Trwa ładowanie...
dntzs58

Świnoujście

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Północno-zachodnia Polska, nad Bałtykiem, przy ujściu Świny, na 44 wyspach

Strefa czasowa:

UTC±01:00

Waluta:

PLN

Shutterstock
Źródło: Shutterstock, fot: Mike Mareen

Świnoujście od lat pozostaje nadbałtyckim hitem z wyróżnianą Błękitną Flagą piękną plażą i okalającymi ją wyjątkowo ciepłymi wodami Morza Bałtyckiego. W najszerszym miejscu ma ona nawet 130 metrów, jest więc najrozleglejsza na całym polskim wybrzeżu. W najbardziej wysuniętym na zachód mieście nadbałtyckim dzień jest latem o godzinę dłuższy niż w Polsce południowej.

Świnoujście – historia uzdrowiska

Klimatyczne walory Świnoujścia jako uzdrowiska doceniono w 1826 roku i rozpoczęto tu budowę pierwszego domu zdrojowego. Powstał także park projektu dyrektora berlińskich ogrodów królewskich, promenada, teatr oraz stadion z organizowanymi międzynarodowymi wyścigami konnymi. Świnoujście połączono koleją ze stolicą Niemiec i specjalnie dla odwiedzających miasto turystów otwarto lotnisko. W 1934 roku niemiecka rada miejska nadała honorowe obywatelstwo Adolfowi Hitlerowi. W 1947 roku podobne zaszczyty spłynęły na Bieruta i Gomułkę.

Świnoujście – pogoda

Aż 34 proc. dni w ciągu roku określa się w Świnoujściu mianem dni z komfortem klimatycznym. Obszar ten znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, a na jego przejściowy charakter bezpośredni wpływ mają ciepłe prądy znad Oceanu Atlantyckiego. Pogoda jest niezwykle zmienna, ale nie zdarzają się tutaj gwałtowne zmiany temperatury. Zimy są łagodne, opadów jest mało, a wiatr ma niewielką prędkość w porównaniu z innymi miejscami na wybrzeżu. Latem przeplatają się okresy słoneczne i bardzo ciepłe z deszczowymi i pochmurnymi. Najwyższe letnie temperatury dochodzą do 34,4°C.

Świnoujście – tanie noclegi: domki, hotele, apartamenty, pokoje w Świnoujściu

Gdzie nocować w Świnoujściu?

 • Świnoujście – domki letniskowe z łazienkami i aneksami kuchennymi są tutaj nawet od 50 złotych za dobę od osoby.
 • Świnoujście – hotele i wille. Za dwuosobowy pokój hotelowy w sezonie letnim ze śniadaniem zapłacimy co najmniej 420 złotych za dobę.
 • Świnoujście – apartamenty typu studio z balkonem dla czterech osób dostępne są już od 270 złotych.
 • Świnoujście – pokoje w centrum miasta można tu wynająć latem już od 40 złotych za osobę za noc.

Świnoujście – atrakcje

Będąc w Świnoujściu, należy przejść się dziewiętnastowiecznym Parkiem Zdrojowym, pomiędzy promenadą a śródmieściem z ciekawym układem urbanistycznym, zobaczyć zabytkowe budowle portowe, kapitanat, dawną stocznię, dom szachulcowy, schron oraz piękne kościoły. Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

 • Latarnię morską, zwaną Królową jasności, najwyższą w Polsce (68 metrów) i najwyższą ceglaną latarnię na świecie, działającą od 1857 roku. Wykonano ją z cegły klinkierowej i osadzono na palach. Ruchome wydmy nie były w stanie przekrzywić jej ani przesunąć.
 • Wiatrak Stawa Młyny, symbol miasta i znak nawigacyjny, gdzie marynarze przybywali zażywać okładów z prozdrowotnego błota (według legendy odmłodziły jednego z rybaków). W pobliżu zobaczymy Falochron Zachodni.
 • Promenadę (z darmowym bezprzewodowym internetem!), dwunastokilometrową, od dzielnicy uzdrowiskowej Świnoujścia aż do granicy z Niemcami. Jest tu ścieżka rowerowa do uzdrowisk u naszych zachodnich sąsiadów. Długi deptak to miejsce spacerów, z eleganckimi sklepami, restauracjami, kawiarniami, kasynem, fontanną czy muszlą koncertową.
 • Fontannę z 2015 roku, która upamiętnia 250-lecie nadania Świnoujściu praw miejskich. Stalowa kula o średnicy dwóch metrów jest podświetlana i zatopiona częściowo w wodzie, a burty wykonano z granitu.
 • Basen U-bootów na wyspie Karsibór, służący obecnie jedynie wędkarzom.
 • Oceanarium, w którym zobaczyć można takich przedstawicieli podwodnego świata, jak rekiny, piranie, mureny, płaszczki, rozgwiazdy, skrzydlice, nadymki, arwany czy ukwiały (czynne codziennie od 10 do 17).
 • Podziemne Miasto, Muzea Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, Rybołówstwa Morskiego (dawny ratusz) lub Historii Twierdzy Świnoujście.

