Dlaczego watro jechać do Czech?
Wielką zaletą Czech jest dostępność. Bliskość granic Polski i niewielki obszar czynią z tego kraju świetny cel wyjazdów choćby na weekend.
Od 1 stycznia 2010 r. u naszych południowych sąsiadów można legalnie posiadać niewielką ilość narkotyków na własny użytek. Wszystkie te używki można kupić w czeskich "coffee shopach", których adresami już dziś młodzi ludzie chętnie się wymieniają w internecie. Legalizacja używek sprawiła też, że większość dyskutantów deklaruje, że do Czech wybiera się... na wakacje.
Karlowe Vary
Król Karol IV odkrył w wiosce Vary gorące źródło leczniczej wody. Tak powstało uzdrowisko Karlowe Vary. Tyle tradycja. Dzisiejsze realia to luksusowe zakłady lecznicze, deptaki pełne kuracjuszy, także tych cieszących się arystokratycznym pochodzeniem, a przynajmniej popularnością z mediów. Miasto położone jest na zboczach głębokiej doliny. Zachowało wiele ze swojego przedwojennego splendoru. Karlowe Vary znane są także dzięki prestiżowemu festiwalowi filmów – ponieważ odbywa się w środku lata, staje się dodatkową atrakcją dla wakacyjnych turystów.
Praga
Złota Praga, klejnot w koronie Habsburgów, Najpiękniejsze miasto świata… pompatyczne określenia na urok stolicy Czech są uzasadnione. Miasto można zwiedzać z mapą w ręku, ale równie dobrze jest zagubić się w plątaninie zaułków, bram i podwórek by poznać jego tajemniczą stronę. Na każdym rogu czeka oczywiście knajpka z zawsze zimnym i wyśmienitym piwem. Praskie punkty obowiązkowe to: Hradczany, czyli wzgórze zamkowe porównywalne z naszym Wawelem; Złota Uliczka z malutkimi domkami, w których podobno niegdyś mieszkali alchemicy; Most Karola przez, który przejść musi każdy turysta; Mała Strana z pochyłym rynkiem.
Pilzno
Pilzno to spore, przemysłowe miasto. W sumie nic ciekawego, gdyby nie browar. To w pilzneńskim browarze Prazdroj (po czesku „praźródło”), w 1842 roku, uwarzono pierwsze na świecie jasne i przejrzyste piwo. Od tego czasu „jasne pełne” jest określane mianem „pilzner”. Browar można zwiedzać, a nawet wziąć udział w degustacji.
Karlsztejn
Karlsztejn to najbardziej znany czeski zamek. Zbudowany został w celu zgromadzenia świętych relikwii i klejnotów koronacyjnych czeskich królów. Z daleka widać jego masywną sylwetkę, z wysoką wieżą i szarymi dachami. Niełatwo wspiąć się stromą uliczką do bramy. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem.
Cesky Krumlow
W Czechach jest wiele miasteczek, które zachowały posmak średniowiecznej zabudowy i tajemnicy. Jednym z najchętniej odwiedzanych jest Czeski Krumlow. Wystarczy wybrać się na spacer po brukowanych uliczkach, oglądać kolorowe domy i poddać się ich urokowi. Potem trochę piwa na rynku i można zapomnieć o codziennej gonitwie. Warto jeszcze zwiedzić zamek, a może nawet popływać kajakiem po Wełtawie.
Kutna Hora
W średniowieczu rywalizowała z Pragą, była drugim co do wielkości miastem Czech. Została zbudowana na srebrze, i to dosłownie. W średniowieczu były tu potężne złoża srebra. Czeski król Wacław II stał się dzięki nim jednym z najbogatszych władców Europy, a bite tu „grosze”, były twardą walutą ówczesnej Europy środkowej. Miasto do dziś zachwyca swoimi zabytkami i zostało wpisane na listę UNESCO. Stało się kameralnym i nieco melancholijnym miasteczkiem w pobliżu wielkiej i dynamicznej Pragi. Cóż, dawno już wyczerpały się pokłady srebra…
Ceske Budejovice
Nazwa miasta znana jest przede wszystkim z przygód „dzielnego wojaka Szwejka” z powieści Jaroslava Haszka. Ale znacznie mniej osób wie, że z Czeskich Budziejowic pochodzi piwo Budvar (znane na całym świecie jako Budweiser, lub Bud), a także uznawane za najlepsze ołówki i kredki Kooh-i-nor. Warto odwiedzić rynek – to jeden z większych placów Europy o powierzchni około jednego hektara.