Disney, Afrodyta i flamingi, czyli wyjątkowe atrakcje Cypru
Grudzień na Cyprze jest naprawdę bardzo przyjemny. Temperatury osiągają tu nawet 20 st. C. Trzecia co do wielkości wyspa Morza Śródziemnego to więc idealne miejsce na ucieczkę przed polską zimą.
Cypr przez ponad 320 dni w roku skąpany jest w słońcu, dlatego sezon tutaj trwa praktycznie przez cały rok. Tydzień wakacji na wyspie, w ofercie last minute, kosztuje już od 748 zł. Na miejscu czeka wiele atrakcji.
Zobacz też: Turecka Republika Cypru Północnego
Kurion
Są takie miejsca na Cyprze, które po prostu trzeba zobaczyć. Oto Kurion - kompleks archeologiczny, w którego skład wchodzą pozostałości starożytnego miasta. Do naszych czasów zachowały się m.in. resztki teatru w stylu hellenistycznym (przebudowany w II w. n.e. z wcześniejszego teatru), pozostałości stadionu (II do V w. n.e.) i łaźni rzymskich, a także budowli wczesnochrześcijańskich.
Jezioro Akrotiri
Słone jezioro Akrotiri leży na półwyspie o tej samej nazwie. Zbiornik przyciąga stada ptaków brodzących, np. flamingów czy bocianów. To dla nich miejsce odpoczynku pomiędzy Afryką a Europą.
Grobowce Królewskie w Pafos
Czwarte co do wielkości miasto Cypru to prawdziwa skarbnica zabytków. Nie bez powodu Pafos w całości wpisane jest na listę UNESCO. Warto odwiedzić tu Grobowce Królewskie. Ta ogromna nekropolia to ok. 100 wykutych w twardej skale grobowców ozdobionychi kolumnami doryckimi.
Łaźnie Afrodyty
W zachodniej części wyspy leży miejscowość Polis. W jej pobliżu znajdują się słynne Łaźnie Afrodyty, w których podobno bogini spotkała swojego kochanka Adonisa. Choć nie są tak piękne jak słynna skała, która nosi imię Afrodyty, to warto zobaczyć to miejsce. Wapienne kamienie pokrywa tam mech, po którym do naturalnego basenu spływa woda. Legenda głosi, że wykąpanie się w sadzawce przywraca młodość, witalność, a nawet leczy bezpłodność. Jednak oficjalnie kąpiele są zabronione.
Zamek św. Hilariona
Podobno właśnie ten zamek zainspirował Walta Disneya do stworzenia podobnego w bajce o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Zamek św. Hilariona wznosi się na wysokiej skale w malowniczej scenerii gór i wydaje się z niej wyrastać. W średniowieczu twierdza cieszyła się sławą fortecy nie do zdobycia.