ycipk-2jswoh
ycipk-2jswoh

Dąb Bolesław i Warcisław - Największe atrakcje

Dąb Bolesław po wichurze w 2016 roku Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Podziel się

Dąb Bolesław i Warcisław

ycipk-2jswoh

Dęby szypułkowe Bolesław i Warcisław to atrakcja turystyczna leżąca 3 km od Ustroni Morskiej na Pomorzu Zachodnim. Kiedy mamy już dość leżakowania na plaży i tłocznych okolic smażalni ryb, warto wypożyczyć rowery i jechać całą rodziną na wycieczkę w poszukiwaniu pomników przyrody. Od Ustroni Morskiej do najstarszych dębów w Polsce prowadzi niebieski szlak o długości 31 kilometrów. Oznaczenie go kolorem niebieskim to wskazówka, że szlak należy do kategorii „łatwych".

Pomniki przyrody to wspaniała atrakcja turystyczna Pomorza Zachodniego, którą należy darzyć szczególną uwagą i troską. W przeciwieństwie do murów, które można poddać restauracji, pomniki przyrody choć wiekowe nie będą istnieć wiecznie. Dąb Bolesław i dąb Warcisław to jedne z najstarszych drzew w Polsce obok dębu Bartek.

Dąb Bolesław i Warcisław – 800 lat historii Polski

Dąb Bolesław rośnie 15 kilometrów na południowy wschód od Kołobrzegu. Przypuszcza się, że jego wiek to aż 800 lat. Ma imponujący obwód pnia – aż 7 metrów na wysokości niespełna 1,5 metra. Popularniejszy od niego dąb Bartek ma obecnie „tylko” 670 lat.

Leżący w pobliżu drogi krajowej numer 11 Warcisław jest młodszy od Bolesława i Bartka – ma 645 lat. W pobliżu dębów zostały umieszczone kolorowe tablice edukacyjne z informacją o pomnikach przyrody oraz całym ekosystemie, w którym funkcjonują, a który przyczynił się do ich długowieczności. W szczególności na rozwój tych wspaniałych drzew przez długie lata miała wpływ okoliczna, żyzna gleba i unikalny ekosystem lasu bukowego. Drzewa są oddalone od siebie o około 2 kilometry.

ycipk-2jswoh

Dąb Bolesław i Warcisław

Swoje nazwy dęby zawdzięczają postaciom historycznym – 19 sierpnia 2000 roku Bolesław otrzymał swoje imię na cześć Bolesława Chrobrego, a Warcisław nieco później, na cześć księcia Warcisława III. Warcisław III przyczynił się nadania praw miejskich Kołobrzegowi w 1255 roku.

Dąb Bolesław i Warcisław – jak odnaleźć?

Drzewa rosną na uboczu. Najłatwiej odnaleźć Bolesława, a 2 kilometry dalej Warcisława (łatwiej od drogi numer 11). Jedziemy od strony Ustroni Morskiej do wsi Rusinowo. Pomniki przyrody znajdują się na niebieskim szlaku turystycznym, zaczynającym się na stacji kolejowej w Bagiczu. Odnajdziemy je łatwo, dzięki tablicom informacyjnym. Te najstarsze drzewa w regionie rosną w pięknym lesie, w którym możemy nacieszyć się ciszą i spokojem, którego nie zawsze doświadczymy w zatłoczonej, morskiej miejscowości czy na plażach Morza Bałtyckiego.

Dąb Bolesław został powalony przez wichurę w 2016 roku, jednak to, co pozostało po tym imponującym pomniku historii, nie zostanie usunięte, a na miejscu posadzono rośliny identyczne genetycznie z Bolesławem, a w planach jest postawienie w pobliżu pomnika upamiętniającego to wspaniałe drzewo w celach dydaktycznych.

ycipk-2jswoh
Czas lotu / jazdy samochodem

20 minut od Ustroni Morskiej

Strefa czasowa

UTC + 1 godz.

Waluta

PLN

Kraj
Godziny otwarcia

Całodobowo

Ceny biletów

Wstęp na szlak jest bezpłatny

Orientacyjna odległość

15 km od Ustroni Morskiej

ycipk-2jswoh
ycipk-2jswoh