Trwa ładowanie...
23-03-2015 09:20

Dubrownik - najpiękniejsze miasto nad Adriatykiem

Dubrownik należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie i najładniejszych średniowiecznych zabudowań miejskich. To prawdziwa perła Adriatyku, która wzbudza zachwyt u każdego, kto choć raz zawita w jej mury. Ten niewielki port położony na południowym krańcu Dalmacji, we wspaniałej zatoce, pośród tysięcy skał w kolorze ochry i wśród śródziemnomorskiej roślinności, jest wymarzonym celem podróży i turystyczną mekką Chorwacji.

Dubrownik - najpiękniejsze miasto nad AdriatykiemŹródło: Dario Bajurin_Fotolia
d3saoyf

Dubrownik należy do najpiękniejszych ufortyfikowanych miast na świecie i najładniejszych średniowiecznych zabudowań miejskich. To prawdziwa perła Adriatyku, która wzbudza zachwyt u każdego, kto choć raz zawita w jej mury. Ten niewielki port położony na południowym krańcu Dalmacji, we wspaniałej zatoce, pośród tysięcy skał w kolorze ochry i wśród śródziemnomorskiej roślinności, jest wymarzonym celem podróży i turystyczną mekką Chorwacji - jednego z ulubionych miejsc wakacyjnych Polaków. Podczas wojny domowej w latach 90. ubiegłego wieku Dubrownik mocno ucierpiał na skutek bombardowań. Na szczęście, dzięki wsparciu UNESCO, możliwe stało się odbudowanie miasta i dzisiaj trudno znaleźć ślady jego bolesnej przeszłości.

Największą atrakcją Dubrownika są Miejskie Mury Obronne. Mierzą one 1940 m długości, w niektórych miejscach nawet 25 m wysokości, a ich grubość od strony lądu dochodzi do 6 m. Wzdłuż murów zbudowano 5 baszt, 3 okrągłe i 12 czworobocznych wież, jak również twierdzę św. Jana przy porcie. Poza nimi warto zobaczyć twierdzę Lovrijenac, fort Bokar, przejść się głównym średniowiecznym traktem nazywanym Placa, a także wybrać się na wyspę Lokrum, ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Dubrownika.

d3saoyf

udm/if

d3saoyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3saoyf