Słowenia. Najbardziej niedoceniona perełka Europy

Bogate dziedzictwo kulturowe napawa Słoweńców dumą. Niezliczona liczba festiwali, ponad 50 muzeów i galerii, muzyka, taniec i teatr – tworzą scenę tętniącego życiem nowoczesnego kraju. Zabytkowe miasteczka i zamki opowiadające dzieje minionych dni są jednocześnie przykładem kreatywnego podejścia na przybliżenie historii.

Słowenia. Najbardziej niedoceniona perełka Europy
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

19.11.2019 | aktual.: 20.11.2019 11:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ikony kultury, których nie można przegapić

Bez względu na to, dokąd prowadzi podróż po Słowenii, można natknąć się na coś niezwykłego. Niektóre obrazy pozostają na długo w pamięci. Z alpejskich szczytów rozciąga się słynny widok na wyspę i zamek na klifie – tam znajduje się jezioro Bled. W Krasie goście mogą odwiedzić Predjamski Grad, największy na świecie zamek wbudowany w jaskinię; Jaskinię Postojną, najbardziej popularną jaskinię w Europie; oraz Lipicę, najstarszą stadninę koni w Europie z eleganckimi białymi końmi Lipizzaner.

Wybierając się na spacer po centrum Lublany można łatwo natrafić na prace znanego architekta Jože Plečnika. Z kolei bogatą historię i nowoczesny miejski styl czuć w Ptuj, najstarszym miasteczku Słowenii. W mieście Celje można podążać śladami hrabiów z Celje, jednej z najbardziej wpływowych rodzin szlacheckich w Europie. Romantyczny średniowieczny Piran, zbudowanego na pokładach soli, zdobywa serca turystów.

Słowenia na liście UNESCO

Niektóre ze skarbów słoweńskiej kultury są nie tylko elementem słoweńskiej tożsamości, ale zostały objęte patronatem UNESCO. Na liście UNESCO znajduje się Idrija z tradycją wydobycia rtęci, oraz Bagna Lublany, gdzie znajdują się prehistoryczne osady na palach. Szyb Anthony w kopalni w Idriji, jeden z najstarszych w Europie, jest obecnie otwarty dla zwiedzających. Ciekawostką jest również, że to właśnie w Słowenii znaleziono najstarsze drewniane koło mające ponad 5 200 lat. Na uwagę zasługują także m.in.: szpital partyzancki Franja i alpejskie pastwiska Bohinj. Ponadto na liście UNESCO znalazły się: przedstawienia pasyjne w Škofja Loka, kolędowanie Kurenti, koronka klockowa oraz sztuka budowania suchego muru.

Spacer po historycznych miasteczkach

Historyczne miasta Słowenii oferują najlepszy wgląd w przeszłość. Legendy z czasów rycerzy i dworskich kobiet poznajemy dzięki interaktywnym wystawom. Stowarzyszenie Historycznych Miast Słowenii zrzesza 17 miejscowości. Większość z nich leży w środkowej Słowenii: Kamnik, Škofja Loka, Žužemberk, Nove Mesto, Idrija i Metlika. W alpejskiej Słowenii jest Kranj, Radovljica, Jesenice, i Tržič. Z kolei wśród źródeł panońskich leżą: Celje, Ptuj, Slovenske Konjice, Šentjur, i Kostanjevica na Krki, a w basenie Morza Śródziemnego są Piran i Koper.

Spotkajmy się na festiwalach

Czas festiwali trwa niemal przez cały rok. Wraz ze zbliżającą się wiosną startują liczne uroczystości Pust (ostatki). Największy karnawał odbywa się co roku w Ptuj, którego symbolem są postacie zwane Kurenti. Lato to czas, gdy wybór wydarzeń jest niezwykle bogaty – odbywają się imprezy etnologiczne, gastronomiczne i muzyczne. Jesienią zabawa skupiona jest wokół wina – w Mariborze z okazji zbiorów z najstarszej na świecie, 450-letniej winorośli Žametovka, odbywa się Old Vine Festival w Dniu Świętego Marcina. Podczas adwentu, jarmarki świąteczne zdobią wiele słoweńskich miast, których ulice i główne place rozświetlają tysiące małych świateł.

Źródło: slovenia.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (68)
Zobacz także