Trwa ładowanie...
d1r41pl

Stare Miasto w Bernie

Największe atrakcje
Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Stare Miasto w Bernie zostało w 1983 roku całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest bardzo dobrze zachowanym średniowiecznym miasteczkiem w samym środku dużego miasta, a z trzech stron otacza je rzeka Aare, która dzieli Berno na dwie części, komfortowo połączone malowniczymi mostami.

Stare Miasto w Bernie - historia

Berno, istniejące od 1191 roku, jest czwartym dużym miastem, a od 1848 roku stolicą Szwajcarii. To siedziba rządu, którego członków można na co dzień spotkać na zakupach czy obiedzie. Prowincjonalny charakter Berna sprawia, że spacery po ścisłym centrum „miasteczka”, jednym z piękniejszych w Europie, mają dużo uroku.

Do początku XV wieku berneńska Starówka była drewniana. W 1405 roku w ogromnym pożarze cała się jednak spaliła. Zadecydowano, że głównym materiałem podczas odbudowy Starego Miasta będzie piaskowiec, a dachy domów wykończone zostaną czerwoną dachówką. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej rozpoczęto wielką renowację Starówki w Bernie. W trakcie letnich upałów pracujący mieszkańcy miasta wychodzą podczas przerwy na lunch nad rzekę Aare, gdzie rozbierają się do strojów kąpielowych i kapią się dla ochłody.

Stare Miasto w Bernie - zabytki

Warto odwiedzić Berno późną jesienią, kiedy skończy się już okres opadów, drzewa zmieniają kolor, a w listopadzie na Starówce odbywa się widowiskowy Targ cebulowy, Zibelemarit.

Na berneńskim Starym Mieście znajdują się m.in.:

  • Późnogotycka Katedra Świętego Wincentego (Berner Munster), z lat 1421-1575, a ostatecznie ukończona dopiero z końcem XIX wieku. Znajduje się tam najwyższa w kraju wieża (stumetrowa, z 344 schodami i imponującym punktem widokowym na platformie), płaskorzeźba przedstawiająca scenę Sądu Ostatecznego, a także piękne witraże ilustrujące wydarzenia ze Starego Testamentu.
  • Średniowieczna wieża zegarowa, Zeitglockenturm, która wchodziła kiedyś w skład bramy miejskiej; z figurkami, wprawianymi w ruch na cztery minuty przed każdą pełną godziną.
  • Fontanny, licznie rozmieszczone po całym Bernie. Aż 11 z nich usytuowanych jest na Starym Mieście, głównie na 150 metrach przy ulicach Marktgasse oraz Kramgasse. Najbardziej znane to Fontanna Wielkoluda, który zjada małe dzieci oraz Fontanna Samsona.
  • Kościół Nydegg zbudowany na fundamentach fortecy obronnej księcia Bertolda V, wznoszony od XIV do XVI wieku.
  • Sześciokilometrowa, zadaszona promenada handlowa w arkadach zabytkowych kamienic z ekskluzywnymi sklepami i butikami. To najdłuższy tego rodzaju europejski obiekt.
  • Budynek parlamentu, składającego się z Rady Kantonów oraz Rady Narodów.

Stare Miasto w Bernie - muzea

Spośród berneńskich muzeów godne polecenia, a usytuowane na Starym Mieście, są z pewnością:

  • Dom Einsteina, a tak naprawdę mieszkanie przy zabytkowej uliczce Kramgasse 49, zajmowane przez niespełna trzydziestoletniego fizyka w latach 1903-1905. W muzeum zebrano setki pamiątek po pobycie Alberta Einsteina w Bernie, co zainteresuje miłośników nauk ścisłych.
  • Muzeum Sztuki (Kunstmuseum) o międzynarodowej randze. To najstarszy w Szwajcarii zbiór eksponatów z siedmiu stuleci – 48 tysięcy grafik, zdjęć, rysunków, filmów oraz 3 tysięcy rzeźb i obrazów autorstwa Picassa, Pollocka, Oppenheima, Hodlera czy Paula Klee.

Na Starówce mieści się również Bundeshauser, siedziba Zgromadzenia Federalnego, którą można bezpłatnie zwiedzać. Budynek pięknie prezentuje się po zmroku, gdy jest podświetlony. Warto również wybrać się na spacer ze Starego Miasta do Ogrodu Różanego, położonego na niewielkim wzgórzu. Znajduje się tam kolekcja przeszło 500 gatunków kwiatów – róż, rododendronów oraz irysów i widać stamtąd okazałą panoramę całego Berna. Punktem obowiązkowym są także pobliskie Niedźwiedzie Jamy.

d1r41pl
Stare Miasto w Bernie
Czas lotu / jazdy samochodem

1h 56 min/ 13h 5 min

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

Frank szwajcarski [1 CHF (100 centymów) = 3,85 zł]

Orientacyjna odległość

1140 km samolotem, 1445 km samochodem, 1598 km pociągiem

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r41pl
d1r41pl
d1r41pl