Trwa ładowanie...
d2boeqt

"Dar Młodzieży" wkrótce wyruszy w rejs dookoła świata. Ma promować Polskę i jej niepodległość

W ramach przygotowań do rejsu dokoła świata, "Dar Młodzieży" przechodzi w stoczni ostatnie prace. W Rejs Niepodległości ma wypłynąć z Gdyni 20 maja i powrócić, po pokonaniu 35 tys. mil, w końcu marca 2019 r.
Share
Żaglowiec odwiedzi ponad 20 portów w kilkunastu państwach świata
Żaglowiec odwiedzi ponad 20 portów w kilkunastu państwach świataŹródło: Shutterstock.com
d2boeqt

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. 20 maja, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy w specjalny rejs dookoła świata, który potrwa prawie 10 miesięcy. W podróży udział wezmą studenci i uczniowie szkół morskich oraz laureaci konkursu związanego z rocznicą.

Przygotowania do rejsu trwają od połowy 2017 r. W ich ramach żaglowiec przeszedł już w gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta" szereg robót remontowych i naprawczych, które kosztowały dotychczas 1,5 mln zł. Przed kilkoma dniami trafił ponownie do tej stoczni, gdzie zaplanowano ostatnie prace.

Najważniejszą z nich będzie instalacja oczyszczalni ścieków balastowych – rzecz konieczna, bo na trasie rejsu znajdują się kraje, do których portów nie można wpłynąć bez takiego wyposażenia.

d2boeqt

Zobacz też: Pierwszy taki statek na świecie wypłynął w rejs

Na 15 maja zaplanowano mustrowanie pierwszej grupy praktykantów – uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. "Trzeba pamiętać, że rejs ma służyć przede wszystkim studentom i uczniom do odbycia przez nich praktyk morskich" – zaznaczyła Agnieszka Czarnecka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej w Gdyni.

W czasie 10-miesięcznego rejsu przez pokład jednostki przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Żaglowiec odwiedzi ponad 20 portów w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami i Londyn. "Dar Młodzieży" pokona w sumie 35 tys. mil morskich.

d2boeqt

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu". Przedsięwzięcie ma wesprzeć finansowo Polska Fundacja Narodowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2boeqt

Podziel się opinią

Share
d2boeqt
d2boeqt