Trwa ładowanie...

"Dar Młodzieży" wkrótce wyruszy w rejs dookoła świata. Ma promować Polskę i jej niepodległość

W ramach przygotowań do rejsu dokoła świata, "Dar Młodzieży" przechodzi w stoczni ostatnie prace. W Rejs Niepodległości ma wypłynąć z Gdyni 20 maja i powrócić, po pokonaniu 35 tys. mil, w końcu marca 2019 r.

"Dar Młodzieży" wkrótce wyruszy w rejs dookoła świata. Ma promować Polskę i jej niepodległośćŹródło: Shutterstock.com
duymuzz
duymuzz

"Dar Młodzieży" to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. 20 maja, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy w specjalny rejs dookoła świata, który potrwa prawie 10 miesięcy. W podróży udział wezmą studenci i uczniowie szkół morskich oraz laureaci konkursu związanego z rocznicą.

Przygotowania do rejsu trwają od połowy 2017 r. W ich ramach żaglowiec przeszedł już w gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta" szereg robót remontowych i naprawczych, które kosztowały dotychczas 1,5 mln zł. Przed kilkoma dniami trafił ponownie do tej stoczni, gdzie zaplanowano ostatnie prace.

Najważniejszą z nich będzie instalacja oczyszczalni ścieków balastowych – rzecz konieczna, bo na trasie rejsu znajdują się kraje, do których portów nie można wpłynąć bez takiego wyposażenia.

Zobacz też: Pierwszy taki statek na świecie wypłynął w rejs

Na 15 maja zaplanowano mustrowanie pierwszej grupy praktykantów – uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. "Trzeba pamiętać, że rejs ma służyć przede wszystkim studentom i uczniom do odbycia przez nich praktyk morskich" – zaznaczyła Agnieszka Czarnecka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej w Gdyni.

duymuzz

W czasie 10-miesięcznego rejsu przez pokład jednostki przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Żaglowiec odwiedzi ponad 20 portów w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami i Londyn. "Dar Młodzieży" pokona w sumie 35 tys. mil morskich.

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu". Przedsięwzięcie ma wesprzeć finansowo Polska Fundacja Narodowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

duymuzz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duymuzz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj