Trwa ładowanie...

Duma Słowenii na licytacji WOŚP. Wino, którego nie można kupić

W Słowenii rośnie najstarsza winorośl na świecie. Wciąż owocuje, ale zrobione z niej wina nigdy nie trafiają do sprzedaży, tylko jako dar dla głów państw. Władze miasta Maribor postanowiły zrobić wyjątek i jedną butelkę przekazały na tegoroczną aukcję WOŚP.


Duma Słowenii na licytacji WOŚP. Wino, którego nie można kupićŹródło: slovenia.info, fot: Jošt Gantar
dovrjcw
dovrjcw

Stara Winorośl jest najstarszym żyjącym krzewem winorośli właściwej (Vitis vinifera). Jej wiek szacowany jest na 400-450 lat. Rośnie w drugim co do wielkości mieście Słowenii - Mariborze. Można ją podziwiać w samym centrum miasta, nad brzegiem rzeki Drawy.

Największa atrakcja Mariboru

W 2004 r. została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Jest dumą Słowenii i największą atrakcją Mariboru. Co roku daje owoce, pozwalające na wytworzenie około 20-40 litrów wina.

Widok na dzielnicę Lent w Mariobrze, Stara Winorośl z lewej strony kadru. slovenia.info
Widok na dzielnicę Lent w Mariobrze, Stara Winorośl z lewej strony kadru. Źródło: slovenia.info, fot: Dražen Štader

Winorośl przetrwała wiele. Nie zabiły jej pożary i bombardowania miasta, ocalała także w czasie napadów tureckich. Nie poddała się również największej katastrofie w historii europejskiego winiarstwa - epidemii filoksery. Ta amerykańska mszyca zniszczyła większość winnic na Starym Kontynencie, ale winorośl z Mariboru okazała się niezwykle odporna i żywotna.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Co prawda filoksera zaatakowała również ją, ale wylewająca dwa razy do roku Drawa okazała się wybawieniem rośliny. Filoksera nie toleruje bowiem gleb piaszczystych i dużej wilgoci, zwłaszcza stojącej wody. Winorośl została mocno osłabiona, a w XX w. przestała owocować i zaczęła usychać. W latach 70-tych XX. wieku, kiedy całą nadbrzeżną dzielnicę zaczęto porządkować, wyburzając stare domy była bliska zniszczenia. Również budynek przy którym rosła Stara Winorośl został przeznaczony do rozbiórki, a losem zapomnianej rośliny specjalnie nikt się nie przejmował.

dovrjcw

Dopiero zdecydowane działania naukowców z Instytutu Rolniczego doprowadziły do jej uratowania. Kuracja zaczęła się w latach 80-tych, a już po kilku latach dała pierwsze owoce. Słoweńscy naukowcy zbadali wiek rośliny - z wykorzystaniem specjalnego wiertła policzyli słoje w pniu. Niestety część pnia jest spróchniała więc nie można było określić dokładnego wieku rośliny, ale obliczyli, że brakująca część nie liczy więcej niż 50 lat.

Dziś winorośl jest bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców miasta. Najważniejszym wydarzeniem w roku jest uroczyste winobranie, podczas którego zbiera się grona pozwalające na wytworzenie 20-40 litrów unikatowego wina, które jest bezcenne. Jedynie nieliczni mogą go spróbować. Jest ono wlewane do małych (0,25l) buteleczek, specjalnie zaprojektowanych przez słoweńskiego designera Oskara Kogoja.

Bezcenne wino

Wino stanowi dar protokolarny burmistrza miasta. Wśród obdarowanych znaleźli się między innymi: Vaclav Havel, Bill Clinton, Wladimir Putin, japoński cesarz Akihito, Dalajlama, Benedykt XVI, Brad Pitt czy Arnold Schwarzeneger. Dotychczas jedynym Polakiem, który otrzymał wino Starej Winorośli, był Jan Paweł II.

Tourist Board Maribor
Źródło: Tourist Board Maribor, fot: Domen Grögl

Stara Winorośl należy do lokalnego szczepu modra kavčina. Znana jest również pod nazwą žametna črnina, albo w skrócie žametovka, co można przetłumaczyć jako "aksamitka" i co naprowadza nas na charakter otrzymywanego z niej wina. Žametovka daje wino subtelnie czerwone, delikatne i owocowe w smaku, o niskiej zawartości alkoholu. Smak wina Starej Winorośli jest jednak zagadką, gdyż niewiele osób mogło go spróbować.

dovrjcw

Wyjątkowy dar dla WOŚP

Wkrótce będzie się mógł o tym przekonać zwycięzca licytacji zorganizowanej przez krakowski sztab WOŚP, bo burmistrz Mariboru, pan Aleksander Saša Arsenovič, zdecydował się podarować jedną buteleczkę na tegoroczny finał.

Jak informuje krakowski sztab WOŚP, było już podejmowanych kilka prób pozyskania wina Starej Winorośli na podobne wydarzenia, ale udało się to dopiero Damianowi Buraczewskiemu, który prowadzi bloga o słoweńskim winiarstwie - slovvine.com. Włodarze Mariboru entuzjastycznie przyjęli historię WOŚP i uznali, że warto być częścią tego wydarzenia. Licytacja odbędzie się 10 stycznia w Hotelu Apis w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Zachwycające ujęcia ze słoweńskich Alp.

dovrjcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dovrjcw