Świnoujście – plaże

Ewenementem plaży w Świnoujściu jest wyjątkowo ciepłe Morze Bałtyckie. Latem prądy podnoszą temperaturę wody nawet do 25-26°C. W połączeniu z dość unikalną fauną i florą, położeniem miasta na 44 wyspach (największe to zamieszkane Wolin, Uznam i Karsibór) oraz czystą i bezpieczna plażą czyni to Świnoujście najatrakcyjniejszą letnią stolicą Polski. Piaszczysty pas corocznie poszerza się dzięki cofaniu się morskich wód, a kąpielisko jest dość płytkie.

Plażę okalają lasy sosnowe i bukowe, wydmy, a niedaleko znajduje się rezerwat ptaków z kormoranami. Jest tu sporo pomników przyrody i drzew pomnikowych, głównie cisów, dębów, lip, platanów, wiązów, sosen, jodeł. W Świnoujściu i okolicach znajdziemy liczne trasy rowerowe oraz kajakowe.

Tutejsza plaża przez wiele lat z rzędu otrzymywała prestiżowy tytuł obiektu z Błękitną Flagą. W praktyce oznacza to, że woda spełnia naprawdę najwyższe kryteria jakości, kąpielisko jest czyste i strzeżone, nie wolno wprowadzać na plażę zwierząt czy wjeżdżać pojazdami, prowadzone są również szerokie działania edukacyjne. Teren jest dodatkowo dobrze oznaczony, z toaletami, także dla osób niepełnosprawnych, śmietnikami nawet na surowce wtórne, źródłem wody pitnej i środkami pierwszej pomocy.

Świnoujście – prom

W mieście odbywa się najsłynniejsza w Polsce przeprawa promowa. Świnoujście to bowiem miejsce, które umożliwia wypłynięcie w morze ze Szczecina, głównie do Szwecji (Ystad i Trelleborg), ale i do innych skandynawskich krajów. W porcie cumują ogromne statki, jachty (w marinie jest 300 miejsc), a przy specjalnym pomoście skutery wodne. Ze Świnoujścia można udać się w rejs jednym ze statków białej floty, popływać po Morzu Bałtyckim, udać się do niemieckich letnisk, wypróbować możliwości katamaranu na trasie na niemiecką wyspę Rugię czy wodolotu do Szczecina.

Świnoujście – lokalne potrawy

Kuchnia województwa zachodniopomorskiego to wypadkowa tradycji kulinarnych przybyszy regionu. Łączą się tutaj bowiem smaki, zwyczaje i kultura z najdalszych zakątków Polski oraz osadników z terenów niemieckich.

Co warto zjeść i wypić w Świnoujściu? Na Liście Produktów Tradycyjnych z województwa zachodniopomorskiego, stworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajdują się m.in.:

 • Pasztet z gęsi.
 • Szynka świdwińska.
 • Kiełbasa krucha domowa.
 • Paprykarz szczeciński.
 • Sielawa wędzona.
 • Sieja miedwieńska.
 • Miedwieńskie ryby wędzone.
 • Śledzie po szczecińsku.
 • Śledzik kołobrzeski.
 • Jeziorowy ogórek kiszony.
 • Kapusta kiszona z beczki.
 • Konfitura szczecińska z owoców róży.
 • Pierniki szczecińskie.
 • Paszteciki gwdowskie z kapustą i grzybami.
 • Kiszka szwedzka.
 • Grzyby marynowane z szyszką.
 • Miody, także pitne.
Świnoujście
Przykładowe ceny

- Bilet do oceanarium: normalny 20 zł, ulgowy (2-18 lat i emeryci) 15 zł;
- bilet na prom do Ystad w ciągu dnia (promocja) w dwie strony od lipca do września: 212 zł za dorosłego pasażera pieszego, 173 zł ulgowy, 506 zł za kierowcę z niewielkim samochodem, 122 zł za pasażera;
- dwudaniowy obiad w barze mlecznym: 15 zł;
- drugie danie z rybą, ziemniakami i surówką w niedrogim barze: od 20 zł;
- 100-gramowa porcja ryby w smażalni: 7-15 zł;
- naleśniki: 5-15 zł za naleśnik.

Komunikacja

Autobusy, taksówki

Co warto zobaczyć
Orientacyjna odległość

Od Warszawy 653 km – 6,5 h jazdy, od Krakowa 726 km – 8 h jazdy, od Wrocławia 451 km – niecałe 6 h jazdy, od portu lotniczego Heringsdorf Flughafen (HDF) 10,5 km

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dntzs58
dntzs58
dntzs58