Dramatyczne doniesienia z Tatr. Turyści mają je za nic

Na obszarze niemal całego kraju panują doskonałe warunki pogodowe. Nic więc dziwnego, że wiele osób, korzystając z wysokich temperatur, wybiera się na krótsze lub dłuższe wypady w góry. Ale tam turystów może czekać przykre zaskoczenie. W wysokich partiach gór ciągle leży śnieg, a warunki są skrajnie niebezpieczne.

Turyści często nie zdają sobie sprawy, że piękna pogoda w Zakopanem nie oznacza dobrych warunków do wspinaczki
Turyści często nie zdają sobie sprawy, że piękna pogoda w Zakopanem nie oznacza dobrych warunków do wspinaczki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Julia
Katarzyna Wośko

14.06.2023 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znany miłośnik gór oraz twórca Tatromaniaka (strony internetowej i profilu facebookowego) opublikował niedawno zdjęcie ośnieżonego szczytu i w opisie przestrzega: "Przedstawia ono [zdjęcie] aktualne warunki na szlaku na Rysy. Jak widzicie, śnieg zalega od samego Czarnego Stawu. I to nie są jakieś pojedyncze płaty, które może da się obejść. Cały czas idziemy w warunkach zimowych, po twardych (zwłaszcza rano) śniegach".

Tragiczne wypadki niemal codziennie

Wpis jest reakcją na tragiczne doniesienia z najwyższych gór Polski. W ostatnich tygodniach niemal codziennie docierają do nas informacje o tragicznych wypadkach zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie gór. Kilka z nich zakończyło się śmiercią turystów.

"To nie stopnieje do końca czerwca albo i dłużej"- czytamy na Tatromaniaku. - "Jeśli ktoś nie ma doświadczenia, obycia w posługiwaniu się rakami i czekanem, najlepiej odpuśćcie, poczekajcie na warunki letnie. Tam naprawdę jest gdzie spaść, każdy mały błąd może skończyć się tragicznie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

TOPR alarmuje: nie tylko śnieg jest zagrożeniem

Podobnej treści komunikaty publikuje również TOPR.

"W wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg. Dotyczy to zwłaszcza Tatr Wysokich. W godzinach porannych oraz w miejscach zacienionych jest on twardy i zmrożony, natomiast w południe może robić się mokry i grząski. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania odpowiedniego sprzętu"

Tatrzańskie pogotowie przestrzega również przed opadami deszczu oraz zapowiadanymi burzami. Z powodu opadów deszczu, na leśnych odcinkach szlaków jest mokro i występuje błoto oraz kałuże, a stan wody w potokach i jeziorach jest podwyższony. Miejscami jest ślisko. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.

Biorąc pod uwagę okoliczności, podpisujemy się pod apelem Taromaniaka, który podsumowuje swój wpis: "Rysy dalej będą stały, nigdzie nie uciekną. Ceńcie własne życie bardziej niż urlopowe plany, które trzeba zrealizować".

Źródło artykułu:WP Turystyka
poza miastemtatrywspinaczka
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także