Trwa ładowanie...
d1o4hmn

Dom Einsteina

Największe atrakcje
Getty Images
Źródło: Getty Images

Dom Einsteina poświęcono życiu i twórczości wybitnego fizyka oraz humanisty, który zmarł w 1955 roku w amerykańskim Princeton. Wnętrza utrzymano w klimacie tamtych czasów, a muzeum wygląda dokładnie tak, jakby jego mieszkańcy wyszli z mieszkania jedynie na chwilę. Sama fasada budynku nie wyróżnia się natomiast niczym szczególnym.

Dom Einsteina - historia

W domu przy zabytkowej ulicy Kramgasse 49, na średniowiecznym Starym Mieście w Bernie, naprawdę przez dwa lata mieszkał Albert Einstein wraz z żoną Milevą i synem Hansem Albertem. Zajmował wynajmowane, dwupokojowe mieszkanie na drugim piętrze pomiędzy rokiem 1903 a 1905. To w tych wnętrzach w końcowym okresie pobytu Einsteina w stolicy Szwajcarii powstała teoria względności. Kolekcja pamiątek po genialnym fizyku obejmuje kilkaset eksponatów i stanowi wielka gratkę dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i historią.

W ostatnich latach liczba osób odwiedzających Dom Einsteina przekracza 40 tysięcy rocznie. Dzięki hojnej pomocy szczodrych sponsorów odnowiono spiralną klatkę schodową oraz wejście do mieszkania. W planach jest rozszerzenie wystawy o dodatkowe trzecie piętro, gdzie obszernie przedstawiona będzie biografia oraz wyniki życiowej pracy Alberta Einsteina. On sam określał lata pobytu w Bernie) jako najowocniejszej i najszczęśliwsze w swoim życiu.

Dom Einsteina - zwiedzanie

Na parterze Domu Einsteina w budynku muzeum przy Kramgasse 49 znajduje się restauracja. Warto zakupić pamiątki w postaci książek czy kartek pocztowych z muzeum w Bernie.

Niewielkie Muzeum Einsteina czynne jest zazwyczaj od początku lutego do okolic 21.-22. grudnia przez cały tydzień w godzinach 10:00-17:00. Ostatnie wejście zaplanowane jest maksymalnie o 16:45. Dom Alberta Einsteina zamknięty jest w okresie okołobożonarodzeniowym, w styczniu (otwierany jedynie podczas zaplanowanego zwiedzania z przewodnikiem), w Niedzielę Wielkanocną, a także w szwajcarskie święta w czerwcu (Zielone Świątki - Pentecost) i sierpniu (Dzień Narodowy).

Bilety normalne dla pojedynczych osób zwiedzających Dom Einsteina kosztują 23 złote, natomiast dla dzieci, studentów, osób starszych oraz członków zorganizowanych grup – 17 złotych. Nie można tu płacić kartami debetowymi ani kredytowymi, ale w obiekcie przyjmowane są euro.

Cena wynajęcia przewodnika dla maksymalnie dwudziestoosobowej grupy (usługa niedostępna we wszystkie niedziele) wynosi 577,50 zł. Wciąż obowiązuje wówczas opłata wstępu, obniżona jednak do 11,50 zł od osoby. W przypadku grup powyżej 20 osób nie trzeba płacić za przewodnika, ale wejście do muzeum Einsteina od osoby kosztuje wtedy 38,50 zł.

Grupy studenckie płacą jedynie za przewodnika (385 zł), podobnie grupy uczniów do lat 16. (308 zł). Potrzebę wynajęcia przewodnika po Domu Einsteina należy zgłosić w biurze muzeum do 15 dni roboczych przed planowaną datą wizyty. Dostępne jest oprowadzanie w językach angielskim, włoskim, francuskim, niemieckim, a nawet koreańskim.

d1o4hmn
Dom Einsteina
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 56 min / 13h 5 min

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Frank szwajcarski [1 CHF (100 centymów) = 3,85 zł]

Godziny otwarcia

luty-grudzień w godzinach 10:00-17:00

Orientacyjna odległość

1140 km samolotem, 1445 km samochodem, 1598 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o4hmn
d1o4hmn
d1o4hmn