się przed przykrymi i bardzo kosztownymi niespodziankami – wystarczy… wykupić ubezpieczenie. Samodzielny wybór oferty może być jednak trudny, a ostatecznie – nietrafiony. Jak więc zapewnić sobie spokój na wakacjach?

Czy wiesz, ile może kosztować Cię choroba za granicą?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

03.10.2016 | aktual.: 27.10.2016 08:53

Podekscytowani wizją długo wyczekiwanej wycieczki do odległego kraju nie chcemy myśleć o tym, że za granicą mogą spotkać nas poważne problemy. Jednak zmiana klimatu, egzotyczne potrawy i mnogość różnorodnych wrażeń często niosą za sobą nieprzyjemne skutki, takie jak nagłe zachorowanie czy wypadek w czasie uprawiania sportu. Jeśli nie jesteśmy miłośnikami ekstremalnych doznań, przed wyjazdem powinniśmy zadbać o to, by efekty takich niepożądanych atrakcji nie odbiły się na naszych finansach. Wystarczy nam już przecież stresu!

Kilkaset tysięcy za pobyt w szpitalu

Każda choroba, kradzież czy wypadek w trakcie wakacji w innym kraju mogą wiązać się z ogromnymi kosztami, dużo większymi niż na terenie Polski. Cena, którą możemy być zmuszeni zapłacić, sięga niekiedy nawet… kilkuset tysięcy złotych. Przykładowo – ponad 80 000 euro (!) zapłacimy w USA za pobyt w szpitalu i badania ustalające przyczynę bólu w klatce piersiowej, a za transport medyczny z kraju europejskiego – nawet 100 000 euro.

Dla porównania – składka ubezpieczeniowa wyniesie jedynie kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych. Nie warto więc ryzykować, prawda?

Jakie nieprzewidziane wydatki mogą zatem czekać nas w trakcie egzotycznych wakacji?

  • koszty wizyty lekarskiej, leczenia lub pobytu w szpitalu;
  • koszty związane z transportem medycznym do kraju;
  • koszty przylotu osoby towarzyszącej w przypadku naszego pobytu w szpitalu;
  • koszty akcji ratowniczej lub poszukiwawczej w przypadku wypadku lub zaginięcia;
  • koszty transportu zwłok;
  • koszty utraconego bagażu;
  • koszty związane z wyrobieniem skradzionych lub zgubionych dokumentów;
  • koszty naprawy sprzętu lub zakupu nowego.
Obraz

Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu

Wybrnięcie z każdej z tych sytuacji możemy sobie ułatwić, wykupując dodatkowe ubezpieczenie. Nie uchroni nas ono wprawdzie przed wypadkiem czy chorobą, lecz pozwoli uniknąć kłopotów finansowych i dodatkowego stresu. Zapewni komfort i zagwarantuje dostęp do najlepszej możliwej pomocy.

Nie każde ubezpieczenie da nam jednak pełną ochronę. Usługi oferowane przez poszczególne firmy różnią się m.in. zakresem ochrony i wysokością składki. Nie wszyscy klienci potrafią też wnikliwie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (tzw. OWU). Samodzielnie wybierając usługę, łatwo można narazić się na rozczarowania, kiedy okaże się, ubezpieczenie mimo wszystko nie pokryje kosztów leczenia.

Jak zatem wybrać najlepsze ubezpieczenie? Wkalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Rankomat.pl porównasz ceny i zakres kilkudziesięciu ubezpieczeń, oferowanych przez wiele firm. Pozwoli w pełni poznać zakres i wysokość świadczeń, które nam przysługują. Bez kruczków, niezrozumiałych opisów i małego druku. Wystarczą 3 minuty, by znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla siebie, a następnie kupić je online.

Co może wchodzić w skład ubezpieczenia turystycznego?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KL) – gwarantuje pokrycie kosztów wizyty u lekarza, pobytu w szpitalu, akcji ratowniczej oraz leków. Bardzo ważny jest w tym przypadku maksymalny limit, do którego ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność i zwraca koszty.
  • Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NWW) – obejmuje wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wydarzeniami losowymi. Warto sprawdzić, czy ubezpieczenie obejmuje kontuzje sportowe i skutki innych aktywności, które planujemy.
  • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – pokryje koszty związane ze szkodami wyrządzonymi przez nas, nasze dziecko lub nasze zwierzę.
  • Assistance – zagwarantuje pakiet usług dodatkowych, takich jak pomoc w rezerwowaniu wizyty u lekarza w obcym kraju czy pokrycie kosztów opieki nad dziećmi, w czasie naszego leczenia ambulatoryjnego.
  • Ubezpieczenie bagażu – obejmuje wypłatę odszkodowania w przypadku zgubienia lub uszkodzenia bagażu w wyniku wydarzeń losowych. Warto wykupić je szczególnie wtedy, gdy na wakacje zabieramy wartościowy sprzęt.
  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z zaplanowanej wycieczki – gwarantuje zwrot pieniędzy w razie rezygnacji z wyjazdu z powodu choroby lub innej sytuacji losowej. Niektóre ubezpieczenia obejmują także zwrot kosztów za niewykorzystany czas wyjazdu.

Wybór zakresu ubezpieczenia zależy od takich czynników jak rodzaj wycieczki (samodzielnie organizowana czy wykupiona z biura podróży) i charakter wakacji (rekreacyjne czy aktywne, połączone z takimi atrakcjami jak nurkowanie lub wspinaczka górska). Nie jest to wybór łatwy, warto więc skorzystać z fachowej pomocyRankomat.pl!

Artykuł sponsorowany

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)